Ngërçi i këmbës gjatë natës, arsyet pse ndodh dhe si mund ta parandalojmë


Tkurrjet muskulare në pulpën e këmbës shkaktojnë shumë dhembje të forta, veçanërisht kur ato shfaqen gjatë natës.

Këto ngërçe zakonisht prekin pjesën e pulpës së këmbës, shputën e këmbës madje edhe tendinat.

Ato janë më të shpeshta pas moshës 40-50 vjeçare.

deri më tash, shkencëtarët s’ kanë arritur të përcaktojnë një shkaktar të saktë të tkurrjeve muskulare, por teoritë janë të shumta.

Shkaqet E Mundshme Të Ngërçit Të Këmbës

Disa shkencëtarë janë të mendimit se stili modern i jetesës është një nga shkaktarët e mundshëm të tkurrjeve të muskujve të këmbës.

Me kusht që më parë, njerëzit kalonin shumë kohë duke ecur, duke u ulur dhe ngritur në këmbë, tani shtendosjes së tendinave të këmbës i kushtohet më pak kohë.

Ekspertë të tjerë thonë se gjatë gjumit, këmba është në pozicion të njëjtë për disa orë dhe çdo lëvizje e vogël shkakton kontraktim.

Ngërçet e këmbës shfaqen më shumë në verë se në dimër.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjatë verës, rritja dhe riparimi i nervave është më intensiv.

Trupi prodhon vitaminë D nga ekspozimi i diellit, dhe trupi përshpejton riparimin e nervave.

loading...

Related posts:

Anulimi i fluturimeve nga koronavirusi, udhëtarët mund të humbasin të drejtën e kthimit të parave
Pse s' nevojitet të bëni masazh kur jeni i sëmurë – Gazeta Tribuna
Dhembja e kokës dhe agjërimi
“Luftë (dashurie)” me Bietën dhe Kroin/ VIDEO
Tetë gabimet që i bëjmë kur i pastrojmë dhëmbët
Ahmeti: Situata në kryeqytet është nën kontroll, do të kujdesemi për njerëzit që janë në vetizolim
Xeni u këndon mjekëve, nxjerrë stafin e Infektivës në oborr (VIDEO)
Ibuprofeni mund t’iu shkaktojë probleme të sterilitetit meshkujve
Si ndikon aneuploidia e kromozomeve seksuale tek fëmija
ANALIZA/ Profesori i Imunologjisë, Genc Sulçebe: Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara ...
Bekimet e Çiklaminit – Lules Shëruese të Lashtësisë
Studiuesit e Universitetit të Kopenhagës klonojnë gjenet e koronavirusit
Vazhdojnë lajmet e mira për Kosovën: Përsëri më shumë të shëruar sesa të infektuar
Çka është Bronkioliti?
Gurabije Të Shpejta – Gati në Vetëm 30 Minuta
Shkon në 52 numri i të shëruarve nga Covid-19 në Kosovë
Acarimet e Lëkurës – A Janë Shenja të Prekjes Nga Koronavirus
Xhenxhefil dhe Aloe Vera për Organizëm në Formë
Ndiqni këta hapa për flokë të shëndetshëm!
Shtatë Ushqimet e Shëndetshme Që Të Mbajnë Të Ngopur Më Gjatë
Muzikë Për Shpirtin, Luftoni Ankthin e Karantinës Duke Kërcyer Shqip
Vdesin nga koronavirusi dy persona në komunat serbe
Ferizaj shndërrohet në epiqendër të Coronavirusit, 35 raste për 24 ore
Përse s' nevojitet t’i përdorni antibakterialët brenda në makinë?
FOTO/ Shpikja e gjermanëve për të ruajtur distancën në kafene
Rritet bilanci tragjik nga COVID19 në SHBA, shkon në 93,594 viktima
Ka ndërruar jetë një 69 vjecar nga Suhareka i cili ishte i prekur me koronavirus
MESAZH NGA KJO FOTOGRAFI Edhe koleget tanë kanë lodhje dhe sfida, ne mund ti përkrahim duke i falend...
SHBA e hoqi nga tregu pudrën “Johnson & Johnson” për fëmijë; shkaktonte kancer
17 të shëruar nga koronavirusi dhe 21 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
42 kosovarë jashtë vendit konfirmohen si të infektuar me koronavirus – 10 prej tyre ndërruan jetë
Shënohen 195 viktima brenda një dite nga koronavirusi në Itali
Fakte Dhe Pikëpyetje Për Një Valë Të Dytë Të COVID-19 Në Vjeshtë
Si të përmirësoni sistemin tretës nga problemet e shkaktuara prej karantinës
Të Pish Vezë – Sekreti i Një Organizmi Super Të Fortë
A mundet coronavirusi të mbijetojë në produktet e grimit?
“Pse CoVid vret disa njerëz, kurse të tjerëve s' u jep as dhembje koke?” Shkencëtarët nisin studimin
A duhet të rrinë fëmijët me gjyshërit mes rrezikut të koronavirusit?
Ngrirja e Duhur e Boronicave dhe Manaferrave
Klinika Infektive: Një pacient me koronavirus në gjendje të rëndë
Mbi 4 mijë të vdekur vetëm për në të ardhmen nga koronavirusi në SHBA
Çfarë është sulmi në tru dhe cilat janë simptomat?
Njoftim i rëndësishëm për personat që po qëndrojnë në Qendrën e Studentëve
Dhimbje dhëmbi gjatë karantinës? Ja çfarë duhet të bëni
COVID-19, arrin në 5 milionë numri i të prekurve
Vdes nga koronavirusi një person nga Shtimja që jetonte në Zvicër
Cilat janë vendet e punës që rrezikohen më shumë nga pandemia
Frika nga koronavirusi – Kina planifikon testimin e 11 milionë banorëve
Vitia: “U shtoftë besimi ndër ne dhe sakrifica e dëlirë u bëftë shpërblim për më të mirën në ne.’
Efektet negative të uljes mbi kuletën tuaj
Departamenti i Psikologjisë lanson seancën 4 online
Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA
Vetëm po të të sëmurëve me coronavirus u mungon vitamina D, urgjentisht duhet t’u bëhet kompensimi
Frutat Dhe Perimet e Kuqe Për Zemrën, Gjakun dhe Trurin
26 Prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Myslimanët në Gjermani gjetën një mënyrë kreative për ta falur Bajramin (FOTO)
Dorëzonja, Lulja Mike E Organizmit Dhe Shëndetit
Lajm i mirë: 15 të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus
Koronavirusi i ri dhe masat ndaj tij
KUJDES ME ANTIBIOTIKËT , PSE NUK PËRDOREN NË RASTET E GRIPIT ? Efektet anësore të shkaktuara nga an...
Pesë simptoma digjestive të cilat e tregojnë coronavirusin edhe para shfaqjes së kollës dhe temperat...
Pikturon muret e spitalit që të ua lehtësojë qëndrimin fëmijëve (FOTO)
Në SHBA brenda një dite regjistrohen afro 30 mijë raste të reja me COVID-19
ROLI DHE RËNDËSIA E VITAMINËS D Është i rëndësishëm në formimin e kockave, dhëmbëve dhe ndihmon në...
Bie ndjeshëm numri i viktimave në Itali, kurohen mbi 2 mijë persona në 24 orët e fundit
Për këto arsye fëmijët s'bën të konsumojnë ushqime të shpejta
Kujdes! Këto persona s' nevojitet të mbajnë kurrsesi maskë
Vetizolohet Albin Kurti – pati konakt me një person me koronavirus
Shëndosheni nga stresi? Mësoni zgjidhjen ideale
Vdes shtatzëna e parë me koronavirus në Kosovë
Edhe 9 raste të reja me koronavirus në Kosovë dhe tre të shëruar
Konfirmohet vetëm një rast i ri me koronavirus
Si ta pastroni mëlçinë për 5 ditë
Si t’i bëni ushqimet të qëndrojnë më gjatë
Koronavirusi mund të dëmtojë edhe veshkat, ja pse
VIDEO: Sa e sigurt është distanca që ruajmë? Shihni stërkalat kur kollitemi
Çfarë nevojitet tu mësoni fëmijëve për dashurinë?
Edhe 3 raste të reja me koronavirus, shkon në 227 numri i të infektuarve
COVID-19, pas 3 netësh në terapi intensive përmirësohet gjendja e kryeministrit britanik Boris Johns...
Sallata e Shëndetshme me Qepë të NJoma, Domate dhe Majdanoz
Krasniqi: Kemi arritur kulmin e pandemisë, fundi i prillit shënon rënien e rasteve
Arsyet e Fshehta Përse po Shtoni në Peshë – Kujdesi që Ju nevojitet
Cilët Janë Arrorët që Ju Ndihmojnë të Humbsini në Peshë – Sasia që Ju nevojitet
Kafeja, Produkti Kryesor i Shqiptarëve në Karantinë, Importet me Rekord Historik në Prill
Testimi për proteinet totale, albuminet dhe raporti albumin/globinë
E keni vërejtur se kur s' kemi gjumë, mendojmë negativisht…
Kek i Butë Me Mollë – Receta e Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme
Ju del gjumi çdo natë në të njëjtën orë, ja nga çfarë po vuan trupi juaj – Gazeta Tribuna
DYMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19!
Si po e dëmton trupin tuaj qëndrimi ulur për një kohë të gjatë
Jo të Gjithë Pijet Alkoolike Janë të Dëmshme – Birra Një Vlerë për Organizmin
Maskat perfekte për lëkurën që mund t'i bëni në kohë izolimi - Gazeta Express
Infermierja u shërben me të brendshme pacientëve me Covid-19, merr masa disiplinore
Superfrutat e Freskëta të Qershorit – Cilat Janë Dhe Si T’i Zgjidhni
Pse Qepa na Bën të Qajmë? Zbuloni Arsyet Dhe Si Ta Parandaloni
Kanceri tek kafshët shtëpiake – këto janë shenjat paralajmëruese
​Bllokimi nga koronavirusi ndikon mirë për sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru
Studimet zbulojnë se Covid-19 mund të infektojë zorrët, veshkat dhe organet e tjera
Po të bëni gargare mund ta vrisni virusin! Studimi më i fund zbulon çfarë ndodh me Covid-19 Po qe se...
Gigi Hadid konfirmon shtatzëninë, modelja në pritje të një vajze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online

Sat May 23 , 2020
Kroacia do të hapë kufijtë e saj në fund të muajt maj për udhëtarët nga Austria, Sllovakia, Republika Çeke dhe Hungaria. E Shtunë, 23 Maj 2020 – 13:47 albinfo.at Në një konferencë për shtyp, ministri kroat i Turizmit, Gari Cappelli, njoftoi se kufiri do të jetë i hapur në fund […]