Njihuni me shkencëtarin shqiptar të neurologjisë në SHBA

Dritan Agalliu është një nga shkencëtarët e pakët shqiptarë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në fushën e neurologjisë.

Studimet e tij janë të fokusuara në mekanizmat qelizore dhe molekulare në sistemin nervor njerëzor, për të kuptuar funksionin e sistemit mbrojtës të trurit, transmeton albinfo.ch përcjell Gazeta Shëndeti.


Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko ka thënë se është krenar me gjeneratë e dytë të diasporës shqiptare që çdo ditë e më shumë po kontribuojnë në përmirësimin e imazhit të shqiptarëve në botë.

Ndërsa Agalliu ka thënë se hulumtimet në laboratorin e tij fokusohet në kuptimin e mekanizmave qelizorë dhe molekulare që rregullojnë formimin e barrierës së sistemit nervor qendror (CNS) dhe mekanizmat e përçarjes së barrierave në një numër të sëmundjeve të CNS siç janë sëmundjet autoimune që kanë simptoma që përfshijnë dështimin e gjakut në tru.

Në linkun e më poshtëm mund të njiheni më shumë me punën e shkencëtarit.
http://www.columbianeurology.org/profile/dagalliu

Related posts:

Ilaçi më i shtrenjtë në botë kushton 2.1 milionë dollarë
Në Zvicër jetojnë 2 milionë e 111412 të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?
Mashtrimi në detyrë
Çka është shantazhi?
Digital Health Intervention Does Not Lower Heart Attack Risk
Microbiome therapy protects against recurrent bacterial vaginosis
Postim i marrë nga faqja e Ministrisë së Shëndetësisë Në Klinikën Infektive të QKUK, sot më 31 mars...
Sejdiu: Mjekët po largohen, t’i motivojmë që të japin kontributin në vendin e vet
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Qumështi i bletës – vlerat shëndetësore
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
SHTATË TË SHËRUAR DHE PESË RASTE ME COVID-19! Sot më 04.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Mo...
Austria: 500 milionë euro ndihmë për bizneset e gastronomisë
Sëmundjet e zemrës dhe grupet e gjakut
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Dhënia e ryshfetit zyrtarit publik të huaj apo personave të huaj zyrtar
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Askush nuk flet për heronjtë e sistemit shëndetësor…
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Nesër merret vendimi, SBAShK-u paralajmëron grevë dyorëshe të premten
Kurti paralajmëron mjekët : O privat o në të shtetit
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Vinkristin
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
26 marsi nuk është një datë e zakonshme. Është datë që risjellë trishtim e dhembje. Na e përkujton t...
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Urologët janë akoma në grevë
Ja sa dënohen marrëdhëniet seksuale brenda familjes
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Dita e Tokës feston 50-vjetorin |Revista Monitor
Vakitë në QKUK
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Çka janë herniet abdominale dhe si duhen trajtuar?
Gazeta Infermierët: Sylës i shkoj jeta duke kërcënuar
Venoz - Fjalor Mjekësor
Ja sa dënohet përhapja e virusit HIV
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Dr. Cuculi: “Oda e Mjekëve të Kosovës kërkon para për workshopin që ne e ofruam falas”
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Shkaqet e sëmundjeve kronike të veshkave
Darka e Kirurgut i cili duhet të operojë 24 orë...
Familjet e 5 foshnjeve marrin lajmin e jetës, mjekët shqiptarë kryejnë me sukses operacionet e vësht...
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Veçoritë e Gjakut
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Mundësimi i kundërligjshëm i ushtrimit të profesionit, veprimtarisë ose detyrës
Masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus
Fatmir Limaj
Version cefalik
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Gurët në tëmth
Të drejtat e të punësuarit me rastin e ndërrimit të punëdhënësit
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Adnexal mass: Symptoms, treatment, and diagnosis
Si pastrohet gjaku përmes hemodializës?
Mërgimtari nga Zvicra dhuroi donacione për Spitalin e Gjakovës
Ndërroi jetë Agim Ramadani, mjeku i parë ligjor shqiptar në Maqedoni
Dr.Fatmir Salihu: Parafimoza
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
Pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, aprovimi i Kushtetutës së Republikës së Ko...
Sot vizitova komunën e Fushë Kosovës, ku bisedova me kryetarin Burim Berisha dhe kolegët të tij për ...
Shkup: Mjekët kërkojnë kushte më të mira për të parandaluar ikjen e stafit shëndetësor
Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës!
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
Giving TB vaccine intravenously boosts efficacy
Njoftim: Riatdhesimi i qytetarëve shqiptarë që ndodhen në SHBA
46 mijë shqiptarë ikin në 1 vit, përveç të rinjve largohen mjekë, infermierë, mësues dhe inxhinierë
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
5 këshilla për t'u mbrojtur nga alergjitë pranverore
Gëzuar Pashkët katolike, një ndër festat më të mëdha për të gjithë besimtarët e krishterë. Kjo festë...
Vestigium
Në QKUK realizohet për herë të parë histerektomia laparoskopike
Syla: Gjendja është rënduar, mjekët po ikin nga Kosova
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Çka është Dializa dhe çka zëvendëson?
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Çka është Amniocenteza?
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Çaj majdanozi për humbje peshe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjeku australian që kryen ndërhyrje kirurgjikale falas në Kosovë e Shqipëri

Sun Jun 9 , 2019
Kirurgu australian, Dr Paddy Dewan kryen kontrolle të rregullta në Kosovë dhe Shqipëri.   Ai sapo është kthyer nga vizita e tij e fundit ku ekzaminoi falas 76 fëmijë dhe kreu 36 ndërhyrje kirurgjikale.   Dr Dewan shpëton jetë nëpërmjet ndërhyrjeve që për momentin nuk arrihen të kryhen nga mjekët e atjeshëm, shkruan “sbs.com.au” përcjell Gazeta Shëndeti. […]