Mungesë e barnave jetike për pacientët

Pacientët me probleme në zemër të cilët kanë nevojë për ilaçin e quajtur, “nitroglicerinë”, nuk po mund ta gjejnë atë në treg. Nitroglicerina sipas profesionistëve shëndetësorë është medikament jetik për shumë pacientë.

Farmacistët thonë se nuk u japin zëvendësim për këtë lloj ilaçi pacientëve, pa recetën e mjekut, meqë nuk e ka efektin e njëjtë. Ata thonë gjithashtu se edhe receta e mjekut si zëvendësim, shkruhet vetëm për të improvizuar ilaçin.

Vjollca Haliti, paciente me probleme në zemër, thotë se ka disa ditë që po e kërkon ilaçin “nitroglicerinë”, por askund nuk po mund ta gjejë. Ajo thotë se ai ilaç është shumë i domosdoshëm për të.

në jam përdoruese e nitroglicerinës kur kam nevojë, sepse vuaj nga sëmundja e anginës së zemrës. Unë e kam blerë atë nëpër barnatoret e Prishtinës, por kohët e fundit nuk po e gjej. Nuk e di çka është në pyetje, po besoj që është çështja e taksës që Kosova e ka vënë për shtetin e Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës”, tha Haliti.

Farmacistët në vend thonë se ilaçi “nitroglicerinë”, ka disa muaj që nuk gjendet në treg.

Shkumbin Jusufi, farmacist, duke folur për Radion Evropa e Lirë, tha se ky ilaç është jetik për pacientët e sëmurë nga zemra dhe zëvendësimet nuk e kanë efektin e njëjtë.

Ai thotë se nuk është vetëm ky ilaç që aktualisht mungon në treg, ngase ka edhe barna tjera që jo domosdoshmërisht lidhen me taksën, por të cilat mungojnë.

“Nitroglicerinë ka muaj që nuk ka në treg. Ajo është e domosdoshme për pacientët më probleme në zemër. Pacientët në momentin kur kanë kriza, ju duhet menjëherë ta përdorin atë. Janë dy lloje, në formë pilule dhe në formë sprej, dhe që kanë veprim të shpejtë. Por, ka mungesë dhe nuk ka zëvendësim”.

“Zëvendësime ju shkruhen nga mjekët që janë të ngjashme, por nuk e kanë efektin e njëjtë pasi nuk janë të dedikuara për këtë sëmundje, por e improvizojnë mjekët”, thotë Jusufi.

Por, problemet në fushën e farmaceutikës në Kosovë, në vazhdimësi janë vlerësuar të një natyre mjaft serioze. Mungesa e barnave të regjistruara në tregun farmaceutik është njëra nga problemet me të cilat ballafaqohen qytetarët prej vitesh.

Zyrtarë nga Agjencia Kosovare për Produkte Medicinale, kanë bërë të ditur se çdo vit kanë rritur numrin e barnave që regjistrohen në Kosovë. Por, megjithëkëtë, pacientët në vazhdimësi po përballen me mungesë të barnave që i përdorin si terapi ditore.

Ndërkaq, udhëheqësja e Shoqatës së Farmacistëve të Kosovës, Florina Berisha, i tha Radios Evropa e Lirë përmes postës elektronike se disa barna importohen në Kosovë me leje speciale, e edhe ilaçi në fjalë, pra nitroglicerina. Por, në tregje të vogla, si Kosova, shtoi ajo shtetet importuese nuk kanë interes,andaj , nuk e sjellin në vazhdimësi sipas nevojës ilaçin e porositur nga farmacitë.

‘’Në tregun farmaceutik të Kosovës, është vërejtur mungesa e produktit nitroglicerin. Ka disa kompani farmaceutike qe e kanë importuar, import me leje speciale si produkt pa paralele, nga vendet e Bashkimit Evropian. Një nga këto kompani, tregon qe janë në proces të regjistrimit dhe pritet edhe të bëhet furnizimi i rregullt. Deri në rregullimin e importit, furnizimi varet nga importi pa paralele, i cili nuk është i rregullt dhe mungesa vërehet qe nga fillimi i vitit 2019’’, tha Berisha.

Sidoqoftë, sipas zonjës Berisha, mungesat e tilla ndodhin për shkak se disa produkte janë të lira dhe se kompanitë furnizuese nuk kanë interes në treg të vogël./REL

Related posts:

Në QKUK realizohet për herë të parë histerektomia laparoskopike
Shkencëtarët turq prodhojnë ilaç për Parkinsonin dhe Alzheimerin
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Duhani dhe dëmet shëndetësore
Mbrëmë ishte mbledhja korresponduese, e 21-ta me radhë, e Qeverisë së Kosovës. Nëntë pikat e kësaj m...
Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Vakitë në QKUK
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Ja se si shpif Gazeta Metro për mjekët rreth rastit të vdekjes së 6 vjeçarit
Si ka ndikuar pandemia në sektorin e patundshmërive, sa janë dëmet?
FMN, e shqetësuar me Ligjin për pagat, viti 2020 problematik
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Çka është Amniocenteza?
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Mjeku infektolog Valbon Krasniqi tregon më shumë rreth Koronavirusit
Shifrat alarmante, Elson Jacaj: 7 mijë infermierë të larguar në total
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Koeficienti në fyt
Medikamentet që nuk përdoren në periudhën e shtatzanisë dhe lehonisë
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Njoftim: Riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë që ndodhen në SHBA
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Ramush Haradinaj
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!
Sa do të jetë paga mujore e Mjekut në specializim me ligjin e ri të pagave?
Hashim Thaçi: Çfarë krimi ka bërë UÇK-ja?
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Deri në tre vjet burg për sulmet ndaj mjekëve dhe infermierëve në Kroaci
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Prevalenca e sëmundjeve kronike të veshkave
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Psikokirurgjia, të jesh kirurg pa bisturi!
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Mangoja mbron lëkurën dhe flokun tuaj
Ja cilat raste të sëmundjeve rriten në Shqipëri
Sot riatdhesohen 150 persona nga SHBA-ja në Kosovë
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Moslajmërimi i veprave penale apo kryesve të tyre
Asgjë nuk ndodh rastësisht!
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës
Cilët janë faktorët e rrezikut për konstipacion ose kapsllëk?
Ja cila vitaminë e ndalon dhimbjen e shpinës!
Pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
Kjo është komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Falsifikimi i dokumenteve
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Facebook vjen me pamje të re – Gazeta Koha Jone
Legalizimi i përmbajtjes së rreme
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Virusët onkogjenë dhe onkolitikë!
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Cilat janë shenjat dhe simptomat e menopauzës?
Kostoja e sëmundjeve kronike të veshkave
Mjeku shqiptar, Taulant Muka zbulon terapinë për të luftuar menopauzën
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Samoa shpall gjendje emergjente për shkak të përhapjes së fruthit
#PCR #TESTING
I bëj apel Qeverisë së Kosovës në detyrë që për sa kohë që Gjykata Kushtetuese nuk ka dhënë qëndrim ...
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Dita e parë e kimioterapisë…, një reflektim që duhet lexuar
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
GJASHTË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 03.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjis...
Mjeku Shqiptar që trajtoi pacientë me Ebolë
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
Mbi 17 mijë kosovarë morën viza pune për Gjermani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme

Sun Nov 3 , 2019
Drejtori i Shëndetësisë në Prizren, Visar Shehu, përmes një njoftimi në faqen e tij në facebook, njofton se ky dikaster në shërbim të pacientëve ka siguruar pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme përcjell Gazeta Shëndeti. Shkrimi i plotëPajisjet laboratorike si: Numërues biokimik sasia 2 copë, Imunoanajlizer sasia 1 […]