Njoftim për bashkatdhetarët në diasporë që marrin rrugën drejt Kosovës


Çfarë nevojitet të keni parasysh para se të hyni kufijtë në Kosovë

E Diel, 31 Maj 2020 – 23:20
albinfo.ch

Sot, qeveria shfuqizoi vendimin për mbylljen e kufijve, tani më janë hapur të gjitha pikat kufitare në Kosovë. Ata që vijnë nga jashtë dhe s’ e kanë kryer testin në afat kohor jo më shumë se 4 ditë, detyrohen të vetizolohen për shtatë ditë. Pas një jave të hapen kufijtë ajrorë, shkruan albinfo.ch.

Së fundi, 𝐐𝐞𝐯𝐞𝐫𝐢𝐚 𝐞 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐞̈𝐬 𝐬𝐞̈ 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞̈𝐬 𝐬𝐡𝐟𝐮𝐪𝐢𝐳𝐨𝐧 𝐩𝐢𝐤𝐞̈𝐧 𝟒 𝐭𝐞̈ 𝐕𝐞𝐧𝐝𝐢𝐦𝐢𝐭 𝐭𝐞̈ 𝐐𝐞𝐯𝐞𝐫𝐢𝐬𝐞̈ 𝐍𝐫. 𝟎𝟏/𝟎𝟗 𝐭𝐞̈ 𝐝𝐚𝐭𝐞̈𝐬, 𝟏𝟑.𝟎𝟑.𝟐𝟎𝟐𝟎, 𝐦𝐞 𝐭𝐞̈ 𝐜𝐢𝐥𝐞̈𝐧 𝐣𝐚𝐧𝐞̈ 𝐦𝐛𝐲𝐥𝐥𝐮𝐫 𝐤𝐮𝐟𝐢𝐣𝐭𝐞̈ 𝐭𝐨𝐤𝐞̈𝐬𝐨𝐫 𝐭𝐞̈ 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐞̈𝐬 𝐬𝐞̈ 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞̈𝐬. 𝐍𝐝𝐞̈𝐫𝐬𝐚 𝐦𝐞 𝐕𝐞𝐧𝐝𝐢𝐦𝐢𝐧 𝐞 𝐐𝐞𝐯𝐞𝐫𝐢𝐬𝐞̈ 𝐍𝐫. 𝟎𝟐/𝟑𝟖 𝐭𝐞̈ 𝐝𝐚𝐭𝐞̈𝐬, 𝟑𝟏.𝟎𝟓.𝟐𝟎𝟐𝟎, 𝐦𝐞𝐫𝐫 𝐯𝐞𝐧𝐝𝐢𝐦 𝐬𝐢 𝐦𝐞̈ 𝐩𝐨𝐬𝐡𝐭𝐞̈;

5.Hapen kufijtë tokësor në Pikë Kalimet Kufitare si në vijim: 𝐌𝐞𝐫𝐝𝐚𝐫𝐞̈, 𝐕𝐞̈𝐫𝐦𝐢𝐜𝐞̈, 𝐊𝐮𝐥𝐥𝐞̈, 𝐇𝐚𝐧𝐢 𝐢 𝐄𝐥𝐞𝐳𝐢𝐭, 𝐉𝐚𝐫𝐢𝐧𝐣𝐞 𝐝𝐡𝐞 𝐃𝐡𝐞𝐮 𝐢 𝐁𝐚𝐫𝐝𝐡𝐞̈.

6.Të gjithë personat që hyjnë në 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐞̈𝐧 𝐞 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞̈𝐬, obligohen t’i nënshtrohen kontrolleve të ekipeve mjekësore të #QKMF-ve (𝐐𝐞𝐧𝐝𝐫𝐚𝐯𝐞 𝐊𝐫𝐲𝐞𝐬𝐨𝐫𝐞 𝐭𝐞̈ 𝐌𝐣𝐞𝐤𝐞̈𝐬𝐢𝐬𝐞̈ 𝐅𝐚𝐦𝐢𝐥𝐣𝐚𝐫𝐞) në Pikat e Kalimeve Kufitare dhe t’i zbatojnë masat e mbrojtjes kundër #COVID19.

6.1. Të gjithë personat që hyjnë në territorin e #RKS-së dhe posedojnë rezultate negative për testin #COVID19 RT PCR (𝐣𝐨 𝐦𝐞̈ 𝐢 𝐯𝐣𝐞𝐭𝐞̈𝐫 𝐬𝐞 𝟒 𝐝𝐢𝐭𝐞̈) s’ i nënshtrohen procedurave të vetë-izolimit;

6.2. Ata që s’ kanë testin sipas pikës 6.1. detyrohen të vetë-izolohen për 7 ditë.

6.3. Qytetarët që manifestojnë shenja klinike udhëzohen nga profesionistët shëndetësor në Pikat e Kalimit Kufitar;

6.4. Deri me datë, 20.06.2020 do të bëhet vlerësimi i situatës epidemiologjike dhe me këtë do reflektohen masat e reja lidhur me Pikat Kufitare dhe hyrjen e qytetarëve në 𝐑𝐞𝐩𝐮𝐛𝐥𝐢𝐤𝐞̈𝐧 𝐞 𝐊𝐨𝐬𝐨𝐯𝐞̈𝐬.

/Albinfo.ch.

 

 

 

 

 

 

 (Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Nga këto komuna të Kosovës janë 216 të infektuarit me COVID-19
40 të shëruar nga coronavirusi i ri
Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut, Albin Kurti mbështet Ziadin Selën
Napoli dhe Milan i ndajnë pikët (VIDEO)
Testohen 493 mostra, numër rekord i rasteve me COVID-19
Napoli – Milan, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar (VIDEO)
E solla Ligjin për përdorimin e gjuhës shqipe ngase kisha guxim
Leicesteri humb nga Bournemouthi dhe e rrezikon kualifikimin në Ligën e Kampionëve (VIDEO)
Presidenti Thaçi ka udhëtuar për në Hagë
Formacionet zyrtare: Napoli – Milan
Nuhiu i kënaqur me barazimin ndaj Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Armend Dallku flet pas barazimit ndaj Dritës
Para nisjes për në Hagë, Thaçi bën homazhe te varri i presidentit Rugova
Prizren, arrestohen për mosrespektim të masave kundër pandemisë dhe për kanosje të policëve
12 persona të kthyer nga Kosova në Austrinë e Epërme, kanë rezultuar me koronavirus
Pa fitues mbyllet derbi mes Prishtinës dhe Dritës
Lewis Hamilton korr fitoren e parë në vitin 2020
Totenhami tregohet i fortë për Arsenalin (VIDEO)
Moti në 5 ditët e ardhshme, ja kur priten reshje shiu
Gjilani mposht Drenicën dhe i afrohet kreut të tabelës
VIDEO: Tensione në Serbi
Prishtina po e mposht Dritën
Ushqimet që parandalojnë humbjen e kujtesës
Tottenham – Arsenal, mbyllet pjesa e parë me dy gola të shënuar (VIDEO)
Gjilani e mbyll pjesën e parë me epërsi të dyfishtë ndaj Drenicës
Komoran, hajnat tentojnë të vjedhin arkën
Avdullah Hoti flet rreth takimit të sotëm virtual me presidentin serb
Pse nevojitet konsumuar mjaltë çdo ditë?
Formacionet zyrtare: Prishtina – Drita
Jemi gati në limitet e kapaciteteve shëndetësore
Tottenham – Arsenal, publikohen formacionet zyrtare (FOTO)
Fiorentina insiston për Marcus Thuramin
COVID-19, Këshilli i Sigurisë vendos për masa rigoroze, s' e përjashton shpalljen e gjendjes së jash...
Këshilli i Sigurisë vendos për masa rigoroze kundër COVID-19, s' e përjashton shpalljen e gjendjes s...
Bashkësia Islame e Kosovës pezullon të gjitha aktivitetet fetare në të tëra xhamitë e vendit
Conte e dëshiron Kanten në Inter
Wolvesi e mposht me lehtësi Evertonin (VIDEO)
Aeroporti "Adem Jashari", arrestohet shtetasja e Shqipërisë
301 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe në spitalet rajonale
Reagon kardiologu shqiptar në Gjermani, për situatën epidemiologjike në Kosovë
Istog, burri rrah gruan dhe e dëbon nga shtëpia
Gjakovë, dasmë me 130 persona, arrestohet pronari i restorantit
Arrihet pajtimi për agjendën e dialogut më 16 korrik
3 të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë
Në Zvicër 85 raste të reja me COVID-19
Prishtinë, fyen prindërit dhe kërkon para prej tyre
Zgjidhja finale kërkon guxim politik dhe angazhim në frymën e kompromisit
Tentim rrëmbimi i një vajze në Fushë-Kosovë
18 pacientë me COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Detaje si u shfrytëzua seksualisht 17 vjeçarja nga kultivuesit e drogës
18 pacientë në COVID-19 duke u trajtuar në Spitalin e Gjakovës
Këshilli Shtetëror i Cilësisë s' akreditoi disa kolegje private
4 të vdekur nga COVID-19 në Shqipëri
Kapet me armë me silenciator në qytet
Në Spitalin e Pejës 9 pacientë në oksigjenoterapi, një në gjendje të rëndë
Kosova në vendin e tretë në Evropë me numër të të infektuarve me coronavirus
Konsullata e Kosovës në Kanada me lajm të rëndësishëm për qytetarët nga Kosova
Marrëveshja është esenciale për sigurinë dhe stabilitetin e rajonit
Trump për herë të parë me maskë në publik
Malishevë, pas vdekjes konfirmohet se ishte i prekur edhe nga COVID-19
Gjendja e jashtëzakonshme s’do të ndalonte përhapjen e virusit
Protesta masive në Bullgari, presidenti kërkon dorëheqjen e kryeministrit
Hoti e Vuçiq zhvillojnë sot takim virtual, rinis dialogu Kosovë-Serbi
Moti sot, me diell e pjesërisht i vranët
Sipërmarrësi shqiptar në Londër, fitues i çmimit “ICT Startupi i Vitit”
Kush kthehet nga Ballkani në Gjermani, vlejnë rregullat e karantinimit
Atletico Madrid fiton me një lojtar më pak ndaj Betisit (VIDEO)
Sërish mbi 200 të infektuar me COVID-19 brenda 24 orëve
Ronaldo e shpëton Juventusin nga humbja (VIDEO)
Sa është i sigurt udhëtimi me avionë në kohë pandemie?
Rastet e reja sot, këto janë komunat e prekura më së shumti
Edhe 71 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë
Edhe 4 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë
Vazhdojnë inspektimet nëpër lokalet e Prishtinës
Belgjika vendos ‘vija të kuqe’ për qytetin Leicester të Anglisë
Atalanta e mbyll pjesën e parë me epërsi ndaj Juventusit (VIDEO)
Vetura godet dy persona në rrugën “Bill Klinton”
Parashikimi i motit për nesër
Dielli do të lind përsëri
Barcelona me fitore minimale ndaj Valladolidit (VIDEO)
Në Gjermani, vaksina kundër Covid-19 testohet tek 4 mijë vullnetarë
Roma fiton ndaj Brescias (VIDEO)
Nesër rifillon qarkullimi në një pjesë të autostradës ‘Arbën Xhaferi’
Një vaksinë kundër COVID, përballë mëdyshjesh dhe rezistencës
Formacionet zyrtare: Juventus – Atalanta
Hykmete Bajrami kërkon që fokusi të jetë në rimëkëmbjen ekonomike
Në Austri bie sërish numri i të infektuarve
Deputeti që sot rezultoi pozitiv me COVID-19, dje ishte i pranishëm në seancën e Kuvendit
Sheffieldi e mposht me lehtësi Chelsean (VIDEO)
Pandemia ka nevojë për përgjigje globale
Vidal e kalon në epërsi Barcelonën (VIDEO)
Në mesin e 8 viktimave nga koronavirusi në Maqedoninë e Veriut, edhe një 24 vjeçare
Gazeta zvicerane shkruan për kosovarët që bëjnë plane për t`i ikur karantinës
Deputeti i AAK-së infektohet me COVID-19
Lazio humb nga Sassuolo dhe i zbeh gjasat për titullin e kampionit (VIDEO)
Oda Ekonomike Amerikane shqetëson për gjendjen ekonomike në vend
Valladolid – Barcelona, formacionet zyrtare (FOTO)
Politikanët amerikanë e shohin Tik-Tok si një kërcënim, ja çfarë thonë specialistët për të
Te Juventusi mësova mentalitetin fitues

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *