© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Pse duhet të bëni kontrolle të rregullta te mjeku?

 

640 0 034616127 307e2861 8a47 4013 9c48 642d3cde9107 1684520126

Në Burkina Faso, një mjek australian 88-vjeçar, Kenneth Elliott, u lirua shtatë vjet pasi u rrëmbye nga Al Kaeda raporton Shëndeti.

Burri kishte qenë në vendin afrikan për më shumë se 40 vjet, ku, së bashku me gruan e tij Jocelyn, ai drejtonte një klinikë mjekësore në kufirin me Malin.

Në janar të vitit 2016 ata u rrëmbyen, ndërsa gruaja u lirua pas tre javësh. Për Kenneth, i cili u ribashkua me familjen e tij të enjten në mbrëmje, sprova ishte shumë më e gjatë.

“Unë jam shumë i kënaqur të raportoj se Dr Ken Elliott, i cili u mbajt peng në Afrikën Perëndimore për rreth shtatë vjet, është ribashkuar në Australi me familjen e tij,” u tha gazetarëve në Sydney Sekretarja e Jashtme Penny Wong.

Në një deklaratë, familja Elliot dëshironte të komentonte lirimin, duke falënderuar autoritetet:

“Dëshirojmë t’i shprehim falënderimet tona Zotit dhe të gjithë atyre që kanë vazhduar të luten për ne. Falënderoj qeverinë australiane dhe të gjithë ata që kanë qenë i përfshirë në vitet e fundit për sigurimin e lirimit të tij. Në moshën 88-vjeçare dhe pas shumë vitesh larg nga shtëpia, Dr Elliott tani ka nevojë për kohë dhe privatësi për të pushuar dhe për të rindërtuar forcën e tij. Ju falënderojmë për mirëkuptimin dhe simpatinë tuaj.”

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.