Thu. Jul 7th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Shumë studime e kanë lidhur kafenë me një rrezik të pakësuar të çmendurisë, një metabolizëm të përshpejtuar dhe një rrezik të pakësuar të kancerit.

Sigurisht, ka një energji shtesë që na shtyn në mëngjes dhe na ndihmon të mbijetojmë nga pikat e pafundme të energjisë gjatë ditës. Sidoqoftë, ka edhe efekte pak më pak të mira të kafesë, situata në të cilat duhet të shmanget ose të paktën të zvogëlohet konsumimi i saj.

Po qe se kafeja është shumë e nxehtë

Në vend që të pini një kafe sapo të mbarojë, prisni që ajo të ftohet pak më parë. Sipas një raporti të ri nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, konsumimi i pijeve më të ngrohta se 65 gradë Celsius mund të rrisë rrezikun e kancerit të ezofagut. Duke shtuar qumësht ose krem ​​kafeje, ju mund të ulni temperaturën me disa gradë, por zgjidhja më e mirë është akoma gajreti. Thjesht prisni disa minuta që kafeja juaj të arrijë një temperaturë të sigurt për t’u konsumuar.

liuhui

Po qe se jeni të prirë për ankth

Po qe se ndiheni sikur jeni në skaj, pirja e një filxhani kafeje mund të krijojë një problem shtesë. Kafeina ka një efekt stimulues në sistemin nervor pasi stimulon sekretimin e kortizolit, i cili mund të përkeqësojë ankthin dhe problemet e gjumit. Për të pakësuar ndikimin e kafeinës, përpiquni të zvogëloni sasinë e kafeinës që konsumoni dhe pini filxhanin e fundit të kafesë jo më vonë se 6 orë para gjumit.

Pas një nate pa gjumë

Kafeja mund të duket si një zgjidhje natyrale për një natë pa gjumë, por mund t’ju ​​ndihmojë vetëm në një farë mase. Studimi i ri tregon se kafeina pushon së qeni një mënyrë efektive për t’u zgjuar Po qe se keni fjetur më pak se 5 orë për më shumë se 3 net rresht.

wfd

Arsyeja është fakti që aq pak gjumë shkakton një rënie të aftësive tuaja mendore që as sasia më e madhe e kafeinës s’ mund të rregullojë. Po qe se s’ mund të flini të paktën 7 orë çdo natë, mund të jetë më mirë të hiqni kafen aspak, dhe kur nivelet e energjisë të bien, përpiquni të bëni një gjumë të shkurtër, transmeton KP.

Sapo të zgjoheni

Pirja e kafesë në orën 7 të mëngjesit s’ do të ndikojë shumë në nivelin tuaj të energjisë. Arsyeja është fakti që hormonet tuaja të stresit janë në nivelin e tyre më të lartë pikërisht kur zgjoheni, andaj do të merrni një shpërthim natyral energjie.

dfsg

specialistët pajtohen se koha më e mirë për të konsumuar kafe është ndërmjet orës 10 dhe 12, kur niveli i kortizolit fillon të bjerë. Në atë mënyrë, ju do të përdorni nxitimin natyror të energjisë që ndodh në mëngjes dhe “kurseni” kafeinën për më vonë. /Telegrafi/

The post Në cilat situata s’ duhet të pini kurrë kafe? appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page