Nackt und unwohl beim Arzt – nicht in den USA

Erfahrungsbericht

Dem Arzt die Hand schütteln – oben ohne, das ist in vielen Ordinationen in Österreich Usus. Nicht in den USA, da haben Patientinnen beim Ausziehen mehr Privatsphäre
“Ziehen Sie schon mal ihre Hose aus”, heißt es bei uns oft, noch bevor der Arzt überhaupt ins Zimmer kommt.
Bernadette Redl beschäftigt sich von Berufs wegen mit Gesundheit – und hört zu, wenn ihr jemand von Erlebnissen mit Gesundheitssystemen erzählt.
Es ist oft wirklich eine unangenehme Situation im Behandlungszimmer. Der Arzt kommt rein, und man sitzt oder liegt – je nach Beschwerden – schon oben ohne mit Hose oder gar nur in der Unterhose da. Meist werden Voruntersuchungen gemacht, bevor der Arzt überhaupt dazukommt. Oder die Sprechstundenhilfe bittet aus Zeitgründen darum, sich schon mal auszuziehen. Es ist jedenfalls seltsam, einer wildfremden Person beim ersten Treffen nackt die Hand zu schütteln.
In den USA ist das anders, ließ ich mir unlängst berichten. Klar, die Amis sind prüde – das ist die gängige Meinung. Und wenn schon?, finde ich. Beim Arzt ist das jedenfalls nichts Schlechtes.

Arzt geht raus

Wird man etwa am Knie untersucht und trägt eine lange Hose, läuft das dort so: Zuerst gibt es eine Besprechung mit dem Arzt – voll bekleidet. Dann erklärt dieser ausführlich und verständlich das weitere Vorgehen: Er werde jetzt das Zimmer verlassen, und derweil habe der Patient Gelegenheit, sich zu entkleiden. Der Arzt drückt einem ein Stück Papier in die Hand, das ausschaut wie Küchenrolle. Mit dem Unterschied: Es ist so groß wie eine Decke.
Nachdem man die Hose ausgezogen hat, so erklärt der Mediziner weiter, solle man sich auf die Liege setzen und die Küchenrollen-Decke über Schoß und Beine legen. Ein paar Minuten später klopft der Arzt vorsichtig an die Tür und fragt von draußen, ob man nun bereit für die Untersuchung sei. Erst nach einem Ja kommt er rein. Auch nach der Untersuchung verabschiedet er sich erst, dann kann der Patient sich wieder anziehen.

Umkleide und Ultraschall

Ähnlich läuft es bei bildgebenden Untersuchungsverfahren in den USA, etwa beim Ultraschall. Patienten werden nach der Anmeldung in eine Umkleidekabine gebracht. In jeder liegen Krankenhaushemden bereit. So bekleidet betritt man das Untersuchungszimmer. Die betroffene Körperstelle wird erst entkleidet, bevor es losgeht.
Gut, viele werden sagen: Das alles dauert viel zu lange. Besonders, da die Zeit von Kassenärztinnen und -ärzten in Österreich ohnehin begrenzt ist. Das sehe ich ein. Und ich gebe zu, ich bin nicht prinzipiell dafür, amerikanische Verhältnisse im Behandlungszimmer auch bei uns einzuführen. Schließlich dürfte auch der Großteil der Patienten damit klarkommen, sich prinzipiell vor Ärzten auszuziehen – wie sollte es auch anders gehen? Allerdings: Eine voll angezogene Begrüßung sollte zumindest drin sein, nur so können medizinische Untersuchungen auf Augenhöhe ablaufen. 
(Visited 3 times, 1 visits today)

Related posts:

