Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK

Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj brenda QKUK-së ka mësuar se çdo ditë e më shumë po vërehet se është pakësuar në mënyrë drastike numri i specializantëve në shumë klinika në QKUK.
Ndër faktorët kryesorë të numrit të vogël të specializantëve në QKUK janë: ka tri vite që nuk janë ndarë specializime si dhe një numër shumë i madh e kanë lënë specializimin në QKUK dhe kanë shkuar në Gjermani për t’a vazhduar atje shkollimin specialistik. 
Burimet tona të shumta thanë për Gazetën Shëndeti se shpresojnë që Ministria e Shëndetësisë të ndërrmar sa më shpejt hapa për hapjen e konkursit për specializantë në mënyrë që mos të zgjerohet akoma më shumë mungesa e specializantëve në shumë klinika tek të cilat çdo ditë e më shumë po shpërfaqet mungesa e tyre./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën 3 dhe 4...
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Deklarata e Departamentit të Shtetit se nuk ka asnjë plan sekret për shkëmbim të territoreve shuan z...
Ministrja: Do të riatdhesohen edhe ata që kanë humbur jetën
Doktori kosovar godet Edi Ramën/ Nuk mbahet qurani një natë para Bajramit
Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
“Imami thërret për lutjet në Ramazan, me anë të Aplikacionit”
Ventrikulit
Korona-virusi vrastar e rrit në masë të jashtëzakonshme vlerën e Bitcoinit
Jep dorëheqjen shkencëtari kryesor i BE,-së: I zhgënjyer si po menaxhohet kriza e koronavirusit
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
The Best Ways To Deal With Hair Loss This Winter
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Gjoba të ashpra për ata që regjistrohen në “Kurzarbeit” e gjinden duke punuar
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Mjeku Shqiptar i cili jeton dhe punon në Suedi
Çka është Muri qelizor? - Përkufizimi
Ventrikulografi
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Prof.Dr.Tritan Kalo:Stop dhunës ndaj bluzave të bardha dhe të gjithë personelit mjekësor
Falsifikimi i dokumenteve
Dyshohet për një rast me coronavirus në Shqipëri
Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Mbingarkohet Klinika Emergjente
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
Kajsia ilaç për zemrën
Inf. Luljeta Musliu: Kush tjetër, përveç INFERMIERËVE
Specializantët bëjnë thirrje për mjekët e rinjë që të ikin drejt Gjermanisë
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim...
Ja si t'i mbroni sytë e fëmijëve tuaj!
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Lajmi i mirë, gjatë 24 orëve të fundit shërohen 5 pacientë
Infermierët në prag të themelimit të Sindikatës
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Punëdhënësi mund të dënohet deri në 35.000 euro për shkelje ndaj punëtorit
Zgjerohet harta Drenasi shënon rastin e parë me COVID19
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
Ekipit të mjekësisë i shtohen tetë mjekë të rinj
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Agim Ademi dhe Muharrem Rama sulmuan fizikisht mjekun e Kombëtares së Kosovës në Gërmi
Cila fazë e mitozës është paraqitur në figurë?
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Virocite
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Cilat janë shenjat dhe simptomat e sëmundjeve kronike të veshkave?
Tri komunat e prekura sot me COVID-19
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Portalit insajderi
Ja deri kur shtyhet pezullimi i Ligjit për zyrtarët publikë
Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Familjet e 5 foshnjeve marrin lajmin e jetës, mjekët shqiptarë kryejnë me sukses operacionet e vësht...
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë
Sa para fitojnë Mjekët në Gjermani?
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Mjekët rusë japin lajmin e mirë: COVID-19 ç’aktivizohet në 30 gradë celcius
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Ngjarje tmerri në Greqi, mjekët zbulojnë abuzimin seksual tek foshnja e vdekur nga Siria
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Të dashur qytetarë Do të kisha dashur që sot me ju së bashku të shpreh miradinë për punën që e bëjn...
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Njoftim për bashkatdhetarët në diasporë që marrin rrugën drejt Kosovës
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Mos e stresoni një grua shtatzënë, 5 gjërat e dëmshme që mund t’i ndodhin bebes
6 Ways to Burn More Calories Doing Bodyweight Exercises
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mungesë e madhe e stafit shëndetësor në Mjekësinë Familjare

Fri Aug 30 , 2019
Ikja e stafit mjekësor ka prekur edhe Qendrat e Mjekësisë Familjare, të cilat po përballen me mungesa të mjekëve e infermierëve. Sidomos gjatë stinës së verës, theksohet se këto mungesa vërehen edhe më shumë, për faktin se gjatë kësaj sezone shfrytëzohen edhe pushimet verore, çka ndikon që këto qendra të mjekësisë […]