Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur

Vozitja i dehur, vozis i dehur, sa denohet dehja
Neni 371
Ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur
1.  
Kushdo që drejton
automjetin në gjendje të paaftë apo nën ndikim të alkoolit nëse në gjak ka alkool
mbi 0,5 g/kg respektivisht me sasi përkatëse në miligram për litër të ajrit të
nxjerrë apo të substancave tjera dehëse nëse shkaktohet aksident dënohet me
gjobë ose me burgim deri në tre (3) vjet.
2.  
Nëse vepra penale
nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me lëndim të lehtë trupor të ndonjë
personi ose dëm pasuror në vlerë prej pesëmijë (5.000) Euro apo më shumë,
kryesi dënohet me gjobë ose me burgim prej gjashtë (6) muaj deri në pesë (5)
vjet.
3.  
Nëse vepra penale
nga paragrafi 1. i këtij neni rezulton me lëndim të rëndë trupor të ndonjë
personi ose dëm pasuror në vlerë prej njëzetmijë (20.000) Euro apo më shumë,
kryesi dënohet me burgim prej një (1) deri në tetë (8) vjet.
4.   Nëse vepra penale nga paragrafi 1. i këtij neni
rezulton me vdekjen e një apo më shumë personave, kryesi dënohet me burgim prej
tre (3) deri në dymbëdhjetë (12) vjet.
KODI NR. 06/L-074 PENAL I REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Related posts:

Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Ventrofiksim i Mitrës
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Koronavirus: Rreth 14 mijë persona të shëruar në Austri, në tretman edhe 1.262
Sukseset s'ndalen: kthehen në funksion të plotë sallat e Ortopedisë
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Kina gënjeu për COVID-19, publikohet dokumenti sekret me shkeljet e bëra
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Mjekët amerikanë po e trajtojnë pacientin me virusin Corona përmes një roboti
Kimete Berisha: Taksë 100% ndaj Serbisë, 200% ndaj nesh
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Skandaloze: Pacienti nga Suhereka udhëzohet direkt për Prishtinë pa u dërguar fare në Spitalin e Pri...
Tahiri: Shfuqizimi i Ligjit të Pagave rikthen kaosin dhe ka pasoja të paparashikueshme
Verte
10 profesionet më të paguara në botë
Rrezikimi i trafikut publik
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Një person vdes në QKUK, nuk lajmërohet askush për ta marr kufomën
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Scrub “bio” për pastrimin e thellë të fytyrës
Pse janë lipidet e gjakut faktorë rreziku për sëmundje koronare?
Arkëtimi dhe pagesa e kundërligjshme
Klinika ku punojnë 7 shqiptarë të Kosovës, ndër 10 klinikat më të mira në Gjermani për trajtimin e i...
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Kur duhet dhe kur nuk duhet të shkoni në Emergjencë?
Kulusevski mbërrin në “J Medical”, mjeku i Kombëtares shqiptare thotë fjalën e fundit
Në aeroportin e Vjenës, testi i shpejtë i koronavirusit kushton 190 euro
10 Theniet më të bukura për infermieret
How To Lose 10 Pounds Even If You Hate Vegetables
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Publikohen libra dygjuhësh për fëmijët e diasporës
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Në Austri, me shqiptarët që strehuan shqiptarë gjatë pandemisë
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Paralajmërojnë sindikatat: Pagat me rritje ose nisim grevën
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
Avdullah Hoti:Porositësit e veprimit të sotëm tentojnë ta mbajnë Kosovën të izoluar
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Të dashur miq, Tani kur deklarata nga Shtëpia e Bardhë qartësoi gjithçka rreth të sotmes dhe të ard...
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Lirimi i kundërligjshëm i personave të privuar nga liria
Flet mjeku: A na e sjellin koronavirusin porositë online nga Kina?
Skandaloze: Punëtorët e statistikave kaferojnë ndërsa punët e tyre ua ngarkojnë mjekëve dhe infermie...
Ja sa Mjekë dhe Infermierë janë larguar nga Shqipëria për në Itali
Kardiokirurgët akuza të rënda ndaj shefit Adem Grbolar: Përçarje dhe manipulim me lista operatore
Donning gear to protect against COVID-19
Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme
Vestibul
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Bashkia e Vjenës dhuron 50 euro kuponë për familje për të dalë në kafene dhe restorante
I dashur Albin, Aq sa Ti e ke zor t'i kërkosh falje LDK-së dhe ta kthesh Agim Veliun, po aq zor...
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
QKMF në Prizren siguron pajisje të rëndësishme laboratorike për analiza të ndryshme
Nuk do ta besoni: Kaq i ka kushtuar Qeverisë mbledhja në Prevallë
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Zinku është shërues i plagëve
“Rrisin xhiron e bizneseve” – Gazeta Koha Jone
Disa nga arsyet që të shtyjnë drejt duhanit dhe alkoolit
OBSH i bën thirrje Shqipërisë dhe gjithë botës të rrisin numrin e infermierëve në dekadën në vijim
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Ligji i Pagave, sindikatat kërkojnë revokimin e masës së pezullimit
Çka është shantazhi?
Cilat janë aktivitetet fizike të forcimit të muskujve dhe kockave?
Anesthesia
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
A do të dalin pagat me rritje: Vjen përgjigja nga Ministria e Financave
Ja çka shkruan Dr.Armend Rexhepi për kryetarin e Komunës së Vitisë z.Sokol Haliti
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Rexhajt kanë dhembje të dyfishtë: s' u lejohet dërgimi i kufomës në Kosovë  
Sëmundje veneriane
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Mjekët italianë kanë arritur të izolojnë koronavirusin.
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Studimi ngre alarmin: Tatuazhet mund të shkaktojnë kancer
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Cilët janë Anëtarët e familjes së ngushtë?
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
Ja sa do të jenë pagat e mjekëve dhe infermierëve në Zvicër gjatë koronavirusit
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Fjalët e bukura të nutricionistës së famshme për nënën e saj
A Trainer Answers: What's the Best Workout For Losing Weight?
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Rama flet për përshkallëzimin e masave: Dy javët e para të prillit do mund të na thonë se sa mirë ka...
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Rrezikimi i trafikut publik

Sun Feb 9 , 2020
Neni 370 Rrezikimi i trafikut publik 1.   Kushdo që shkel ligjin mbi trafikun publik apo transportin rrugor dhe rrezikon jetën e njerëzve apo pasurinë dhe me këtë i shkakton dikujt dëm të konsiderueshëm pasuror, dënohet me gjobë ose me burgim deri në tre (3) vjet. 2.   Kushdo që shkel cilindo […]