Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

A e dini se nata juaj e ardhshme e filmit mund të jetë gjithashtu një fitore për zemrën tuaj? s’ ka asnjë lidhje me filmin që po shikoni. Në vend të kësaj, gjithçka ka të bëjë me kokoshkat!

Kokoshkat kanë një numër përfitimesh të tjera përveç të qenit një ushqim i dashur për miliona shikues të filmave. Rezulton se janë të mbushura me ato që quhen polifenole, të cilat janë përbërje bimore që çlirojnë trupin tuaj nga radikalet e lira.

Këta radikalë të lirë zakonisht sulmojnë qelizat dhe shkaktojnë dëme të gjata, madje duke rritur rrezikun e problemeve shëndetësore si kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Sidoqoftë, jo vetëm që shkencëtarët zbuluan se njerëzit me dieta të larta në polifenole kanë 46 për qind rrezik më të ulët të sëmundjes së zemrës , por kokoshkat në të vërtetë kanë më shumë polifenole sesa frutat dhe perimet.

popcorn heart health 1

Përveç këtyre përfitimeve të jashtëzakonshme të zemrës, polifenolet gjithashtu mund të menaxhojnë nivelet e sheqerit në gjak, të mbrojnë nga kanceri, të mbajnë tretje të shëndetshme dhe të stimulojnë funksionin e trurit.

popcorn 3 resized

Sigurisht, të gjitha avantazhet e mëdha shëndetësore nga kokoshkat varen vërtet nga ajo që vendosni mbi të. Sado të shijshme që të jenë, shtimi i kripës dhe gjalpit largon disa nga përfitimet mahnitëse të zemrës, ashtu si shumë erëza të tjera të veçanta që njerëzit i vendosin asaj. Mjafton një spërkatje me diçka si pluhur kerri, kanellë, pluhur kakao, maja ushqyese ose pluhur hudhre që t’ju japë çfarëdo arome që dëshironi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page