Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë

Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencëPaga më të larta do të kenë rreth 20.000 të punësuar në arsimin fillor

Mbi 32 mijë të punësuar në arsim dhe shkencë nga 1 janari do të kenë paga më të larta për 10 për qind. Marrëveshjet ishin nënshkruar sot në Qeveri ndërmjet Sindikatës së Pavarur të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SPASHK) dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.
Paga më të larta do të kenë rreth 20.000 të punësuar në arsimin fillor, 8.000 në atë të mesëm, 4.500 në arsimin e lartë dhe 220 të punësuar në institucionet shkencore.
Duke uruar për nënshkrimin e marrëveshjeve, kryeministri Zoran Zaev theksoi se rritja e pagave në arsim dhe shkencë është rezultat i përcaktimit të Qeverisë që Buxheti i vitit 2020 t’i dedikohet investimeve në kapitalin njerëzor.
“Ai është investim për të ardhmen tonë, për rritjen tonë ekonomike. Ai është investim dhe një nga mënyrat për zgjidhjen e një prej sfidave tona më të mëdha se si t’i mbajmë qytetarët tanë në vend, si t’iu ofrojmë kushte më të mira dhe t’i bëjmë më të lumtur dhe më të motivuar në vendet e tyre të punës. Kjo Qeveri vendosi që ta ndalojë stagnimin në investimin në njerëz në këto sektorë. Ne e inkurajojmë investimin në kapitalin njerëzor, dhe në këtë drejtim, në Buxhetin për vitin 2020, në funksionet shëndetësi, arsim dhe mbrojtje sociale investojmë gjithsej 154 miliardë denarë. Kjo është rritje për më shumë se 10 miliardë denarë në krahasim me rebalancin e vitit 2019, gjegjësisht Buxhetin e fundit”, theksoi Zaevi.
Ai shtoi se qëllimi është që të krijohet sistem arsimor i cili do të jetë gjenerator i zhvillimit shoqëror dhe ekonomik të shtetit.
Sipas ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, me rritjen e pagave përmirësohet statusi material i të punësuarve në arsim. Ai paralajmëroi se edhe në periudhën e ardhshme do të punohet në kthimin e dinjitetit të profesionit mësimdhënës në shoqëri.
“Për një periudhë më të vogël se dy vite kemi rritje më të madhe të pagave në një mandat të një Qeverie. Me këto politika dhe rritje të pagave japim kontribut serioz për përmirësimin e statusit material dhe shoqëror të të punësuarve në arsim”, tha Ademi pas nënshkrimit të marrëveshjeve.
Nga SASHK-u janë të kënaqur nga dialogu social me Ministrinë e këtij dikasteri dhe nga marrëveshja e arritur për rritje të pagave, të asaj që mbetet për tu punuar në periudhën e ardhshme është nënshkrimi i marrëveshjes kolektive për arsimin e lartë.
Marrëveshja kolektive është në version pune. Grupet e punës duhet të fillojnë të punojnë dhe të përcaktohet teksti. Vlerësoj se në periudhën e ardhshme është me rëndësi të madhe që të sillet një marrëveshje e tillë kolektive”, tha kryetari i SASHK-ut, Jakim Nedellkov.
Në periudhën e ardhshme, sipas Nedellkovit, duhet të bisedohet edhe për ndryshimet e marrëveshjeve kolektive për arsim fillor dhe të mesëm, për kthimin e regresit për pushim vjetor, kthimin e kontributeve për transport për arsimtarët të cilët shkojnë në punë në mjediset rurale dhe pagesën e punës jashtë orarit të punës.

Related posts:

