Ndryshimet hormonale janë një arsye madhore sa i përket shfaqjes së dhembjeve të kokës dhe migenës.

Numri i njerëzve që vuajnë nga migrena apo hemicrania arrin në miliona, dhe gratë janë tre herë më të predispozuara të preken nga këto dhimbje se burrat.

Studimet klinike të cilave u referohet AgroWeb.org, tregojnë se struktura e sëmundjes tek një grua mund të ndryshojë gjatë shtatzanisë apo pas menopauzës.

Rreziku i shfaqjes së migrenës apo hemicranisë tek burrat dhe gratë rritet edhe nga faktorë të tjerë.

Për shembull, migrena apo hemicrania mund të jetë e trashëgueshme dhe rreziku është më i lartë tek fëmijët apo të afërmit e brezit të parë.

Mosha është një tjetër faktor rreziku.

Njerëzit mund të vuajnë nga migrena apo hemicrania nga mosha 15 deri në moshën 55 vjeç.

Megjithatë, sulmi i parë i dhembjeve vërehet përpara moshës 40 vjeçare.

Faktorë të tjerë rreziku të migrenës apo hemicranisë janë: tensioni i lartë i gjakut, ankthi, depresioni, ishemia dhe epilepsia.

Ushqimet Më Të Këqija Për migrenën apo hemicraninë

Kafeja

Sipas të dhënave, të cilave u referohet AgroWeb.org, njerëzit që konsumojnë më shumë se 540 mg kafeinë në ditë janë 10 përqind më të rrezikuar nga dhembjet e kokës dhe migrena apo hemicrania.

specialistët rekomandojnë që të mos konsumoni më shumë se 400-500 mg kafeinë në ditë që përkthehet në 3-4 filxhanë kafeje në ditë.

Njerëzit që duan të heqin dorë nga kafeja duhet ta bëjnë atë gradualisht dhe jo menjëherë.

Çokollata

Disa aminoacide tek çokollata kanë aftësinë të nxisë dhembjet, sidomos tek njerzit që vuajnë nga migrena apo hemicrania.

Ëmbëlsuesit Artificialë

Ëmbëlsuesit artificialë rrisin rrezikun e migrenës apo hemicranisë dhe dhembjeve të kokës.

Këto ëmbëlsues gjenden në shumë prej pijeve dhe ushqimeve të përpunuara.

Mishi i Përpunuar

Substancat artificiale që gjenden tek mishrat e përpunuar kanë lidhje me shfaqjen e migrenës apo hemicranisë tek disa njerëz.

Në këtë kategorizim mendohet të luajë një rol edhe përmbajtja e mikrobiomës në stomak.

Kura Natyrale

AgroWeb.org ju sjell një trajtim natyral i cili përmban tre përbërës dhe ofron lehtësim të menjëhershëm për dhembjet e forta të kokës. Ju duhet një gotë e mbushur tre çerek me ujë, lëngu i një limoni dhe një lugë çaji me kripë ( jo të mbushur plotë).

Përziejini së bashku dhe pijeni lëngun menjëherë.

Për saktësi, duhet të dini që kripa që duhet të përdorni duhet të jetë e një cilësie të mirë, rekomandohet kripa rozë e njohur me emrin kripa e himalejeve (e gjeni në dyqane dhe markete) por mund të përdoret edhe kripa e zakonshme./AgroWeb.org