Shqiptarja garon për mandatin e saj të tretë si deputete në Kroaci
Tigri vret kujdestaren e kafshëve në kopshtin zoologjik të Cyrihut
Sa kosovarë erdhën në Kosovë pas hapjes së aeroportit “Adem Jashari?
Situatë dramatike me COVID-19, qeveria mbledh nesër dejtuesit e shëndetësisë
Egjipti rinis fluturimet ndërkombëtare, rifillon sezoni turistik
KSHZ bën thirrje që të respektohen masat e marra nga Qeveria e Zvicrës
Olluri: Refreni 'sëmundje shoqëruese' po e trimëron popullatën për mosrespektimin e masave
Diplomuan nxënësit e Shkollës Shqipe të mësimit plotësues në kantonin e Cyrihut
Rekord i zi në Kosovë, për një ditë vdesin 6 persona të prekur me COVID-19
Studiuesi shqiptar në Australi: Beteja me Covid s' ka mbaruar
Humb betejën me COVID-19, vdes një 38 vjeçar në QKUK
Kosovarët paguanin 5000 euro për testet false të shtetësisë: Banda para gjyqit
“Dardania” nga Winterthuri, e para në festivalin virtual “Anadrini Folk 2020”
Dita e Pavarësisë së SHBA-së, festë edhe për shqiptarët
A mund të prekemi dy herë nga virusi SARS Cov-2?
Syla: Situata është alarmante, 20 përqind e punëtorëve shëndetësorë janë të infektuar me Covid-19
Ambasada e Kosovës në Gjermani ka një njoftim për qytetarët e saj
Britania largon masën e izolimit për 50 vende me ‘rrezik të ulët’
Këtë vit shumë shqiptarë s' do të mund t’i bëjnë pushimet në Kosovë
herët a vonë në jetën e Prof. Omer Xhemalit
Pandemia po ndikon edhe tek të diplomuarit në shkolla të mesme
Diaspora thyen rekord me paratë e dërguara në Kosovë gjatë pandemisë
Gjermania rrit pagën minimale - Albinfo
Ilaçi më i shtrenjtë në botë
Britani: Nxënësit detyrohen të kthehen shkolla në shtator
trajtimi i pacientëve me COVID-19, ju kushtoi spitaleve universitare 356 milion CHF
Zvicra autorizon përdorimin e antiviralit ‘Remdesivir’ pa prova terapeutike
Dublin, udhëtim në histori me Epic, muzeu multimedial i emigracionit     |Revista Monitor
Kosova diasporës: Kujdes kur kaloni nëpër Serbi
Njoftimi nga Ambasada: Kush mund të hyjë në Austri
Arrestohet kosovari 30 vjeçar që po punonte në të zezë
Regjisorja shqiptare në Rumani fitoi trofeun në Galanë e Çmimeve “Gopo”
Tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Diasporë
Dënime të ashpra për ata që hyjnë në Austri pa teste nga Ballkani Perëndimor
Zvicra rrit çmimin e benzinës dhe naftës 3.7 centë për litër
Rritet përsëri numri i të infektuarëve në Austri
Klubet e natës, vatra të infeksionit në Zvicër
Shumë kompani gjigante, po largojnë me mijëra punëtor nga puna
Blerjet online, zgjidhja e vetme për ‘shoping’ gjatë pandemisë
Ministri Likaj priti përfaqësues së qendrës së botimeve për diasporën
70 mjekë të Prishtinës në vetizolim, 11 prej tyre pozitivë me COVID-19
Ahmeti: Kushtetuesja merr vendime, varësisht se a duhet me ja rrit apo ul pagën vetës
Nëse nuk reflekton qeveria, mjekët në protesta e greva
Startojnë fluturimet edhe nga Gjeneva drejt Prishtinës, tri herë në javë
Protestë në Spitalin e Vushtrrisë pas sulmit fizik ndaj laborantit
Qeveria e Kosovës ndalon vizitat e familjarëve në objektet shëndetësore
Vajza e Ismail Kadaresë, zv. presidente e Asamblesë së Përgjithshme në OKB
Arlind Morina tregon rrugën e vështirë për t'u bërë trajner i futbollit në Austri
Fluturimet nga Zvicra në Prishtinë do të vazhdojnë edhe gjatë korrikut
Njoftim me rëndësi nga Konsullata e Kosovës në Nju Jork
Gjykata Kushtetuese shpall të pavlefshëm Ligjin për Pagat në sektorin publik
Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta
Mjeku kosovar në Berlin: Koronavirusi po sulmon nga të katër anët, institucionet e Kosovës s’e kanë ...
Klubi i shahut “Arbëria”, në ligën e Landit të Vjenës (Wiener Landesliga)
Çiklisti godet vogëlushin shqiptar dhe ikën nga vendi i dukurisë
Deshire Shehu, për të dytën herë asambliste në komunën Knittelfeld të Austrisë
Null Stern Hotel, hoteli pa mure e tavan në Zvicër |Revista Monitor
Hoti: Stafi mjekësor është 8% i prekur
Vjenë: Shtyhet gjykimi i shqiptarit të dyshuar për vrasjen e bashkëshortes
Avokatja shqiptare nga Universiteti Oxford, ligjeratë për “Gjykatën Penale Ndërkombëtare”
Elbenita Kajtazi për herë të parë me vepër artistike në “Opéra National de Bordeaux”
Asllan Kafexholli, fitues i kuponit prej 1 mijë frangash në lojën shpërblyese të albinfo.ch
Valton Halimi, kandidat për asamblist në komunën e Gleisdorit në Austri
Bülach (ZH): Arrestohen në një klub tri animatore shqiptare, pa leje pune
Krijohet baza shtetërore e të dhënave për studentët shqiptarë jashtë vendit
Falënderohet mjekja shqiptare për punën e saj nga autoritetet londineze
Austri: Prindër, regjistroni fëmijët në mësimin e gjuhës shqipe
Akuzohet se ka fyer migrantët nga Ballkani: Magazina "Migros" kërkon falje
Deshire Shehu rikandidon në zgjedhjet komunale në Knittelfeld të Austrisë
Mjekja e specializuar shqiptare nga Berlini tregon për specifikat e vaksinës ndaj COVID-19
Dy ditë para fluturimeve, aeroporti i Prishtinës jep këtë njoftim për mërgimtarët
"Air Prishtina" nis fluturimet 14 herë në javë nga Zvicra në Kosovë
Kuvendi i Shqiptarëve të Zvicrës uron kryetaren e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
5 kosovarë dhe zviceranë, dyshohen të kenë marrë pa të drejtë kredi "COVID"
Eurodeputeti austriak, Mandl: Kosova ka nevojë urgjente për stabilitet dhe përspektivë evropiane
Agnesa Hasi, fituese e konkursit “Sag’s Multi” në Austri
Sqarim për mërgimtarët: Testi s' është obligativ për COVID-19
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Kancelari Kurz merret në pyetje nga një panel i Parlamentit austriak
Alarmi i Infektologut- “Gjendje e rëndë në Infektivë”
A mund të infektohemi dy herë me COVID-19?
Ministria e Diasporës së Kosovës ju uron mirëseardhje mërgimtarve
Ylfete Fanaj "shkruan historinë" e komunitetit shqiptar në Zvicër
Pasioni për aktrim, e bëri artist të njohur në Austri
Fillon ndërtimi i memorialit përkujtimor me emrat e viktimave të Holokaustit në Austri
Ylfete Fanaj nga sot është kryetare e Parlamentit të Kantonit të Lucernit
"Moj e bukura More" në Parlamentin e Kantonit të Lucernit
Mjekët Specializantë nuk janë paguar akoma për muajin Maj
SVP: Kosovarët të paguajnë sigurim të papunësisë më shumë se zviceranët
s' ka asnjë vendim për të ndalur testimet e rasteve të kontakteve për COVID-19
Vdes edhe një person nga COVID-19
Çdo i dyti nxënës në Vjenë s' flet gjermanisht jashtë shkollës
Washington DC: Shqiptarja themeluse e “Dafero” për sesione informative rreth Covid-19
Kosovari vret të renë e tij, mendohet të ketë qenë vetëmbrojtje
A mbulon sigurimi koston e sëmundjes nga Covid-19 në pushime?
Ikja e mjekëve, Kosova shpenzon 100 mijë euro për një student që ia fal Europës
Fotografitë mbresëlënëse të artistes shqiptare në Zvicër
Motrat shqiptare, studentet më të mira në Kanada
Maqedoni: Kriteret e rrepta për hyrje, reagojnë mërgimtarët
Dikur pjatalarës, sot biznesmen dhe politikan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

3 mitet që besojnë të gjithë, mjekët japin arsyet e vërteta pse nuk mbeteni shtatzënë

Sun Feb 9 , 2020
Me kaq shumë materiale që kemi lexuar për temën e shtatzënisë, shumë prej tyre në mënyrë të pashmangshme janë të informuar dhe gabim. Këto koncepte të gabuara mund t’ju bëjnë konfuz, por është e rëndësishme të kërkoni përgjigjët e duhura dhe që bazohen në fakte. -Ndryshimet e dietës: “Ekzistojnë disa […]