Nuk përjashtohet teoria e laboratorit në Wuhan? Mediat britanike: Stafi u spërkat me gjak!

Zyrtarët tanë druhen se pandemia e koronavirusit mund të jetë shkaktuar vërtet nga një incident në një laborator kinez, thotë Mail on Sunday. Duke cituar burime të larta qeveritare, ajo shkruan se kurse “ekuilibri i këshillave shkencore” vazhdon të mbështesë idenë se virusi vdekjeprurës kaloi për herë të parë te njerëzit nga një treg i kafshëve të gjalla në Wuhan, nuk “përjashtohet më plotësisht “ideja se “virusi mund të ketë dalë nga një laborator kinez”.

Një anëtar i Cobra-s, komitetit të emergjencës së drejtuar nga vetë kryeministri Boris Johnson, tha mbrëmë se kurse të dhënat e sherbimeve inteligjente nuk e hedhin poshtë faktin që virusi është “zoonotik” – me origjinë nga kafshët –, nuk hidhet poshtë edhe mundësia që ai të jetë përhapur pas daljes nga një laborator në Wuhan. Anëtari i Cobra-s, i cili merr njoftime të detajuara sekrete nga shërbimet e sigurisë, tha se : ‘Ekziston një pamje alternative e besueshme për teorinë zoonotike bazuar në natyrën e virusit.

Ndoshta nuk është rastësi që ekziston ai laborator në Wuhan”, tha zyrtari. Wuhani është shtëpi e Institutit të Virologjisë, laboratori më i përparuar i llojit të tij në Kinën kontinentale. Instituti 30 milionë paundësh, gjendet 16 kilometra larg tregut të kafshëve të egra që besohet të këtë qenë burimi I sëmundjes. Gazeta shtetërore kineze People`s  Daily shkruante tha vitin 2018 se laboratori ishte I aftë  “të kryente eksperimente me mikroorganizma shumë patogjenë”, siç është virusi vdekjeprurës i Ebolës. Shkencëtarët e këtij instituti ishin të parët që sugjeruan se genomi i virusit ishte 96 përqind i ngjashëm me atë që zakonisht gjendet tek lakuriqët e natës. Por, megjithë reputacionin për siguri të lartë, ka pasur raporte të paverifikuara lokale se punonjësit në këtë institut u infektuan pasi u spërkatën me gjak, dhe më pas ia kaluan infeksionin popullatës lokale.

Top Channel

Related posts:

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, e priti sot drejtoresh...
Dyfytyrësia e disa Portaleve dhe Gazetave ndaj Mjekëve dhe Infermierëve
Fluturime speciale nga Prishtina për në Zürich dhe Stuttgart
Sot, 21 vjet pas rënies heroike, me respekt të thellë e kujtojmë Agim Ramadanin, njërin prej strateg...
Ikja e mjekëve jashtë Kosovës/ Komuna e Suharekes hap konkurs për gjinekolog por asnjë aplikantë
Simptomat dhe shenjat e gurëve në veshka
Dr.Sotiraq Lako: Të gjithë viruset e çuditshëm fillojnë në Kinë!
Ja sa është paga e mjekëve në Suedi!
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Drejtpërdrejt, në KTV
Mjeku kosovar në Berlin: 90 për qind e të prekurve me koronavirus e kaluan pa trajtim mjekësor
Gjatë vizitës sime në veri, sot shkova edhe tek varri i Isa Boletinin, në fshatin Boletin të komunës...
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
Çka është Mitra?
Mjekët dhe infermierët,çirakë në shtëpi të vetë !
Ajo që ishte e nevojshme por nuk u bë, përbën shkelje. Presidenti ka vendosur të anashkalojë nenin 8...
Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Iz...
Venosklerozë
Ndikimi i barnave në shenjat vitale
prej 1 maj “Wizz Air” planifikon të rifillojë fluturimet prej Vjena
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Turistët kinezë mbërrijnë në Kroaci
Mundësimi i kundërligjshëm i ushtrimit të profesionit, veprimtarisë ose detyrës
Historia e mjekësisë
Enlirat Duraku:besoj në profesionalizmin e Dr. Arbër Morina
26 marsi nuk është një datë e zakonshme. Është datë që risjellë trishtim e dhembje. Na e përkujton t...
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Dry mouth at night: Causes and treatments
Ligji për paga mbledh Këshillin Drejtues të SBASHK-ut
Betejat e Luftës Çlirimtare u shënuan me emrin dhe heroizmin e Dëshmorëve të Kombit. Sot kujtojmë rë...
Çfarë është gripi i derrave dhe cilat janë shenjat e tij?
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
3 vitet e fundit 3500 infermierë janë larguar nga Shqipëria, sindikata: Në fshatra ndjehet mungesa
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Hipnoza - Sabir Krasniqi
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Tërmeti la pa spital Laçin, banorët: S’dimë ku të kurohemi
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
Ja struktura e Shoqatës së Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Koronavirusi, 259 viktima/ Mjekët: Virusi mund të pësojë mutacion dhe të përhapet
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
QSUT, ndërhyrje e rrallë në zemër për Noanin 6-muajsh
Surgical instruments wrongly left inside a patient may not be detected for more than 6 months
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
10 vjet burg për sulmuesit e Mjekëve
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Skandaloze: Rreth 40 mjekë të përgjithshëm të papunë në Komunën e Gjilanit
Mungesa e kësaj vitamine në trupin tuaj mund t’ju shkaktojë humbjen e shikimit
Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Dr. Leonard Bytyçi reagon ndaj postimit të Adriatik Kelmendit
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Dje na sulmonin, sot po na kopjojnë
Ja me çka i shpërblen joduhanpirësit kjo kompani angleze
Dr.Besnik Ibishi reagon ndaj shkrimit të Gazetës Shneta
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
Dr.Asllan Tahiraj:Koronavirus, ose ‘‘virusi me kurorë‘‘
Shqiptarët në Zvicër kanë vetëm 16 ordinanca
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Kombinime të ushtrimit aerobik me ato të forcës
Ja cili Kirurg u pensionua!
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Hyri në rrënoja për të shpëtuar jetë njerëzish, kush është mjeku hero, e dekoron Meta
Çka janë qelizat e kuqe të gjakut?
Kajsia ilaç për zemrën
Gjermania kërkon Mjekë shqiptarë
Lutuni për mjekët dhe infermierët që të jenë mbinjerëzorë
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
Rreth 800 mjekë janë larguar nga Maqedonia e Veriut
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Dhënie enorme e injeksioneve dhe infuzioneve në Qendra të Mjekësisë Familjare
Dr.Arbër Morina: Statusi i Mjekut
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Vazhdon gjendja alarmante në QKUK duke u anuluar 200 operacione në ditë
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit
Punëtori i krahut nga Malisheva që rezultoi pozitiv me Covid 19, mbrëmë iku nga Infektiva, sot u lok...
Të dashur qytetarë të komunitetit Rom, Më lejoni t'ju uroj e përgëzoj për Ditën Ndërkombëtare t...
Shumica dërmuese e kushtetutave të vendeve me demokraci parlamentare nuk e kanë të shkruar me afate ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

ABIOTROFI

Sun Apr 5 , 2020
ABIOTROFI Degjenerim, humbje e funksionit të ndonjë organi pa ndonjë shkaktar të dukshëm. The post ABIOTROFI appeared first on Fjalori mjekesor. Related posts: Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë Vendimi im i datës 21.11.2018, në të cilin vendoset taksa 100% për produktet serbe, në pikën […]
Fjalori Mjekësor