Në 6 muajt e parë të vitit 2019 vdiqën qindra persona më shumë se sivjet në pandemi


Më shumë kosovarë kanë vdekur në gjashtëmujorin e parë të vitit të kaluar sesa në gjashtë muajt e parë të këtij viti kur vendi po përballet edhe me pandeminë COVID-19. Bazuar në të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës, krahasuar me vitin e kaluar janë regjistruar rreth 650 vdekje më pak.

Më 22 mars të këtij viti u regjistrua vdekja e parë nga COVID-19 në vend. Nga ajo ditë e deri sot, numri i kosovarëve që kanë humbur betejën me këtë sëmundje ka arritur në 300, të cilët kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

Por, pavarësisht vdekjeve nga koronavirusi, krahasuar me vitin e kaluar në vend janë regjistruar më pak vdekje.

Bazuar në publikimet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës, nga 1 janari deri më 30 qershor, kanë vdekur 4 mijë e 382 persona, apo 24 vdekje për herët a vonë.

Kjo shifër e vdekjeve është më e vogël me vdekjet e regjistruara në periudhën e njëjtë të vitit paraprak, kur janë raportuar 5 mijë e 24 vdekje.

Vetëm po të krahasohen të dhënat e dy viteve, i bie që sivjet janë regjistruar rreth 650 vdekje më pak.

Madje, numri më i madh i vdekjeve kanë ndodhur në janar, kur vendi s’ kishte të konfirmuar asnjë rast me koronavirusin e ri, derisa më së paku janë raportuar në prill, shkruan ge. E për sëmundjet prej të cilave vdesin më shumë kosovarët, kishte publikuar Agjencia e Statistikave të Kosovës një raport.

Sipas këtij raporti, sëmundjet kryesore që ua kanë marrë jetën kosovarëve viteve të fundit kanë qenë ato të sistemit të qarkullimit të gjakut, tumoret, sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes, sëmundjet e sistemit urogjenital.

Ndryshe, që nga fillimi pandemisë në vend, janë testuar gati 40 mijë kosovarë të dyshuar se janë prekur nga COVID-19. Pas testimit në laboraotin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, pozitë kanë rezultuar 9 mijë e 688 persona.

Deri tash, këtë sëmundje e kanë mposhtur 5 mijë e 480 pacientë, derisa kanë vdekur 300 persona, të cilët kanë pasur edhe sëmundje të tjera shoqëruese.

Numri i rasteve aktive me këtë sëmundje në të tërë vendin aktualisht është 3 mijë e 908.

“Numri total i rasteve pozitive është 9.688 raste nga 39.278 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 300 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 134 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 5.480 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.908”, thuhet në raportin e fundit të IKSHP’së.

Related posts:

Lidhshmëria e gjumit me shëndetin mendor
Fotografi që dëshmojnë fuqinë e grimit
STUDIMI: Pacientët asimptomatikë me Covid-19 kanë të njëjtën ngarkesë virale si simptomatikët
Veshjet plot të stil të Kate Middelton (FOTO)
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Kosovë, 315 viktima nga COVID-19 afro 4 mijë raste aktive
8 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Një person gjendet i vdekur brenda veturës në Prishtinë
Agim Bahtiri thotë se për tubimin e Mozzik dha leje Qeveria e Kosovës
Bëni kujdes nga antibakteriali, Vetëm po të s’ përdoret me kujdes mund të shkaktojë djegie të rënda!
Rishfaqet sërish murtaja në Kinë
Këto janë llojet e testeve për koronavirus
Infektologu Dreshaj: Javën e ardhshme mund të rriten rastet shkaku i Bajramit
​15 të vdekur nga Covid-19 në Bujanovc, ministri Zemaj bën apel për respektimin e masave
190 raste të reja me Covid-19 dhe 197 të shëruar
12 të vdekur nga Covid-19, gjatë 24 orëve të fundit
Lemza e vazhdueshme mund të jetë simptomë e re e coronavirusit, paralajmërojnë mjekët
A mund të infektohemi me Covid-19 me anë të ujit të detit?
​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia
Bilanc tragjik në SHBA, afro 163 mijë të vdekur nga COVID-19
Aktivitetet e përditshme me rrezik më të lartë në përhapjen e Covid-19
Dhjetëra pjesëtarë të Transfuzionit të Gjakut infektohen me Covid-19
“33 laboratore private mund të nisin testimet për COVID-19 nga java e ardhshme në Kosovë”
135 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri
A nevojitet të shqetësoheni kur fëmijët 1-3 vjeçar përdorin teknologji të mençur
409 pacientë me Covid-19 janë në oksigjenoterapi
7 gjërat që s' nevojitet t’i vishni asnjëherë në një ambient pune gjatë verës!
Bie numri i të infektuarve me Covid-19, sot 181 raste pozitive
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 7 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Mënyra më e Shijshme e Përgatitjes së Tavës me Pulë dhe Oriz
3 raste të reja me koronavirus në Rahovec
Universiteti Imperial në Londër zgjeron testimin e vaksinës kundër COVID-19
Si Të Mbillni Dhe Rrisni Kamomilin Shërues Në Shtëpi
3 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit
Hipertiroidizmi – Si Ta Dalloni Dhe Cilat Janë Ushqimet e Duhura
Gjermani, rritje e rasteve me koronavirus/ Në fokus të kthyerit nga Kosova
Si Të Përgatisni me Shije Byrekun me Kungull Stine
Michelle Obama ndan eksperiencën: Po luftoj me depresionin
Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Një Thelpi Hudhër Në Darkë
Cila Është Lidhja Mes Tiroides Dhe Kolesterolit
Ftohja e zakonshme mund të ofrojë imunitet nga Covid-19
VIDEO: “Me blutë apo me të kuqtë je ti vëlla?”, Tahiri batuta me ish-kryebashkiakun e Vlorës nga pus...
Shenjat Që Tregojnë Se Veza Është e Prishur
STUDIMI: Disa njerëz kanë imunitet të natyrshëm ndaj Covid-19, ftohja e zakonshme e përgatit trupin
Petullat e Ëmbla të Shtëpisë me Arra – Plot Aromë dhe Shije
Ramiz Lladrovci i infektuar me COVID19 shtrihet në spital
Përse Ju Humbasin Gjithnjë Sendet? Si të Shpëtoni nga Stresi dhe Harresa
COVID-19 mund t’i dëmtojë disa prej qelizave kryesore të imunitetit, thotë studimi i ri
Receta E Patëllxhanëve Të Mbushur Me Domate dhe Speca
Vaksina Kundër Gripit – Ta Bëj, apo Mos ta Bëj?
Përse Është Kaq E Vështirë Të Lësh Duhanin? – Si të Thoni Jo
1147 raste të reja me COVID-19 në Gjermani
A Duhen Ndaluar Reklamat e Patatinave në Televizion? -Efekti tek Fëmijët
A po e shkakton COVID-19 shfaqjen e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) të tipit 1 ...
FOTO: Ndezi dhjetëra qirinj për t’i propozuar të dashurës së huaj, shqiptari i vë flakën banesës
Për njerëz që s' kanë kohë por duan të ushqehen shëndetshëm; kjo është zgjidhja!
Trump rrit tensionet me Pekinin, firmos urdhrin ekzekutiv për ndalimin e “TikTok” në SHBA
​Covid-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla
Ky model i maskave s' po ofron mbrojtje ndaj Covid-19
6 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Studimi mbështet teorinë se disa njerëz kanë imunitet të natyrshëm ndaj COVID-19
Bill Gates optimist, tregon kur do të përfundojë pandemia
Mrekulli e vërtetë – Gruaja shqiptare lind 5 fëmijë pas 10 vitesh martesë
Mali i Zi me vendim të ri për hyrjet e qytetarëve të vendeve tjera
Lipjani merr vendim për mbylljen e shesheve, bizneseve dhe parqeve pas orës 18:00
Në Prishtinë 1.536 raste aktive me Covid-19, kryetari Shpend Ahmeti thotë se situata është shqetësue...
Italia do të dërgojë një ekip ushtarak-mjekësor në Kosovë për të ndihmuar në lutfën kundër COVID-19
Zbulohet pika e dobët e koronavirusit, bllokon ripordhimin e tij
Komunikimi i perditshem per COVID-19, 6 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
6 viktima dhe 127 raste të reja me Covid-19
Shala flet për gjendjen e tij pasi doli pozitiv për Covid-19
Vala e dytë po vjen/ Rriten infektimet në Evropë
Dr. Visar Zekaj – “Lufta ime me COVID – 19” (VIDEO)
Tragjike: 16 të vdekur nga COVID-19 vetëm brenda 24 orëve
196 raste të reja me COVID-19
Zemaj nga Ferizaj: Po angazhohemi që çdo spital t’i ketë kapacitetet teknike dhe humane
Shqipëri, 130 raste të reja me COVID-19 dhe 4 të vdekur
Virusi Corona: Çfarë nevojitet të dini për analizat e kontrollit?
Mbroni Shëndetin me Lëngun e Gjetheve të Manave
VIDEO: Të gjithë duke vrapuar për të shpëtuar, shikoni çfarë ndodh në momentin e shpërthimit në Bejr...
Bëjeni Vetë. Si të Mbillni Xhenxhefil në Shtëpi – Ndiqeni Këtu
Labinot Tahiri: Doni ta ndërtoni spitalin për COVID-19, kurse qytetarët vdesin nga kanceri
“Po përhap informacion të rremë për Covid”, Facebook për herë të parë i fshin postimin Presidentit T...
Nishanet e Bardhë – Përse Shfaqen Dhe Si T’i Eliminoni
Përse Rekomandohet Lëngu I Kompostos Së Kumbullës Në Mbrëmje
Shërbim stomatologjik edhe në QMF Lumadh
Kjo video virale tregon saktësisht se si maskat ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së COVID-19
5 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vlerat Mahnitëse të Kumbullave të Zeza të Veriut – Pse Konsiderohen Thesare Të Tokave Shqiptare
Protestojnë stafi shëndetësor i Spitalit të Vushtrrisë
Shëtitja në Natyrë – Efektet në Trurin e Njeriut
A Jeni Më Të Ndjeshëm Ndaj Alkoolit Me Kalimin E Moshës?
Pejë, 61 pacientë me COVID-19, 12 në gjendje të rëndë
Ftohja e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër coronavirusit
Një Produkt Shumë i Preferuar – Por Plot Me Kimikate
Mposhti Covid-19, aktori i humorit tregon se vuan nga gjykimet e njerëzve: Më rrinë larg mua dhe fam...
Terapia e Rërës Kundër Reumatizmës – Çfarë nevojitet Të Dini
Katër Shenjat Që Jep Trupi Kur Keni Probleme Me Zemrën
Sa e trasmetojnë fëmijët COVID-19 dhe si është përvoja në vendet ku s' është ndaluar mësimi?
FOTO / U shfaq i zhveshur në natyrë me avokaten e Haradinajt, reagon gazetari: Unë isha i çmenduri!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Israel’s Tel Aviv lights up with Lebanon flag

Thu Aug 6 , 2020
Issued on: 06/08/2020 – 18:10 The colours of the Lebanese flag lit up the Israeli city of Tel Aviv on Wednesday in solidarity with the country following Tuesday’s deadly blast in Beirut. It was a rare show of support from Israel for a country with which it is technically still […]