Në Shqipëri rriten sërish infektimet me Covid-19, 8 të vdekur

loading...


Në 24 orët e fundit në janë regjistruar 434 infektime të reja me koronavirus duke shënuar një rritje në krahasim me ndonjë ditë më parë. Ndërkohë po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin kanë humbur jetë 8 persona.

të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 116 raste në , 34 në , 33 në Berat, 24 në Fier, 23 në Gjirokastër, 21 në Korçë, 20 në , 15 në Sarandë,13 në Vlorë, 12 në Pogradec, nga 10 raste në , Lezhë, Kavajë, 9 në Krujë, 8 në Devoll, nga 7 raste në Lushnje, Malësi e Madhe, nga 6 raste në Ura Vajgurore, Prrenjas, 5 në Dibër, nga 4 raste në Mirditë, Kamëz, Peqin, Skrapar, Patos, 3 në Fushë Arrëz, nga 2 raste në Kukës, Rrogozhinë, Tropojë, Mallakastër, Librazhd, Delvinë, Kuçovë, nga 1 rast në Kurbin, Has, Mat, Divjakë, Roskovec, Vorë, Poliçan, Dropull.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 8 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Mirdita, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Tepelena, të moshave 46- 93 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 654 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 91,271 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 271 pacientë, 9 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Postime të ngjashme