“Nuk ka COVID që e zhduk plagën qelbrrjedhëse”, Tritan Kalo mesazh të fortë politikës: Koha postkovidiane do jetë ajo e korrigjimeve…


Mjeku i njohur i Infektivit, Tritan Kalo, iu drejtohet sërish qytetarëve me një mesazh të fortë, lidhur me përhapjen e gjerë që po merr ditë pas dite koronavirusi.

Teksa shkruan i revoltuar në “Facebook” se qytetarët po vijojnë të dynden rrugëve, mjeku infeksionist i këshillon ata që të qëndrojnë në shtëpi, të lexojnë, dëgjojnë muzikë, si dhe t’i gëzohen pranisë së familjarëve.

Ndër të tjera, Kalo jep një mesazh të fortë dhe për politiklën 30-vjeçare në vendin tonë, duke u shprehur se dasitë demon-kraci janë ulëritëse dhe koha postkovidiane detyrimisht që do të duhet të jetë ajo e korigjimeve të pabarazive socio-ekonomiko-politike.

Mesazhi i Kalos:

Ku është VETNDËRGJEGJËSIMI…..”Kukamçefti’ është loja që NE po bëjmë me Covid-19. Dyndemi rrugëve për 8 orë midis orëve 05:00 – 13:00, dhe më pas NE vijojmë dhe e gënjejmë veten, se po i fshihemi rrezikut të infektimit prej tij, duke qëndruar të mbyllur në shtëpi deri të nesërmen, kur tia mësyjmë sërisht rrugëve të qyteteve tona….Për fatin tonë të keq, ANKTHIN e mbylljes na e shtojnë emisonet disa orëshe televizive me të sëmurët me Covid-19 në Shqipëri dhe nëpër Botë, me të vdekurit e shumtë të kësaj “flame” dhe NE pak shumë pak shohim art viziv, histori, gjeografi, dëgjojmë muzikë, humor, mënçurira e optimizëm socio-historiko-ekonomik nga këto ekrane….

EKSPERTIZA “COVIDIANE-19” po që edhe ajo vijon e rrjedh si lumë nga këto ekrane, dhe “i ziu qytetar i këtij vendi” NUKU di se çfarë të bëjë?….PROTAGONIZMI i kërkuar me çdo çmim e mjet në këto kohë shumë-shumë gri për shoqërinë tonë, është i dëmshëm dhe jo produktiv si në planin individual po ashtu edhe në atë shoqëror….BASHKËKOMBASIT e mi,QËNDRONI në SHTËPI, LEXONI, DËGJONI muzikë, GËZOJUNI pranisë së fëmijëve dhe të afërmve tuaj, GATUANI, FLISNI e flisni me plot dëshirë e pathos për JETËN me të dashurit tuaj, për aq kohë sa edhe ritmi i jetës ende nuk ju ka ripërfshirë në vorbullën e saj, sepse jeta NUKU është vetëm “zhytje në Detin e Zit të Covid-19”, dhe se çdo e keqe sado e madhe qoftë ajo paska edhe ndonjë element “mirësie” brënda saj….MBI TË GJITHA kurrë të mos ju mungojë SOLIDARITETI me ata, që e përballojnë jetën në mesin shumë e shumë vështirësive….

JANË nënat, baballarët, motrat, vëllezërit e fëmijët tanë edhe ata….DASITË socio-ekonomike të krijuara në këto 30 vite DEMON-KRACI janë ulëritëse, sepse në mënyrë pameritore shumë individë që deri dje “brekëgrisur e barkëtharë i gjeti mëngjesi, milionerë i zuri nata”, vetëm e vetëm sepse përftuan nga politikat rrënuese të ARDHMËRISË sonë……NUKU ka Covid-19 që ta’a zhdukë këtë PLAGË “të dhimshme e qelbrrjedhëse” të shoqërisë sonë të shpërfyturuar…..ME DURIM e BESIM ne do tia DALIM mbanë betejës kundër Covid-19, dhe KOHA POSTKOVIDIANE detyrimisht që do të DUHET të jetë ajo e korigjimeve të PABARAZIVE socio-ekonomiko-politike, NËSE ende NE bartim në zemër dëshirën e flaktë të të qënurit SHQIPTAR, si dhe atë të MBROTHËSIMIT të MËMËDHEUT tonë të përbashkët!!!

Related posts:

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Një ndër masakrat e rënda, të kryera nga policia dhe ushtria serbe kundër popullatës shqiptare në pr...
Mosdhënia e ndihmës personit të lënduar në fatkeqësinë e trafikut publik
Vir
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Mjekët janë me koeficientin më të lartë të inteligjencës
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Qeveria s’pajtohet me vendimin e Avokatit të Popullit për ta çuar ligjin për pagat në Gjykatë
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
Njihuni me 7 vendet që nxjerrin mjekët më të mirë në botë
Patate kundër njollave të zeza në fytyrë
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Ligji për paga shkon në Gjykatën Kushtetuese!
Frikësimi gjatë procedurës penale
Mjekët e huaj zgjedhin Shqipërinë
Specialistja më e re e Endokrinologjisë
Dr.Jusuf Ulaj: Jeta e hajnit është me shumë strese
Is mechanical ventilation for Covid19 being overused!?
Anesthesia
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
Edhe një Kirurg i suksesshëm në Gjermani
Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë pas vendimit të Kushtetueses
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Mungesa barnave esenciale në QKMF në Kamenicë, problem në nivel Kosove
NJËZET RASTE ME COVID-19! Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...
Blerta Hamolli, mjekja heroinë e Urgjencës së Spitalit Ushtarak
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Studimi i Klorokinës në dozë të lartë ndërpritet për shkak të efekteve toksike
Si të luftohet tensioni i lartë i gjakut?
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Mjekët izraelitë zhvillojnë një metodë revolucionare për kancerin e gjëndrave tiroide
The Simple Hacks You Need to Eat More Salads
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Raporti i kinezëve: Koronavirusi është dinak, por shkatërrohet në 57 gradë
Paralajmërohen fluturime të reja drejt Vienës për riatdhesimin e shqiptarëve
20 mijë e 972 analiza, për katër ditë në QKUK
Portali Insajderi shpif pacipërisht ndaj Mjekëve
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Fluks nga virozat, Mjekët: Më të rrezikuarit janë të sëmurët kronikë
Metodat moderne për kujdesin ndaj lëkurës
Studimi në Gjermani: Infermierët e ardhur nga jashtë nuk janë të kënaqur
Si të jeni një baba i mirë për foshnjën tuaj
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
A është izolimi i mirë për zemër?
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Ismaili përuron ambulancat e reja specialistike në Spitalin e Gjilanit
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Ja sa operacione u kryen për 24 orë në QKUK
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Gurët në tëmth
INTERVISTË ME KRYETARIN E AAK-së, RAMUSH HARADINAJ
Viscerit
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
Ja pse qajnë bebet
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Ja pse Vitamina B12 është e rëndësishme për organizmin tuaj!
Për ushqimet "bio" !
Kollçaku: Nëse infektohet ndonjë deputet sot, mos t’i vendoset respiratori
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Koeficienti në fyt
Maqedoni e Veriut: Specializantët si skllevër
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Hetimi për “Sterilizimin”, Koni dëshmon në SPAK: Koncesion korruptiv
Ky është fshati i bukur shqiptar ku jetohet në Grevë (Foto)
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Ky burrë ka shëruar 5 mijë njerëz nga kanceri për 90 ditë, luftoi kundër qeverisë dhe doktorëve e ko...
Kushtetuesja mund të kërkojë amandamentimin e Ligjit për Paga
Sot qenka dita shumë e bukur, me diell...me thirr n'Durrës me pyet: 'A keni karantina të l...
At height of pandemic, 1.4 million US health workers lose jobs
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Vendimi i qeverisë: Dyfish bonus për mjekët që pranojnë të punojnë në rrethe
Spital të ri për kirurgjinë, mjeku: Kemi punuar me automatik te koka
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
A janë mjekët kosovarë të përgatitur për coronavirusin, flet Gerxhaliu
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Mospjesëmarrja në mënjanimin e rrezikut të përgjithshëm
Mjekët po ikin në heshtje, Kosovës i mungojnë 5 mijë punëtorë shëndetësorë
Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
Skandaloze: Shnetëza sulmon Drejtorin e Radiologjisë, Dr.Bujar Gjikollin pa asnjë arsye ose të drejt...
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Gjergj Kola: Bashkia e Vjenës do të nderojë “Ambasadorët e Paqes” në vjeshtë
Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!
Pajisjet Android spiunojnë përdoruesit
Take time to read and appreciate [email protected]
Danimarka, Norvegjia dhe Estonia regjistrojnë rastet e para me koronavirus
Vezikal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kryeministri irlandez punon si mjek në spital për të ndihmuar në luftën me koronavirusin

Mon Apr 6 , 2020
Kryeministri irlandez Leo Varadkar është regjistruar në Këshillin Mjekësor të Irlandës dhe ka vendosur që një herë në jave të japë shërbimin e tij si mjek në spital. Kryeministri dëshiron të japë kontrubutin e tij edhe si mjek për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë së koronavirusit. Gjithashtu shumë nga […]