OBSH: Të rinjtë paraqesin rrezik për përhapjen e COVID-19


Rritja e ritmeve të infektimeve me koronavirus në shumë vende është “nxitur pjesërisht nga të rinjtë që tregohen më të shkujdesur gjatë stinës së verës në Hemisferën Veriore,” tha të enjten Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Të rinjtë, shumë pa maska, po injorojnë rekomandimet për distancimin fizik, duke mbushur bare, klube nate dhe plazhe që janë rihapur që kur autoritetet hoqën kufizimet e koronavirusit.

“Shumica e të rinjve të infektuar kalojnë zakonisht një formë më të lehtë të sëmundjes. Por kjo s’ ndodh gjithmonë,” tha Maria Van Kerkhove, një epidemiologe e OBSH që i quajti klubet e natës “shumëfishues të përhapjes”.

Të rinjtë që paraqesin simptoma të buta ose s’ kanë simptoma mund ta përhapin virusin te njerëzit më të moshuar dhe më të rrezikuar.

Në Brazil, Presidenti Jair Bolsonaro, i cili rezultoi pozitiv për koronavirus më 7 korrik dhe më pas negativ të shtunën e kaluar, tha se pas qëndrimit 20 ditë mbyllur, kishte rezultuar me myk në mushkëri. Ai po mjekohet me antibiotikë. Zoti Bolsonaro i është referuar vazhdimisht diagnozës me COVID-19 si “pak grip”.

Brazili, të enjten mbrëma, kishte 2.6 milionë raste të konfirmuara dhe 91,263 vdekje, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Ndër rastet e konfirmuara është edhe zonja e parë e Brazilit, Michelle Bolsonaro, e cila rezultoi pozitive të enjten, sipas një deklarate nga pallati presidencial. Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë, Marcos Pontes gjithashtu tha se ai kishte rezultuar pozitivit për virusin, duke e bërë atë ministrin e pestë të kabinetit të diagnostikuar publikisht.

Udhëheqësi i rajonit verilindor të Katalonjës në Spanjë po paralajmëron të rinjtë të ndalin mbrëmjet festive, përndryshe autoritetet mund të nevojitet të rikthejnë kufizime të ashpra.

Britania ka raportuar numrin më të lartë të rasteve të reja të COVID që nga fundi i qershorit; si rezultat zyrtarët paralajmëruan se mund të nevojitet të imponohen masa më të gjera karantine.

Zyrtarët britanikë të shëndetit regjistruan 846 raste të reja të enjten. Ministri për Shëndetësi dhe Kujdes Social, Matt Hancock tha që një valë e dytë e virusit po lëviz në të tërë Evropën dhe se Britania nevojitet të vetëmbrohet prej saj.

“Është absolutishsht esenciale që si vend ne të vazhdojmë të ruajmë fokusin dhe disiplinën dhe të mos gënjejmë veten se kemi kapërcyer rrezikun, ose se problemi ka marrë fund, mbasi s’ ka përfunduar,” tha të enjten Kryeministri Boris Johnson.

Autoritetet britanike shtuan Luksemburgun në listën e vendeve, shtetasit e të cilëve nevojitet të qëndrojnë në karantinë për 14 ditë pasi të futen në Britani. Spanja, e cila ishte hequr nga lista, është rikthyer dhe mund të shtohen vende të tjera.

Kryeqyteti i Botsuanës, Gaborone, vendosi të enjten masa dy-javore izolimi, pas një rritjeje të rasteve të reja të konfirmuara me koronavirus. Rritja pasoi paralajmërimet e OBSH kundër lehtësimit të masave parandaluese në Afrikë. OBSH thotë se numri i infeksioneve në këtë kontinent është dyfishuar në muajin e kaluar.

“Ne jemi të shqetësuar se … do të përballemi me rritje të rasteve siç kemi hasur në vendet e tjera” ku kufizimet janë lehtësuar shumë shpejt,” tha Drejtoresha Rajonale OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti.

Ajo shtoi se më shumë se 20 vende afrikane kanë regjistruar rritje të rasteve të reja krahasuar me javët e mëparshme. Afrika e Jugut përfaqëson pjesën më të madhe të këtyre rasteve, megjithëse rritje janë raportuar gjithashtu në Kenia, Madagaskar, Nigeri, Zambia dhe Zimbabve.

Dr. Moeti tha se Uganda, Sejshelet dhe Maurishës janë më mirë në kontrollin e virusit.

Kuba raportoi nëntë raste të reja të enjten dhe 37 raste të reja në fillim të kësaj jave. Vetëm 10 ditë më parë, Kuba raportoi se s’ kishte pasur asnjë rast të ri për herë të parë që nga shfaqja e epidemisë në mars. Megjithatë, në Kubë s’ janë raportuar vdekje për më shumë se dy javë.

Kuba deri tani ka qenë relativisht e suksesshme në luftën kundër COVID-19, por epidemiologu kryesor kuban, Francisco Duran, tha të enjten se kubanët po tregohen të pakujdesshëm.

“Njerëzit po mblidhen në grumbullime të ndryshme pa marrë parasysh distancimin dhe shpesh pa vënë as maskë në fytyrë,” tha ai. “Çdo rritje e në grafikë dëshmon mungesë disipline, gjë që bën të nevojshme masa më të forta”.

Në Florida, policia në ishullin Ki Uest arrestoi një çift i cili kishte rezultuar pozitiv për COVID-19, por kishin dalë në publik në kundërshtim me një urdhër karantinë.

Fqinjët që xhiruan çiftin duke shëtitur dhe bërë pazar i dhanë klipin policisë.

Arrestimi i çiftit është ndër rastet e para në shtet të reagimit policor për shkeljen e karantinës.

Florida, me 461,000 raste të koronavirusit dhe 6.600 vdekjeve, është e dyta vetëm pas Kalifornis[, e cila ka 492,000 raste të konfirmuara dhe 8.965 vdekje.

Revista National Geographic, në këtë kohë njofton se ka ngordhur qeni i parë në SHBA, i cili ishte diagnostikuar me COVID-19, transmeton voa. Buddy 7-vjeçar, një qen stani gjerman që jetonte me një familje njujorkeze, u sëmur në prill ndërsa i zoti i tij po kurohej për koronavirus.

Buddy kishte të njëjtat simptoma si njerëzit e prekur nga COVID-19, përfshirë vështirësi në frymëmarrje. Ai u nda nga jeta me një injeksion qetësues, pasi pasojat e sëmundjes rezultuan në probleme serioze.

Veterinerët e qenit thanë se ai po vuante edhe nga kanceri. Mjekët thonë se njerëzit me probleme ekzistuese shëndeti gjithashtu janë më të rrezikuar nga COVID-19.

OBSH thotë se transmetimi i virusit nga kafshët në njerëz s’ ka të ngjarë.

National Geographic shkruan se 12 qen dhe 10 mace kanë rezultuar pozitive për koronavirusin në Sh.B.A.

Related posts:

​specialistët në ShBA: COVID-19, jashtëzakonisht i përhapur
​Mbi 700.000 të vdekur nga koronavirusi në botë
A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica s' paraqesin probleme nga covid, ende enigmë arsyeja
Ambasada e Kosovës në Gjermani: 608 kosovarë të infektuar me koronavirus kanë hyrë në Gjermani
Infektohen me koronavirus nusja e dhëndri bashkë me dasmorët
Njerëzit mund të transmetojnë koronavirusin te macet dhe qentë
Sa të shqetësuar nevojitet të jeni Në qoftë se gjeni flokë në ushqimin tuaj?
“COVID-19 s' është hajgare, por diçka që po i bën njerëzit të vuajnë dhe po ua merr jetën”
E vërteta e ‘kutisë’ së Pandorës. Çfarë kemi mësuar gabim?
Studimi: Vala e dytë e COVID-19 mund të jetë dy herë më e fuqishme, ja si mund të parandalohet
Suksesi i radhës i Ardiana Matoshit – Fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në Festivalin “Fantaspoa” në ...
Mësoni përqindjen se sa po na mbron maska nga infektimi me koronavirus
Kopshtet private të komunës së Gjakovës kërkojnë ndihmën tuaj!
Bota në kërkim të një vaksine kundër Covid-19, por specialistët e OBSH-së japin lajmin e keq
Si të përshtateni me ndryshimet në vendin e punës
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 4 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Vdes gjatë rezonancës magnetike një vajzë 7-vjeçare në Prishtinë
6 të vdekur dhe 101 persona pozitiv në 24 orët e fundit në Shqipëri
215 persona pozitivë me COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Reklama e vajzës me banane shkakton furtunë në web, Audi pendohet
Frutat dhe Perimet Që s' nevojitet ti Ruani asnjëherë Bashkë
Kungullurë – Receta Perfekte Për T’u Shijuar Gjatë Verës
Në “zemër” të Europës bie 25 cm dëborë në mes të verës, po cilësohet si e pazakontë nga specialistët
Mbi 10 Milionë të Shëruar Nga COVID-19 Në Mbarë Botën
Mjeku kosovar del pozitiv me COVID-19: Të jesh pozitiv s' është marre
DW: Rritje Dramatike e Koronavirusit në Ballkan – Ç’po Ndodh me Këto Vende
Selmanaj, pozitiv me COVID-19
Vrapi, 4 Gabime Që Pengojnë Dobësimin
Pejë, 57 pacientë me COVID-19, 16 pacientë në gjendje të rëndë
COVID-19: 6 Grupimet e Simptomave Të Zbuluara Nga specialistët
Bimët mjekësore me aftësi shëruese e qetësuese
Psikologët: Karantina Zgjoi Problemet e Shëndetit Mendor
Shenjat e qarta se mund ta keni pasur virusin pa e ditur
Të mbijetuarit e COVID-19 tregojnë rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike, zbulon studimi i...
trajtimi me Niseshte dhe Vezë që Largon Çdo Papastërti nga Fytyra
Vushtrri, 33 pacientë me COVID-19
Pite Tigani Të Mbushura me Çokokrem – Mëngjes Me Shije
Thaçi i uron nënës ditëlindjen e 83-të
Të gjithë janë shëruar, ky është shteti i vogël që mposhti koronavirusin
Shëndet i Mirë nga Lëngu i Gjetheve të Qershisë
Krem Pite Plot Delikatesë – Receta e Thjeshtë Si Ta Përgatisni
Pinxhur – Salca e Traditës Plot Shije Dhe Aromë
Martohet kryeministrja më e re në botë, dalin pamjet nga dasma e thjeshtë
A kanë disa njerëz mbrojtje kundër coronavirusit?
Si Të Qëroni Dhe Ruani Domatet Me Disa Metoda Krejt Të Lehta
Podujevë, arrestohet pacienti me COVID-19 s' ishte vetizoluar
Kuqi: QKF në Therandë ka filluar kēto ditë të mbingarkohet me pacient të infektuar me Covid 19
3 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusinCOVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Hoti e ka lajmëruar opinionin posa ka marrë informatën për COVID-19
10 aktivitete që ju ekspozojnë ndaj koronavirusit, të renditura sipas rrezikshmërisë
Helmimi nga ushqimet – Sa zgjat dhe çfarë të bëjmë?
Naze dhe të vjella te fëmijët – Çfarë nevojitet të bëni?
Goditjet në kokë te fëmijët – Kur nevojitet të shqetësohemi?
424 pacientë me COVID-19 të shtrirë në SHSKUK, 46 në gjendje të rëndë
Pas 16 vitesh bashkëjetesë, kryeministrja e Finlandës i jep fund beqarisë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Vdes një 28 vjeçar nga COVID-19 në Shkodër
Prishtinë, 65 raste të reja me COVID-19
Një Mënyrë e Re Jetese: COVID-19 s' Do Të Largohet, Njerëzit nevojitet të Përshtaten
250 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
Kosova afër tretmanit me Plazmë Gjaku Për të Prekurit me COVID-19
Shtatë të vdekur nga COVID-19
Nga ajri tek prodhimi i kopjeve të ARN-së, çfarë ndodh me virusin Covid-19 kur hyn në trup
Qepët – Si T’i Karamelizoni Pa i Djegur
Të ankuarit dëmton trurin, si të shpëtoni nga ky zakon
Sallatë me Kinoa – E Lehtë dhe e Shëndetshme
trajtimi me Mjaltë dhe Vaj – Zgjidhja Perfekte për Flokët e Thatë e të Dëmtuar
Shumë Ujë Pak Kalori: 9 Ushqimet Më Të Mira Të Verës
Mënyra se si personat me diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit), mund të humbasin peshë
Tërshëra, 3 Gabimet Që Të Pengojnë Të Humbisni Peshën
Probiotikët, Ku T’i Gjeni Po qe se s' Konsumoni Dot Bulmet
Shqipëria e Pesta në Evropë Për Shifrën e Lartë të Problemeve nga Zemra
Peshkimi: Produktet Shqiptare Çanë Tregjet Evropiane
Nxirret një trup i pajetë nga Liqeni i Radoniqit
Si të Largoni Sheqerin e Tepërt nga Trupi – Ushqimet e Duhura
Pejë, 17 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Britanikët bëjnë zbulimin e madh, testi i Covidit do të realizohet për 90 minuta
Vitaminat Që Funksionojnë Njësoj Si Antibiotikët
46 pacientë me COVID-19 të shtrirë në Spitalin e Gjakovës
Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra – Shije dhe Ëmbëlsi Fantastike
FDA autorizon marketimin e IQOS, zvogëlon ekspozimin e toksikanteve
Sot protestojnë infermierët dhe mamitë
Vdes nga COVID-19 një mjek në Shqipëri
Kusari-Lila: Kryeministrit Hoti i uroj shërim të shpejtë, e i shëruar të largohet nga posti i Kryemi...
2 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Kryeministri kosovar i infektuar me COVID-19, bëhet lajm ndërkombëtar
Raka paralajmëron: Me rritjen e rasteve, kapacitetet shëndetësore të Kosovës janë rrezikuar seriozis...
Latifi për vëllanë që i vdiq nga Covid-19: Ti Baca Dem, mbolle besim dhe dije
ende s' ka datë për rihapjen e çerdheve në Prishtinë
Vdes një qytetare nga Theranda, ishte e infektuar me COVID-19
Pesë të vdekur e 123 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
166 raste të reja me Covid-19 dhe 4 viktima në Maqedoninë e Veriut
Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur
Robotët gjatë kohës së pandemisë
Kush nevojitet ta marrë i pari vaksinën e koronavirusit?
Hedhja kudo e pajisjeve të mbrojtes përsonale problem në qytetin e Nju Jorkut
Koronavirusi, një krizë shëndetësore që ndodh një herë në shekull
Këto ushqime e rrisin hormonin e lumturisë
Tragjike: Edhe 13 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

(Video) Erëra të forta në Han të Elezit

Fri Jul 31 , 2020
Telekomi i Kosovës ka arritur marrëveshje që të zhbllokoj llogaritë bankare të kësaj kompanie, pasi të njëjtat ishin bllokuar nga përmbaruesi për të realizuar borxhin prej 26 milionë euro për kompaninë Z-Mobile. Kjo ndërmarrje e ka dhënë lajmin që ka ndodh ditë më parë, por prapë s’ ka tregu cila […]