Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!

30-vjeçarja Francesca Colavita së bashku me koleget e saj Castilletti dhe Capobianchi, ishin mjeket italiane që punuan shumë dhe izoluan koronavirusin, i cili që prej dhjetorit ka shpërthyer në Kinë.
Francesca Colavita është një nga mjeket më të pasigurta në  Institutin Spallanzani  edhe pse ka fituar një përvojë të gjerë në studimin e virusit Ebola, në Afrikë.
31-vjeçarja, me origjinë nga Campobasso, ishte me kontratë të përkohshme në Spallanzani. Kjo e ka bërë atë të ndihej e pasigurt me veten e saj.  Ndërkohë, rrogën, pavarësisht profesionalizmit dhe aftësive, e kishte vetëm 1500 euro, në muaj.
Colavita  gjithashtu  ka marrë pjesë në projekte bashkëpunimi të sigurisë dhe zhvillimit në Sierra Leone dhe në Liberi, si eksperte, ndërsa pas izolimit të virusit tha: “Ia dolëm, por duhet të themi që patëm dhe fat”.
Pas izolimit të koronavirusit, drejtuesi i spitalit, e siguroi me një kontratë afatgjatë. Colavita gjithmonë ka treguar pasion dhe shumë interes në studimin e viruseve./E.B-dritare.net

Related posts:

Familja Demaku, ne bashkëluftëtarët dhe kombi ynë, para 21 vitesh, humbi një nga trimat e saj, Xheva...
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Konfirmohet, dy raste me koronavirus në Kosovë
Reagon Mjekja rreth vendimit të Qeverisë për Postën dhe Telekomin e Kosovës
Maji, muaj i normalitetit të jetës në Austri
Pse Bota dhe Mjekësia ka frikë nga viruset!
Gastronomët shqiptarë në Austri, të lumtur për rihapjen e restoranteve
Prindi i vajzës vet i kërkoi Mjekut që t'i bërtas asaj
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Arbenita nga Prishtina, me tumor në gjuhë, fyt dhe nofull, ka nevojë për ndihmën tuaj
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Intervistë rreth ushkurit. Berati nuk e nxori intervistën që ka dashur nga Richard Grenelli, por me...
Ja cili Kirurg u pensionua!
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Lëkura e mandarinave ju ndihmon të zgjidhni këto probleme
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Ventral
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Sejdiu: Ligji për Paga ndal migrimin e mjekëve
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Çka është Demenca e përzier?
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Mjeku Florant Bushe, Personazhi i Vitit 2019 në Gjirokastër
Dita Botërore e Shëndetit/ Manastirliu për punonjësit e shëndetësisë: Mirënjohje për sakrificën tuaj
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Në New York vijon mësimi online i gjuhës shqipe
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Kujdes si i trajtoni fëmijët!
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Ushqimi dietal
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Dr.Baton Kelmendi: disa fakte në lidhje me spitalin Pediatriko-Kirurgjik
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Ja çka shkruan Dr.Halil Krasniqi për Qeverinë e re
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Policia jep detaje rreth mjetit shpërthyes që u vendos në QKMF në Pejë
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Virusi vdekjeprurës, ambasadori shqiptar në Kinë: Mos ejani këtu se ka shumë rrezik
NATO po shënon plot 71 vjet në mbrojtje të demokracisë, lirisë, paqes dhe sigurisë në Europë dhe Ame...
Skandaloze: Në Shqipëri Infermierët nuk marrin pagën e tetorit
Historia e mjekësisë
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Sot dëshiroj të uroj përzemërsisht te gjithë besimtarët e krishterë, Gezuar Pashkët! Harmonia e tole...
Veçoritë e Gjakut
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Defektologu që ishte në komision iu jep pikët maksimale në konkursin për logopedë në QKUK dy punëtor...
Doktorët që braktisën vendin, të kënaqur me kushtet në Gjermani
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Çka është spermatozoidi?
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Udhëtim nga divani në 7 plazhe të mrekullueshme në botë |Revista Monitor
Gjermania do të hapë në qershor plotësisht kufijtë me Austrinë
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Ja sa mjekë ikën nga Kosova në katër mujt e parë të këtij viti
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Edhe Rumanisë po i ikin mjekët
20 raste të reja me coronavirus
Ilaçi i famshëm OKI: Ja çka mund t’i bëj trupit tuaj
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Në pritje të vaksinës, shkencëtarët rendin të zhvillojnë trajtime kundër COVID-19
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Në Klinikën e Syve për herë të parë kryhet operacioni për heqje të trupit të huaj me anestezion loka...
Dry mouth at night: Causes and treatments
Njoftim i rëndësishëm nga Ambasada e Kosovës në Berlin
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Qytetarë të dashur! Ju lutemi ti përmbaheni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe mos dilni në gr...
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Kosovë/ 14 raste të reja pozitive me COVID-19, shkon në 224 numri i të prekurve
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Vestibul
Hungaria hap kufirin me Austrinë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave

Wed Feb 5 , 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave. Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në […]