Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”


Nënkryetar i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UCK’së, Nasim Haradinaj, u ka dhënë disa këshilla opozitës, që përbëhet nga partitë e ish-komandantëve të UCK-së.
Ai u kërkon që të mos vajtojnë e i akuzon se kanë dhënë territor, kanë krijuar Gjykatën Speciale, e për fajt të tyre janë larguar të rinjtë nga vendi. Nasim Haradinaj i akuzon partitë e komandantëve që kanë punësuar të paditur.
Haradinaj i ka akuzuar opozitën e tanishme të përbërë nga PDK’ja, AAK’ja e Nisma, se 20 vjet kanë jetuar si mbretër, pa u interesuar për popull.“Dy dekada keni qenë në pushtet dhe secili prej jush ka jetu si mbret, ndërsa për popull asnjërit prej jush s’i ka ngrënë palla, prandaj kapeni vetën për hunde dhe mos u ankoni “jo është fajtorë tezja, jo daja, jo halla”, ka shkruar Haradinaj në Facebook, transmeton Gazeta Express.
Madje Haradinaj akuzon pushtetin e deritanishëm për nepotizëm, duke thënë se kanë ardhur në pushtet “tezja, halla e daja” dhe me padituri, sipas tij, e kanë shkretuar vendin.
Ai i lë fajtorë opozitën për Gjykatën Speciale, për dhënie të territorit Maqedonisë Veriore e Malit të Zi, përmes demarkimeve të kufijve, për largim nga vendi të qytetarëve.
Më poshtë gjeni shkrimin e plotën të Haradinajt:
Opozitë e dashur :
Nuk është koha për vetvajtim në stilin :
“Iuu nonë bre çka na gjeti, nuk na dha votën mileti”.
Dy dekada keni qenë në pushtet dhe secili prej jush ka jetu si mbret, ndërsa për popull asnjërit prej jush s’i ka ngrënë palla, prandaj kapeni vetën për hunde dhe mos u ankoni “jo është fajtorë tezja, jo daja, jo halla”.
Tezja, daja dhe halla me ndihmën e juaj kanë ardhur në pushtet dhe e kanë shkretu me pa diturinë e tyre edhe më tepër Kosovën e shkretë.
Dy dekada i keni pasur kohë për m’e tregu rezultate dhe rezultatet tuaja më të medha kanë qenë:
1.Aprovimi i Gjykatës një etnike Speciale,
2. Aprovimi i Demarkacionit me Maqedoninë ku Kosova i ka humbur 2000 hektarë,
3. Aprovimi i Demarkacionit me Malin e Zi ku Kosova i ka humbur 8300 hektarë edhe pse për këtë kauzë të rrejshme paraprakisht e kallët krejt Kosovën.
4. Zbrazja e Kosovës nga të rinjtë , të rejat, e jo rrallëherë edhe nga pleqtë dhe plakat.
Nuk vajtojnë burrat siç vajtuat ju ditën kur u zgjodh Qeveria, sepse i gërditeni jo vetëm popullit, por edhe Zotit nëse ekziston një i tillë.
Ju në vend se m’e reflektu, mu pendu, me ulë kokën prej turpit dhe m’i pranu gabimet, po qitni zjarr prej gojës si kuçedrat.
Arroganca e njerëzve që kanë mëkatuar dhe abuzuar dy dekada me pushtetin është totalisht e shëmtuar dhe papranueshme
Prandaj nëse vazhdoni me këtë taktikë j’u betohem në komb dhe flamur që keni me humb edhe më tepër mbështetjen e sovranit, gjegjësisht popullit.
Keni m’u shkri si kokrra e sheqerit në ujë dhe s’ka m’e j’u ndihmu asnjë herë vajtimi në stilin oj, oj, oj e uj, uj, uj..
Ai njeri që ua ka përpiluar këtë strategji amatore retorike dhe praktike të veprimit destruktiv dhe vetvajtues është armiku juaj më i madh.
Nëse ju frigoheni aq shumë prej Albinit me të cilin s’keni qenë kurrë në koalicion, atëherë pse keni frikë nga Ldk partneri juaj i përhershëm në të kaluarën?
Frika juaj sipas kësaj matematike do të duhej të reduktohej së paku 50%.
Sa më të dobët që dëshmoheni ju në të ardhmën si opozitë, aq më lehtë do ta ketë Qeveria për të abuzuar me përgjegjësinë e saj.
Prandaj, mos e paragjykoni punën e qeverisë së sapoformuar, por në vend të kësaj bëjeni një analizë të gabimeve, mëkateve dhe dështimeve tuaja.
Çdo njeri që e kërkon gabimin të tjetri pa e kërkuar së pari te vetvetja, është një njeri i padenjë për pushtet, sepse pushteti i suksesshëm bazohet në përgjegjësi dhe llogaridhënie.
Mirëpo si duket ju aq jeni llastuar me votën e pamerituar të popullit në të kaluarën, sa që këtyre dy fjalëve ia keni harruar kuptimin.
30% të deputetëve tuaj në të kaluarën kanë dalë në foltore vetëm nëse dikush ka bërë sevap për t’ua përpiluar një shkrim, prandaj nuk janë në gjendje për t’i lexuar as shkrimet e tyre si duhet dhe kjo është turpi i turpit.
Veprimi juaj më i duhur në këto çaste të vështira për Kosovën do të ishte adresimi i nevojës për unitet Pozitë-Opozitë për temat e rënda që e presin Kosovën.
Sepse asnjë karrierë politike nuk është më e rëndësishme se sa populli, shteti dhe atdheu.
E sa i përket Qeverisë së sapozgjedhur, ju duhet të jeni monitorues të punës së saj, e qe besa edhe gjeneratorë të ideve të reja së si mund të perfeksionohet puna.
Nëse këtë nuk jeni të aftë ta bëni e që edhe po dyshoj shum, me ketë qasje që filluatë, dijeni që keni për të perënduar politikisht si dielli në ferr.
Kaq pata për të thënë kësaj radhe.
Sinqerisht :
Nasim I.Haradinaj
(Visited 4 times, 1 visits today)

Related posts:

Familjarët e pacientëve me COVID-19, afër dhe larg nga më të dashurit
Mishi i rosës nga Kosova do të eksportohet në vendet e Bashkimit Europian
Brenda Klinikës Infektive: Lufta mes jetës dhe vdekjes
EULEX-it i zgjatet mandati edhe për një vit
Mos na impononi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme
Vdes babai i Berat Buzhalës pasi ishte infektuar me COVID-19
Vdekje e dyshimtë në Prishtinë
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Kuvendi ka humbur kohë në sulme personale në vend që të kryejë përgjegjësitë e veta
Ferizaj, gjendet tubi i ujësjellsit që daton nga periudha romake
Zyra e BE-së dënon sulmin ndaj Vjosa Osmanit
Fushë Kosovë, arrestohet se rrahu dy persona me shufër metalike
Projekti “Hap-pas-Hapi” drejt menaxhimit të emocioneve të vështira
Nënkryetari i Gjilanit kundërshton shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Dy vetura përfshihen nga zjarri në Prishtinë
Fushë Kosovë, arrestohet i dyshuari se sulmoi policin
Policia e Shqipërisë jep informacion për lëvizjen jashtë vendit
Shoqëria civile kërkon drejtësi për 11 vjeçarin e përdhunuar dhe të vrarë në Fushë Kosovë
Hoti paralajmëron shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme
Banorët ankohen për punime të stërzgjatura në rrugën “Bajram Kelmendi” në Prishtinë
Situata me COVID-19, nis takimi virtual i Hotit me kryetarët e komunave
Përfiton pa të drejtë nga RAV: Kosovarja lirohet për mosnjohje të gjuhës
Grenell i reagon Bidenit lidhur me dialogun Kosovë – Serbi
“s' mundem t’ua falë” - nëna kërkon përgjigje 25 vjet pas gjenocidit në Srebrenicë
Vërsulju me argument o deputet
Shoqëria civile kërkon drejtësi në përvjetorin e vdekjes së 11 vjeçarit në Fushë Kosovë
Parashikimi i motit në Kosovë
Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi; bën thirrje për bashkërendim me evropianët
Haxhi Avdyli për deputetin që iu sul Vjosa Osmanit: Përjashtimi është pak
Vjosa Osmani e çon në polici deputetin Xhavit Ukaj
Këshilltari i Vjosa Osmanit e quan rrugaç Xhavit Ukajn
s' e ofendova Vjosa Osmanin, shkova të konsultohem pse ma bëri me gisht
Në këto komuna u regjistruan rastet e reja me COVID-19
Përplasjet në Prizren dhe Prishtinë të deputetit Xhavit Ukaj
Vdes një grua lehonë nga COVID-19
Driton Selmanaj s' komenton sjelljet e bashkëpartiakut të tij karshi Vjosa Osmanit
Tre të vdekur e 205 raste të reja me COVID-19
Komuna e Skenderajt sqaron raportimet për të moshuarin e larguar nga 'Shtëpia e Pleqve'
Ndërpritet seanca, deputeti i LDK-së i vërsulet Osmanit
Fitore mbylle gojën kur flas unë
Fitore mbylle gojën kur flasë unë
Hoti të dielën mbledh Komitetin për Menaxhimin e pandemisë dhe Këshillin e Sigurisë
Jemi duke shkuar drejt gjendjes së jashtëzakonshme
Vendimi i gjykatës zvicerane mbi qiranë e punëtorëve që punojnë nga shtëpia
jeta e punëtorëve në Kosovë
Thaçi i uron shërim nga COVID-19, Isa Mustafës
Paralajmërohen masa më të rrepta nga Qeveria për COVID-19
Ligji për COVID-19 u refuzua e Hoti drejt shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme
Në kohë pandemie po flisni për muzë, lumenj, e trashëgimi kulturore
‘Sërish vijnë zgjedhjet’, shfaqje virtuale LIVE në Facebook dhe ZOOM
Kërcënimi kryesor s' është virusi vetë
Ish kryetar i Rahovecit votohet për dekan në FShMN
s' duam të përdorim mundësinë që na jep ligji
Masat kundër COVID 19 - Katër gjoba të shqiptuara gjatë tërë javës për lokalet në Prizren
Numri i madh i të infektuarve nxit rritjen e kapaciteteve spitalore
​Buxheti përplas Mimoza Kusarin dhe Hykmete Bajramin
Viktimat e prekura nga COVID-19 duke u nxjerrë nga spitali në arkivole
Djali i të infektuarit me COVID-19 rrëfen paragjykimet nga fshatarët, pretendon se informatat dolën ...
Populli i Kosovës dhe Srebrenicës bashkëndjejnë për shkak të historisë së përbashkët
Ministria e Kulturës s' e mbështet Festivalin e Lahutës, ‘kërcënojnë’ lahutarët 
Vetëvendosje kundër votimit për rishikimin e buxhetit
Bajrami kërkon nga deputetët votimin e rishikimit të buxhetit
PDK pro rishikimit të buxhetit
A do të zbulohet identiteti i të infektuarve me COVID-19 në Kosovë? 
Zemaj numëron punët për një muaj si ministër i Shëndetësisë
Hoti s' arriti të bindë partnerin e koalicionit për ndërim të viktimave të Srebrenicës
Qindra pacientë me COVID-19 janë me oksigjenoterapi, 17 të tjerë në gjendje kritike dhe katër të tje...
Arsyetimet e Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Pandemia zbrazë kafiteritë e Prishtinës
Mosnderimi i viktimave të masakrës së Srebrenices, solidarizim me krimin
Gjykata vendos në favor të Z-Mobile, lejon përmbarimin milionësh ndaj Telekomit
Debati për pandeminë COVID-19 shtyhet për të hënën
Kuvendi i Kosovës me një minutë heshtje për viktimat e Srebrenicës, Lista Serbe del nga salla
Arsyetimi i Zemajt për pezullimin e sekretarit të MSH-së, Naim Bardiqi
Komuna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
Komna e Vushtrrisë shton numrin e bursave pë studentë
me anë të kukullave dëshmohet puna 33 vjeçare e Teatrit ‘Dodona’ 
Armend Zemaj pezullon nga puna sekretarin e ministrisë
Gjakovë -  Mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Bedri Dragusha votohet përsëri për dekan të Fakultetit të Bujqësisë
Numri i ri i albinfo.ch: Do të pushojmë sivjet në atdhe ose jo, kjo është çështja
Oborri i Klinikës së Mjekësisë Spotive mbulohet nga mbeturinat
Ish-drejtori i Komunës, tash asamblist s' e pranon fajësinë për laptopët e pakthyer
Dje është miratuar plani i veprimit për testet serologjike
Prishtinë, mungesë uji në lagjen "Bregu i Diellit" në kohë pandemie
Prishtinë, Bregu i Diellit pa ujë në kohë pandemie
Fotografi të krimit mjedisor në Liqenin e Batllavës
Rritja e rasteve me COVID-19, ndalohen vizitat në burgje
Florim Grajçevci votohet për dekan në Fakultetin e Ndërtimtarisë
Tri institute shqiptare në Prishtinë, Tiranë e Shkup reagojnë pas njoftimit për akuza ndaj Thaçit e ...
Gjakovë, mbështeten kërkesat e opozitës për largimin e deponisë së mbeturinave
Pronari infektohet me COVID-19, mbyllen dy furra në Malishevë
NISMA Socialdemokrate reagon pas 'valës' së dorëheqjeve nga partia
Arrestohet në Vushtrri i dyshuari për vjedhje të biçikletave
Dashamir Bërxulli votohet për dekan në Fakultetin Filozofik
Kuvendi e zgjedh edhe drejtorin e tretë të bordit të KOSTT-it
14 dekanët e zgjedhur në fakultetet e Universitetit të Prishtinës
Aheng familjar në kohë pandemie, policia konfiskon një armë
Policia e Pejës kërkon bashkëpunim nga qytetarët për gjetjen e një personi
Viber jashtë funksionit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *