Në rast se je martuar me një grua kokëfortë, ka qënë fati më i madh i jetës tënde…


s’ është e thjeshtë. Ajo i mbron me gjithë qënien bindjet dhe parimet e saj. s’ është pra, s’ është aspak e thjeshtë të duash një femër kokëfortë.

Të nevrikos dhe të mërzit. Me atë ngulmimim në idetë e saj, me kokëfortësi nganjëherë, dhe me vrazhdësi herëve të tjera, por ama, kur të kesh nevojë, edhe pa i thënë gjë aspak, ajo kthehet në ëmbëlsim dhe do të të gjendet përherë afër.

Në rast se je mashkulli që e ke pasur këtë bekim nga jeta, që ke njohur një femër kokëfortë, ka disa gjëra që nevojitet t’i kesh parasysh:

Një grua kokëfortë është një kategori tepër e veçantë e femrës, ajo s’ e njeh konfuzionin ose paqartësinë, në fakt ajo është e qartë dhe shumë e kthjellët në atë çfarë do, dhe s’ ka pengesë që ta ndalojë për ta arritur. Vetëm një gjë në këtë botë mund ta pengojë që ajo t’i lërë mënjanë ndjesitë dhe synimet që i ka vënë vetes, dhe ajo gjë, është personi që ajo do. Për të, ajo bën gjithçka.

Gratë kokëforta kanë një intuitë të jashtëzakonshme, ato i parandjejnë me një saktësi të frikshme gjërat përpara se ato të ndodhin, janë në rezonancë të përhershme me ty, me emocionet tua, ajo ta lexon mendjen, e di çfarë do të thuash, përpara se të lëvizësh buzët. Ajo e di çfarë të pëlqen, çfarë të emocionon, çfarë të gëzon e çfarë të bën të lumtur.

Nganjëherë ajo e harron veten, duke u përqëndruar të të njohë ty, madje edhe më mirë se ç’e njeh ti veten. Të mbron, edhe atëherë kur t’i s’ e vëren. Një grua e tillë vëzhgon shëndetin dhe sigurinë tënde, është në një gjendje të përhershme zgjimi për të “nuhatur” çdolloj rreziku apo dështimi që mund të të afrohet. Kjo tregon se ajo e dëshiron me zemër që ju të dy t’ia dilni mbanë.

Kokëfortësia e saj e ka një shpjegim. Mbase ajo s’ ka marrë asnjeherë ato çfarë ka merituar në jetë, apo në supet e saj, jeta e ka detyruar të durojë vështirësi të mëdha. Ajo s’ fajëson njeri, s’ pret nga askush, është kalitur t’ia dalë e vetme, ajo s’ ndjehet asnjëherë e zhgënjyer nga të tjerët, derisa i vetmi person me të cilin është mësuar të bashkëpunojë është vetja e saj. Duke qënë ajo e tillë, për ty është një burim i pashtershëm frymëzimi dhe force për t’i çuar gjërat përpara.

Ajo s’ të shkëput nga misioni yt, nga objektivat tua, s’ të shpërqëndron, ajo është krenare dhe i mjafton të jetë ajo gruaja që fshihet prapa një burri të suksesshëm. Është e sinqertë. Reale. s’ shtyhet nga frika, mëshira apo dobësia, ajo ka vetëm një njësi matëse për gjërat, dashurinë.

Një grua kokëfortë të bën ta jetosh jetën me një intensitet të jashtëzakonshëm, ajo të tërheq deri në zgrip të humnerës, e m’u aty, ajo e ka mësuar tashmë, hidhet vallja e jetës. Ajo dashuron fuqishëm, dhe një vit me të vlen sa dhjetë vite bashkë me një grua tjetër për nga denduria e emocioneve të forta.

Ajo të sheh drejt në sy dhe është njëkohësisht edhe ajo që të kundërshton, derisa i njeh dobësitë tua, ajo e kupton kur t’i lodhesh dhe po bëhesh gati të dorëzohesh, por s’ të lejon, të shtyn që të vetëpërmirësohesh.

s’ ka asnjë dyshim. Kokëfortësi, për këtë grua, është të jesh besnike ndaj asaj që beson dhe gra të tilla janë fatalisht tërheqëse.

Do të të gjendet gjithmonë afër, do të jetë aty për ty. Do të shohë me kujdes, nganjëherë të tepruar, edhe menyrën sesi të trajtojnë të tjerët. Ti je në krye të listës së prioriteteve të saj, edhe kur të mos jetë afër teje, edhe kur të jetë nevrike.

Do të të çmendë, në kuptimin e mirë të fjalës. Një grua kokëfortë do të luajë me nervat e tua. Ajo s’ do të bjerë dakord me ty në gjithçka, por do të të dojë deri në fund të jetës së saj. s’ ka asgjë të gabuar në gjetjen e dikujt që të acaron me fjalë, por që më pas të do me vepra.

Ajo t’i thotë gjërat troç dhe haptazi, s’ është indirekte dhe thumbuese. derisa s’ ka frikë nga ato momentet kur do të nevojitet të debatoni. Kjo është e pashmangshme. Mirëpo një grua e tillë sjell arsyen dhe logjikën në tryezë. Kokëfortësia e saj përkthehet në zgjuarsinë e saj për të kuptuar se intuita e femrës është më e saktë sesa dëshirat e mashkullit. /familja jone

Related posts:

VOA: Qytetarët Kundërshtojnë Masat kurse Pandemia Po Përhapet Me Shpejtësi
IKSHPK reagon pas tubimeve të Mozzik
Si të Shpëtoni nga Zverdhja e Thonjëve – Metoda Natyrale në Shtëpi
Vritet një grua në Ferizaj
Shqipëria Po Zgjeron Prodhimin dhe Eksportin e Vajit të Ullirit
Morinë, radhë të gjata të qytetarëve në kufi
Covid në Evropë: Autoritetet afër Ashpërsimit Të Masave dhe Kontrolleve
Për Rritjen e Shpejtë të Flokëve – trajtimi me Vezë që ju Vjen Në Ndihmë
Katër Mënyra si të Parandaloni Djersitjen e Këmbëve Gjatë Verës
Sëmundjet e Zemrës Në Rritje: Mjeku Vargu Jep Këshillat Praktike Që nevojitet Të Ndiqni
Njerëzit të cilët ndihen ‘të stresuar fizikisht’ nga puna e tyre, mund të jenë në rrezik më të madh ...
Pejë, 70 pacientë me COVID-19
Sallatë me Barbunja dhe Fasule – Dy Receta të Lehta për t’i Shijuar Gjatë Verës
6 Mënyra për të Parandaluar Aknet në Trup
9 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusinCOVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Eurostat: Shqipëria në Përmirësim Por ende e Fundit Për Cilësinë e Ujërave
Nga sot mund të bëni testin e COVID-19 edhe në klinika private
Nesër fillon transmetimi i televizionit “Kanal 10”
Në SHBA testohet ilaçi kundër dëmtimeve të COVID-19 në mushkëri
Bill Gates jep 150 milionë dollarë që vaksina kundër Covid-19 të shkojë edhe tek të varfrit
Epidemiologu shqiptar thotë se virusi ka pësuar mutacion dhe s' është më aq kërcënues
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 9 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Si të ulim stresin gjatë pandemisë
Lidhja mes trashjes së gjakut dhe koronavirus
A e shkakton coronavirusi diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit): Mjekët janë të bre...
12 të vdekur nga COVID-19
Simptomat e para të tipit 2 të diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)
188 raste të reja me COVID-19
SHBA, mbi 5 milionë të infektuar nga koronavirusi
Simptomat e para që vijnë nga kanceri i gjirit
Prej 100 ditësh asnjë rast të ri me koronavirus, njihuni me shtetin më të sigurt në botë
Këshilla për flokët kaçurrela
Lidhshmëria e gjumit me shëndetin mendor
Fotografi që dëshmojnë fuqinë e grimit
STUDIMI: Pacientët asimptomatikë me Covid-19 kanë të njëjtën ngarkesë virale si simptomatikët
Veshjet plot të stil të Kate Middelton (FOTO)
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Kosovë, 315 viktima nga COVID-19 afro 4 mijë raste aktive
8 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Një person gjendet i vdekur brenda veturës në Prishtinë
Agim Bahtiri thotë se për tubimin e Mozzik dha leje Qeveria e Kosovës
Bëni kujdes nga antibakteriali, Vetëm po të s’ përdoret me kujdes mund të shkaktojë djegie të rënda!
Rishfaqet sërish murtaja në Kinë
Këto janë llojet e testeve për koronavirus
Infektologu Dreshaj: Javën e ardhshme mund të rriten rastet shkaku i Bajramit
​15 të vdekur nga Covid-19 në Bujanovc, ministri Zemaj bën apel për respektimin e masave
190 raste të reja me Covid-19 dhe 197 të shëruar
12 të vdekur nga Covid-19, gjatë 24 orëve të fundit
Lemza e vazhdueshme mund të jetë simptomë e re e coronavirusit, paralajmërojnë mjekët
A mund të infektohemi me Covid-19 me anë të ujit të detit?
​Bie numri i rasteve me kancer në Kosovë, shkak pandemia
Bilanc tragjik në SHBA, afro 163 mijë të vdekur nga COVID-19
Aktivitetet e përditshme me rrezik më të lartë në përhapjen e Covid-19
Dhjetëra pjesëtarë të Transfuzionit të Gjakut infektohen me Covid-19
“33 laboratore private mund të nisin testimet për COVID-19 nga java e ardhshme në Kosovë”
135 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri
A nevojitet të shqetësoheni kur fëmijët 1-3 vjeçar përdorin teknologji të mençur
409 pacientë me Covid-19 janë në oksigjenoterapi
7 gjërat që s' nevojitet t’i vishni asnjëherë në një ambient pune gjatë verës!
Bie numri i të infektuarve me Covid-19, sot 181 raste pozitive
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 7 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Mënyra më e Shijshme e Përgatitjes së Tavës me Pulë dhe Oriz
3 raste të reja me koronavirus në Rahovec
Universiteti Imperial në Londër zgjeron testimin e vaksinës kundër COVID-19
Si Të Mbillni Dhe Rrisni Kamomilin Shërues Në Shtëpi
3 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit
Hipertiroidizmi – Si Ta Dalloni Dhe Cilat Janë Ushqimet e Duhura
Gjermani, rritje e rasteve me koronavirus/ Në fokus të kthyerit nga Kosova
Si Të Përgatisni me Shije Byrekun me Kungull Stine
Michelle Obama ndan eksperiencën: Po luftoj me depresionin
Çfarë Ndodh Në Organizëm Po qe se Hani Një Thelpi Hudhër Në Darkë
Cila Është Lidhja Mes Tiroides Dhe Kolesterolit
Ftohja e zakonshme mund të ofrojë imunitet nga Covid-19
VIDEO: “Me blutë apo me të kuqtë je ti vëlla?”, Tahiri batuta me ish-kryebashkiakun e Vlorës nga pus...
Shenjat Që Tregojnë Se Veza Është e Prishur
STUDIMI: Disa njerëz kanë imunitet të natyrshëm ndaj Covid-19, ftohja e zakonshme e përgatit trupin
Petullat e Ëmbla të Shtëpisë me Arra – Plot Aromë dhe Shije
Ramiz Lladrovci i infektuar me COVID19 shtrihet në spital
Përse Ju Humbasin Gjithnjë Sendet? Si të Shpëtoni nga Stresi dhe Harresa
COVID-19 mund t’i dëmtojë disa prej qelizave kryesore të imunitetit, thotë studimi i ri
Receta E Patëllxhanëve Të Mbushur Me Domate dhe Speca
Vaksina Kundër Gripit – Ta Bëj, apo Mos ta Bëj?
Përse Është Kaq E Vështirë Të Lësh Duhanin? – Si të Thoni Jo
1147 raste të reja me COVID-19 në Gjermani
A Duhen Ndaluar Reklamat e Patatinave në Televizion? -Efekti tek Fëmijët
A po e shkakton COVID-19 shfaqjen e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) të tipit 1 ...
FOTO: Ndezi dhjetëra qirinj për t’i propozuar të dashurës së huaj, shqiptari i vë flakën banesës
Për njerëz që s' kanë kohë por duan të ushqehen shëndetshëm; kjo është zgjidhja!
Trump rrit tensionet me Pekinin, firmos urdhrin ekzekutiv për ndalimin e “TikTok” në SHBA
​Covid-19 mund të përhapet më lehtë sesa mendohej në shkolla
Ky model i maskave s' po ofron mbrojtje ndaj Covid-19
6 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar përkoronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Studimi mbështet teorinë se disa njerëz kanë imunitet të natyrshëm ndaj COVID-19
Bill Gates optimist, tregon kur do të përfundojë pandemia
Mrekulli e vërtetë – Gruaja shqiptare lind 5 fëmijë pas 10 vitesh martesë
Mali i Zi me vendim të ri për hyrjet e qytetarëve të vendeve tjera
Lipjani merr vendim për mbylljen e shesheve, bizneseve dhe parqeve pas orës 18:00
Në Prishtinë 1.536 raste aktive me Covid-19, kryetari Shpend Ahmeti thotë se situata është shqetësue...
Italia do të dërgojë një ekip ushtarak-mjekësor në Kosovë për të ndihmuar në lutfën kundër COVID-19
Zbulohet pika e dobët e koronavirusit, bllokon ripordhimin e tij

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Thousands in Russia's Far East protest against Putin for fourth weekend in a row

Sat Aug 1 , 2020
Issued on: 01/08/2020 – 11:38 Thousands of people marched in the Russian far eastern city of Khabarovsk on Saturday for the fourth weekend in a row, protesting at President Vladimir Putin’s handling of a local political crisis. Residents of Khabarovsk, around 3,800 miles (6,110 km) and seven time zones east of […]