Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)

   Niacina, acidi nikotinik, vitamina b3 procesi i frymemarrjes indore metabo1izmi i sheqerit procesi i tkurrjes muskulore metabolizmi intensiv mëlçia, mishi, peshku mielli perimet bishtajore termolabiliteti hidrosolubiliteti përpunimi termik i prodhimeve racioni prodhime ushqimore shtazore mish, mëlçi, vezë, qumësht bimore perimet bishtajore, grurë patate manifestimi i mungesës së vitamines, qeshte vitamina b3 qeshte niacina, qka eshte vitamina, qka eshte niacina, qka eshte acidi nikotinik


Niacina luan  rol në procesin e frymemarrjes indore në metabolizmin e sheqerit dhe në procesin e tkurrjes muskulore (më e pranishme është ato qeliza ku dhe metabolizmi është më intensiv).
Acidi nikotinik gjendet në të gjitha produktet, por më të rëndësishme janë burimet natyrore si mëlçia, mishi dhe peshku (2.5 16 mg/l00 g), dhe në mënyrë të konsiderueshme, më varfer gjendet te mielli dhe perimet bishtajore (1,6 5,0 mg/100 g). 

Veçoritë e termolabilitetit dhe hidrosolubilitetit, çojnë në humbjen e saj gjatë përpunimit termik të prodhimeve (15-25%), por me kombinimin e duhur në racionin ditor me prodhime ushqimore shtazore (mish, mëlçi, vezë, qumësht) dhe bimore (perimet bishtajore, grurë  dhe patate), nuk mund të vijë në manifestimin e mungesës së kësaj vitamine apo vitaminës B3.

 
Niacina, acidi nikotinik, vitamina b3 procesi i frymemarrjes indore metabo1izmi i sheqerit procesi i tkurrjes muskulore metabolizmi intensiv mëlçia, mishi, peshku mielli perimet bishtajore termolabiliteti hidrosolubiliteti përpunimi termik i prodhimeve racioni prodhime ushqimore shtazore mish, mëlçi, vezë, qumësht bimore perimet bishtajore, grurë patate manifestimi i mungesës së vitamines, qeshte vitamina b3 qeshte niacina, qka eshte vitamina, qka eshte niacina, qka eshte acidi nikotinik

Related posts:

Hoteli luksoz në Graz lëshon për tri ditë të gjitha dhomat falas për turistë
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Ushqimi te të sëmurët me sëmundje iskemike të zemrës
Kur nuk e pranon injeksionin shkaku i frikës por trajtimi oral del më efektiv
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Të vërtetat e tmerrshme të specializimit në QKUK-Prishtinë
Mësohet data kur Gjermania do t’i hapë kufijtë për shqiptarët
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Visceral
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
QKUK: Emergjenca për 1 javë trajtoi 643 pacientë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare...
Bashkohen një avokat dhe një mjek dhe … prodhojnë çokollatën për diabetikët
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
Mjekët po braktisin Kosovën dhe Preshevën. Vendet e tyre po i zënë serbët nga Pcinja
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Dr.Nderim Salihaj: Disa nga format e trajtimit të lëndimeve të gjymtyrëve që i hasim në popullatën t...
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore
Familja Gashi, 6 javë e bllokuar nga koronavirusi
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
Rrezikimi i trafikut publik me veprime apo mjete të rrezikshme
Kolegjiumi i Kirurgëve sqaron përmes komunikatës pezullimin e grevës
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Çka është fotoreceptori?
Çka janë Lipidet në gjak?
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Vertigo kardiake
Sot pranuam një pako me ndihma mjekësore nga Turqia që do të ndihmojë në betejën kundër COVID-19. Kj...
Shkelja e fshehtësisë së procedurës
Kontrasti “Clariscan” u përdor në mënyrë të gabuar, Gjikolli e lë fajtore kompaninë prodhuese
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Sot bëhen 21 vjet kur shumë familje klinase ishin ndarë nga ushtria dhe policia serbe në fshatin Kra...
Thirrja për rezistencë
Nëse transfuzioni është i nevojshëm për individin me grupin e gjakut B dhënësit e gjakut mund të ke...
"Mu shterrshin sytë nëse pushoj Lirinë tënde me ëndërrue Mallkue qoftë gjaku im Po qe se m’vras...
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Urdhri Farmacistëve Të Shqipërisë: Farmacitë të hapura gjatë fashës orare të lejuar
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Ra nga makina dhe prindërit nuk e panë, flet mjeku
Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës
Halil Matoshi nuk i ktheu laptopin dhe telefonin, të blera me buxhetin e shtetit
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
80% e Mjekëve të anketuar janë gati të....
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
Parma, kryeqyteti i kulturës (virtuale); një udhëtim në heshtje |Revista Monitor
Benefits, safety, and side effects
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Gripi në Kosovë akoma nën pragun epidemik
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
COVID-19 ICU team have a message for you. "Spread the message, NOT the Virus. Stay home, stay s...
Dr.Halil Krasniqi: Njeriu është aq i vjetër sikur gjendja e enëve të gjakut të tij
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Version cefalik
Ja sa dënohet marrja e ryshfetit!
Cilat janë funksionet e gjakut?
Sugar alters brain chemistry after only 12 days
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Ja cilat sëmundje të lëkurës i shkakton stresi!
Ministri Uran Ismaili i ka kërkuar homologut gjerman që mos t’i marrin Mjekët nga Kosova
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Kosovari 70-vjeçar “ia shkel” 158 km në orë, mbetet pa patentëshoferi
Australia merr shembull Kosovën rreth Koronavirusit
Epidemiologu suedez kundër planit të qeverisë: Shumë njerëz po vdesin
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra. Do japim bonuse 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët...
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Ja sa dënohet kanosja me fjalë, vepra apo gjeste!
Nasim Haradinaj akuzon “komandantët e PAN-it”
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Cilat janë aktivitetet fizike të forcimit të muskujve dhe kockave?
Ja çka do të ndodh vitin e ardhshëm me sigurimin shëndetësor
Immune system discovery could end chronic organ rejection
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Koronavirus në muret e së gjithë botës, sipas versionit të ‘street artist’ |Revista Monitor
Situata e krijuar në komunat e veriut të Kosovës është e papranueshme dhe është rezultat i neglizhen...
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Manipulimi me prova
Grevën e Kirurgëve e përkrah edhe një Shoqatë
Raka: Po futemi në dy javët vendimtare për jetët e më të dashurve tanë
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vitamina C ose acidi askorbik

Tue Feb 12 , 2019
Vitamina C ose acidi askorbik Vitamina C është shumë e rëndësishme për mbajtjen e proceseve vitale në organizëm.  Koncentrimet më të mëdha të kësaj vitamine ndodhen në organet ku prodhohen hormonet steroide (ka rolin e sintezës).  Është i domosdoshëm për funksionimin normal të hijaluronidazës gjatë krijimit të kolagjenit si dhe […]