Si reagoi bota pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe?
Po kontrabandonte drejt Kosovës 34 sirianë, arrestohet vlonjati
Elbasan, arrestohet pasi kapet duke kontrabanduar drejt Kosovës 34 sirianë
Ambicia ‘vështirë e arritshme’ e Ramush Haradinajt për t’u bërë president
Itali, testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga katër vende të BE-së
ShBA konfiskon monedha digjitale në vlerë të miliona dollarëve nga organizatat terroriste
Kafeja që ma përkujton Stambollin
Vdes kryetari i Degës së Alternativës në Gjakovë, Gurakuq Dobruna
Gati gjysma e shkollave në botë kanë mungesë të ujit dhe sapunit për duar
Shqiptarë, në të katër anët e botës, jetojnë edhe atë që quhet “Ëndrra e Alaskës”
Reagojnë 'Pishtarët', pasi KELKOS mirëpriti nismën për formimin e komisionit hetimor për Hidrocentra...
Ulet nën 1 milion numri i amerikanëve që pretenduan se janë të papunë
Kuvendi zgjedh katër anëtarë të Bordit të RTK-së
Si ta dekoroni shtëpinë në stilin minimalist – madje duke kursyer deri në 60%!
Zyrtare: Albian Ajeti pjesë e skuadrës së Celtic
Katër çajrat më të mirë që nevojitet t’i pini kur kërkoni të humbni peshë
Doktori pretendon se kriteret e konkursit për specializime po përdoren për manipulime
Qeveria ndau 24 milionë euro për subvencionim të pagave të punëtorëve
Fadil Miftari dhe Ilir Bytyçi zgjedhen anëtarë të Bordit të RTK-së
Qeveria aprovoi planin prej 365 milionë eurove për rimëkëmbje ekonomike
Kelkos Energy mirëpret krijimin e komisionit parlamentar për hidrocentralet
Shkup, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re
14 anëtarë synojnë bordin e RTK-së
Më shumë se 6 milionë raste aktive me COVID-19 në nivel global
ShBA-ja vazhdon të jenë vendi më i prekur në botë me COVID-19
Luan Gola emërohet zv/ministër i Shëndetësisë
Barcelona do ia “nxijë jetën” Bayernit
Fshati që jeton nga mjedrat
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruajnë marrëveshje historike për paqe
Aksident i rëndë te 'Kroi i Mbretit'
Kryeprokurori me shtëpi me vlerë 220 mijë euro
Regjistrimi i veturave, deri më 31 gusht suspendohet pagesa e tatitmit në pronë në Prishtinë
MSh-ja hedh poshtë informacionet se Kosova është e para në botë për vdekje nga COVID-19
Të rinjtë që përdorin cigaret elektronike, më të rrezikuar nga COVID-19
Slloveni, Pompeo nënshkruan deklaratën mbi teknologjinë 5G
Pasuria e kryesuesit të Këshillit Gjyqësor
Nënkryetari i Gjykatës së Prishtinës me 100 mijë euro kredi në bankë
VV fton në interpelancë Agim Veliun për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë
Ministri Mustafa thotë se është dyfishuar buxheti për pagesat direkte për bujqit
Sa ka pasuri Kryeprokurori i Prishtinës?
KFOR-i dhe Policia planifikojnë bashkëpunim për siguri në zonën e Kamenicë   
Kryeprokurori me piktura në vlerë prej 15 mijë eurove
8 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19
Nis nga fillimi gjykimi i të akuzuarit për vrasjen e burrit në Rahovec
Pas 100 ditëve pa virus, Zelanda e Re regjistron raste të reja me COVID-19
Aksidentohet djali i presidentit Hashim Thaçi
Prishtina e Peja prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
205 persona të shëruar në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Paraburgim për të dyshuarin për sulm seksual ndaj të miturave në Prishtinë
193 raste të reja me COVID-19
Kryeministri Hoti “i lut” qytetarët t'i respektojnë masat e Qeverisë
Shoqëria Civile kërkon nga PDK-ja që ta tërheq Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Zgjedhen anëtarët e Këshillit Prokurorial dhe Gjyqësor të Kosovës
Kosova e para për numrin e vdekjeve në botë, kaq për menaxhimin e “mirë” nga juristi i LDK-së
E befasishme mënyra e tretmanit të projektligjit për UÇK-në
Rregullat e reja për hyrjen në Gjermani për partnerët e pamartuar
Gjilan- arrestohet dhe paraburgoset i akuzuari i që i ikte drejtësisë tash e 11 vjet
Arrestohet ish- ministri Numan Baliq për ngacmim seksual
Anti-korrupsioni konstaton se Zenun Halili ka konflikt interesi në konkursin për rektor
Merkel e Erdogan do të bisedojmë për tensionet Turqi- Greqi
Këshilli Rajonal i Abrucos votoi njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare
50 pacientë po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Qindra të vdekur për shkak të dezinformimit për COVID-19
Presim ta kemi vaksinën anti-COVID në muajt e ardhshëm
Gashi e Shala dalin kundër Isa Mustafës, votojnë projektligjin për UÇK-në
Dënohen katër të akuzuar për incidentin me armë në Pejë
Gjakovë, grumbull njerëzish në qendër për pakon ekonomike (FOTO)
s' kalon projektligji për vlerat e UÇK-së
Komuna e Lipjanit hap sheshin dhe vendet tjera publike për qarkullim
Grumbull i madh i njerëzve para postës në Prizren
Burrë e grua arrestohen për rrahje të prindërve të burrit
Prishtinë, arrestohet i dyshuari pasi rrahu nënën e tij
Ministri Anschober: Vaksina e Putinit për Austrinë s' vjen në pyetje
Prishtinë, polici arrestohet për kontrabandë me mallra
IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *