OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz

Duhanpirja është ves i vendeve në
zhvillim, si Shqipëria. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se mbi
80 për qind e konsumatorëve të cigares jetojnë pikërisht në këto vende.
Të dhënat janë publikuar me rastin e 31 majit, që është Dita
Ndërkombëtare Kundër Duhanit. Ky ves, sipas OBSH, vret çdo vit 7 milionë
njerëz në mbarë botën, ndërsa fajëson për këtë edhe mungesën e
njohurive të duhura nga konsumatorët për rreziqet reale që shkakton
duhanpirja.
“Ka hendeqe të mëdha në njohuritë për
rreziqet e sëmundjes së zemrës dhe në shumë vende këto mangësi në
njohuri janë shumë të theksuara. Përqindja e njerëzve që nuk e besojnë
se duhani nuk shkakton sëmundje në zemër, është për shembull në Kinë
deri në 73 për qind. Për goditjet në zemër, 61 për qind e të rriturve në
Kinë, nuk e dinë se duhani e rrit atë rrezik”, thotë OBSH.
Megjithatë, numri i personave që
konsumojnë cigare ka rënë në vitet e fundit. OBSH thotë se në 2016
konsumimi i duhanit ra me 20 për qind nga 27 për qind që ishte në vitin
2000. Rënia e konsumit është vërejtur edhe në rajonin tonë dhe në të
gjitha pjesët e tjera të botës, përjashtuar Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

Related posts:

Kadri Veseli: Taksa ndaj importeve serbe ka qenë vendim dinjitoz i shtetit tonë
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Verbal
Sonte kuptova se në New York iku nga kjo jetë Rexhë Xhakli, atdhetar, veprimtar e biznesmen i shquar...
Mjeku “hero” që u dekorua nga Meta: Si u futa nën rrënoja për të shpëtuar Klajdi Qaton
Mjekët dhe infermierët e QSUT nuk marrin rrogat: Shteti po tallet
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Dëmtimi i varrezave të komunitetit rom, ashkali dhe egjiptian në Komunën e Rahovecit është një akt i...
Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës
Më në fund reagon Oda e Mjekëve ndaj sulmit të Dr.Bujar Gashi
Kirurgët: Grevë deri në fund
Të jesh studente e mjekësisë!
Gjermania lehtëson procedurat për punësim, mjekët lëshojnë Kosovën
16 të shëruar nga Covid-19 Sot, më 03.04.2020, janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qen...
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Edhe një Shqiptar bëhet Specialist në Gjermani
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
"KÂ kamping" në Austri - Albinfo
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
Studim: Vitamina C në doza të larta shkatërron tërësisht kancerin
Ambasada e SHBA përgëzon betejën që po bënë Kosova me Covid-19
Tjetër sukses: Klinika e Alergologjisë me hapësirë moderne
https://news.sky.com/…/coronavirus-italys-daily-number-of-d…
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Hipnoza regresive apo prapavajtes
Possible treatment strategies for COVID-19
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
A mund të përdorin arra fëmijët?
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin
Veçoritë e Gjakut
Operacion i rrallë ortopedik në Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Zviceranët mund t’i kalojnë pushimet këtë verë edhe në Shqipëri
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
Kushtetuesja pezulloi Ligjin për Paga, çka i konvenon atyre ky vendim?
Jeta e heroit Ismet Asllani ishte e mbushur me vepra trimërie për Kosovën, kur më së shumti i duhesh...
Hendboll: FC Bayern me një trajner shqiptar
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Mospërfillja e gjykatës
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Cilat sëmundje duhet të diferencohen me konstipacionin?
Psikiatri Pepshi: Vetëvrasjet shumë rrallë mund të parandalohen, nëse karantinimi shkaktar mund të i...
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Pak Femra, Shumë Plastikë… Shumë Meshkuj, Pak Burra!
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
Vigor
Dy arsye tjera pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes
Vir
Veneseksion
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Vezikal
Ministria e Financave tregon kur do të ekzekutohen pagat me rritje
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Mjekja e QKUK’së shpëton një 27 vjeçar nga Mitrovica, kishte qenë i plagosur
Vita
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
Shqipëria është pjesë e studimit klinik ndërkombëtar të OBSH-së
Ja sa dënohet mosdhënia e ndihmës mjekësore!
Çka është Muri qelizor? - Përkufizimi
Në QKUK realizohet për herë të parë histerektomia laparoskopike
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Analisti serb: Kurti është i rrezikshëm për Serbinë, truri i tij i shpejtë si kompjuteri
Ta ruajmë veten dhe mbrojmë njëri-tjetrin. Për shëndetësi dhe siguri e keni qeverinë në detyrë kudo ...
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Brezi i parë që kanë ikur në Gjermani, flasin mjeket: Mund të rritesh shumë shpejt profesionalisht, ...
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Ja cili Mjek shkruan për librin e parë universitar në Kosovë për SËMUNDJET INFEKTIVE
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)
COVID-19 ICU team have a message for you. "Spread the message, NOT the Virus. Stay home, stay s...
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Are women getting incorrect treatment?
Si mund ta kalojmë kufirin Zvicër-Gjermani në kohë pandemie?
Dr.Leonard Bytyqi: Askush nuk e ka menduar që pas 11 viteve të Pavarësisë do të ikin 500 Mjekë nga K...
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Raport ditor nga Klinika Infektive në QKUK Në klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare ( Q...
Çka është Paga minimale?
Visceralgji
Ja në sa milion ka arritur popullsia e Turqisë
Duhani dhe dëmet shëndetësore
QKMF në Gjakovë siguron pasije për laboratorin e Stomatologjisë
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
New original investigation: Subcutaneous Nitroglycerin for Radial Arterial Catheterization in Pediat...
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Dhjetë profesionet më të respektuara në botë, sipas Global Teacher Status Index
As raca dhe as klasa shoqërore nuk përcaktojnë inteligjencën tek foshnjat
Ambasada e Kosovës në Austri: 36 qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar në Kosovë
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Rivalitet për ekskluzivitetin e vaksinës, betejë e fortë mes Gjermanisë dhe SHBA-ve
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës

Wed Feb 6 , 2019
Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES Ky është […]