Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën

Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën, Psoriaza, Kush e shkakton psoriazen

Mbi 7.5 milionë euro-amerikanë vuajnë nga psoriasis PSORIAZA ndryshe, e cila është një sëmundje kronike të sistemit imunitar që të dërgon në akumulimin e qelizave në sipërfaqen e lëkurës, që kruhen, të dhimbshme, të trasha, të kuqe, si arna apo luspa.

Gjegjësisht, direkt na kushton kujdesit shëndetësor lidhur me psoriasis mund të jetë deri në 63 miliardë $ Megjithatë, edhe pse kjo duket të jetë një gjendje e lëkurës, psoriasis është një sëmundje autoimune, që ndikon seriozisht në jetën e përditshme. Kur një qelizë T, e cila është një lloj i qelizave të bardha, gabimisht sulmon qelizat e shëndetshme të lëkurës, ajo gjithashtu shkakton përgjigje imune.
Lëkura e vdekur grumbullohet në formën e arnave të cilat janë karakteristike për psoriasis. Lëkura mund të bëhet tepër i përflakur, dhe të fillojnë plasaritje dhe gjakderdhje. Gjithashtu, deri në 30 për qind e vuajtesve zhvillojnë një tjetër dëm me efekte të mëdha negative i njohur si artrit psoriatic.
Te prekurit janë gjithashtu në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të tjera kronike, si presionit të lartë të gjakut, të kushteve të syrit, sëmundjeve të zemrës, e diabetit tip 2. Psoriasis nuk është ngjitëse, por pacientët shpesh ndjehen në një izolim social, kanë vetëbesim të ulët, dhe probleme në punë.
Vitamina D
Nëse keni psoriasis, ju duhet të zgjedh nivelet e vitaminës D në trup, pasi kjo vitaminë është e domosdoshme në rastin e të gjitha sëmundjeve autoimune, pasi ajo është një modulator i fuqishëm imun. nivelet e saj duhet të jetë në rangun e 50-70 terapeutik ng / ml gjatë gjithë vitit
Rregulloni Nivelet tuaja te Vitamines D
Nga ana tjetër, trajtimin më të mirë psoriasis është të zgjedh nivelet e vitaminës D në trup.
Në vitin 2004, profesor i dermatologji, Dr. Michael Holick botoi librin, UV avantazh, në të cilën ai inkurajon lexuesit për t`u ekspozuar ndjeshëm ndaj diellit. Në atë kohë, ai përdori aktiv vitaminë D për trajtimin e psoriazën, dhe fitoi Psoriasis Research Award një arritje çmim mjaft prestigjioz.
“Si rezultat, unë kam qenë në departamentin e dermatologji, duke vazhduar për të bërë kërkime psoriasis. Por sapo fillova rekomanduar ekspozimit të ndjeshme dielli për vitaminë D, e cila është në kundërshtim me çfarë ishte Akademia Amerikane e dermatologji mesazhit, më kërkuan të japë dorëheqjen si profesor i dermatologjisë në vitin 2004 …
Akademia Amerikane e Dermatologjisë ende rekomandon: ju kurrë nuk duhet të ekspozohen në një rreze të drejtpërdrejtë të diellit për të gjithë jetën tuaj “.
Efektet e ekspozimit rrezet e diellit janë pjesërisht për shkak të rrezeve UV në dritën e diellit dhe lloje të caktuara të dritës artificiale, të cilat mbysin qelizat e aktivizuar T në lëkurën tuaj, dhe kështu ul qarkullimin e qelizave dhe të reduktuar shkallë dhe inflamacion të lëkurës tuaj.
Nivelet e ulëta vitaminë D shkaktojë sëmundjen e Parkinsonit dhe kanceri
Ata qe vuajne nga psoriasis janë gjithashtu në një rrezik më të lartë të sëmundjes së Parkinsonit, si edhe, dhe kjo, gjithashtu, është i lidhur me vitaminë D mangësi.
Research paraqitur në 2015 kancerit gastrointestinal simpozium në San Francisko konfirmoi gjithashtu se nivelet më të larta të vitaminës D janë të lidhura për të përmirësuar në mënyrë dramatike mbijetesën në njerëzit me kancer të avancuar kolorektal.
Mbi 200 studime epidemiologjike, dhe 2500 Studimet laboratorike kanë konfirmuar lidhjen midis mungeses se vitaminës D dhe kancerit.
Studimi është kryer nga Joan Lappe dhe Robert Heaney në vitin 2007, të cilat përfshinë një grup të grave menopausal që kanë marrë të mjaftueshme vitaminë D për të rritur nivelin e tyre serum në 40 ng / ml. Pas vetëm katër vjetësh, gratë përjetuar një reduktim 77 për qind në rastet e të gjithë kancereve.
Ekspozimi ndjeshem ndaj UVB është mënyra më e mirë për të zgjedh vitaminë D nivelet tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni një shtesë me gojë të vitaminës D3.
Nëse ju vendosni për të marrë shtojcave, ju duhet të zgjidhni vitaminë D3-jo D2 sintetike. Gjithashtu, ju duhet gjithashtu të merrni magnez dhe vitaminë K2, si këto të veprojë në sinergji.
Në anën tjetër, magnez është e nevojshme për funksionimin e duhur të kalciumit, dhe ajo gjithashtu konverton vitaminë D në formën e saj aktive. Ajo aktivizon enzimat që ndihmojnë absorbimin e vitaminës D.
Ju duhet të konsumojnë më shumë perime detit apo të merrni shtesa magnezi citrate apo magnez Threonate .
Vitamina A, zink, dhe bori janë gjithashtu BASHKË-FAKTORËT thelbësore që ndërveprojnë me vitaminë D, prandaj sigurohuni që ju të konsumojnë një dietë të tërë organike të ushqimit, të pasur në këto ushqyesve.
Prandaj, vitaminë D është kritike për shëndetin optimal përgjithshëm dhe parandalimin e sëmundjes. Përmes receptoreve te vitamines D, të cilat lidhen tek gjenomi i njeriut, ajo ndikon ne ADN./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Furrtarët e Kosovës, të njohur në gjithë rajonin për traditën e pasur dhe bukën e shijshme që përgat...
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Ishte kjo një rënie e domosdoshme për ngritjen e nevojshme. Pa rënë qeveria si përbërje nuk bëhet do...
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Sulmohet mjeku dhe polici në Gjakovë
Vitamina C ose acidi askorbik
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Vazhdon riatdhesimi: 145 kosovarë u kthyen nga Belgjika në Prishtinë
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Kadri Veseli: Taksa ndaj importeve serbe ka qenë vendim dinjitoz i shtetit tonë
Historia e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë - QSUT
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Shtatzënia dhe kontracepsioni te femrat me lupus
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Ja sa dënoheni nëse i braktisni personat e paaftë
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Virilizëm - Fjalori Mjekësor
Libreza e Punës
Çfarë përfitojmë nga aktiviteti fizik?
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
Çka është sëmundja Creutzfeldt-Jakob dhe kush e shkakton?
Using copper to boost immunotherapy
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Ikja e mjekëve nga Kosova dhe mosha mesatare e mjekëve të mbetur në Kosovë
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Vipera
Kosova po mbetet pa infermierë
Dr.Halil Krasniqi: Njeriu është aq i vjetër sikur gjendja e enëve të gjakut të tij
Vestigium
Si e vjedh Vampiri energjinë tuaj?
Ja cilat janë tre mitet e gabuara rreth bukurisë
Dry mouth at night: Causes and treatments
Mjeku e zbuloi të vërtetën pikëlluese për Shumaherin
Kush mund të udhëtojë në Gjermani
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Për ty qytetar i pabindur
Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore
Çka është Organizata e punëdhënësve?
Më pikëlloi vdekja e veprimtarit Rexhë Xhakli në Nju Jork. Si kosovar i lindur në Fier dhe i ikur në...
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Eksperti i ekonomisë sfidon Gjykatën Kushtetuese: Ligji për pagat të trajtohet pa presione dhe pa nd...
Aba - Fjalor i gjuhës shqipe
Rreziqet për shëndetin që vijnë nga konsumimi i ushqimit
Vjena shpallet qyteti më i gjelbërt në botë
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Si duket e ku gjendet shkronja 'C' në gjuhën shqipe, çka janë gjysma dhe çereku në matemat...
Ja çka duhet të dini për vitaminën C ?
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Kajsia ilaç për zemrën
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Për çdo udhëzim pa kriter për Qendrën Emergjente të QKUK-së do të merren masa ndaj mjekëve
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
QKMF në Kaçanik në hall me mungesë të barnave e materialit shpenzues
Qytetarë të respektuar, Ballafaqimi me pasojat COVID-19 do të jetë mbi te gjitha prioritetet. Në LD...
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Mjeku shqiptar që prodhoi vaksinën kundër tërbimit
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Dr.Desaret Murati: Depagliflozina ulë ndjeshëm komplikimet e Diabetit tip 2
Vitamina B2 ose riboflavina
Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, sot duhet t’u kërkojnë falje të gjithë qyte...
Një person vdes në QKUK, nuk lajmërohet askush për ta marr kufomën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Katër raste me virusin AH1N1 në Kosovë

Mon Feb 11 , 2019
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë bëri të ditur se janë raportuar katër raste me virusin AH1N1 në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Në komunikatën e lëshuar për media thuhet se ndonëse ka raste të raportuara të gripit, asnjëri nuk e kalon pragun epidemik. “Nga 1 […]