loading...

Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide

Burimi: Koha Ditore
Drejtori i SHSKUK-së, Basri Sejdiu, mund të ketë probleme me ligjin pas zbulimit që KTV-ja bëri dy javë më parë rreth vulës së tij.
Në fund të muajit dhjetor, KTV-ja raportoi mbi dyshimet se Sejdiu po përdorte vulën, e cila ishte nuk është e lejuar me ligj.
Dyshime të ngjashme u ngritën edhe për drejtorin e Klinikës së Kardiokirurgjisë dhe Kardiologjisë Invazive, Tefik Bekteshi.
Oda e Mjekëve tashmë ka përfunduar hetimin dhe ka arritur në konstatimin që Sejdiu dhe Bekteshi duhet të përballen me Këshillin Etik.
Me dyshimet se kanë kryer veprën penale, legalizim i përmbajtjes së rreme dhe falsifikim i dokumentet zyrtar, Këshilli Etik pritet të shqyrtojë raportin e dërguar nga e Oda ndaj Sejdiut dhe Bekteshit.
“Në kuptim të përgjegjësisë penale, vepër penale kemi të bëjmë në të paktën dy rrethana kur bie fjala për përdorim të vulës apo faksimilit nga ana e mjekëve. E para ka të bëjë në rastet kur mjeku prodhon faksimilin në formën e aprovuar nga OMK-ja, pa autorizim nga organi kompetent, gjë që ka të bëjë me falsifikimin e dokumentit zyrtar, që është e sanksionuar me ligj. Në rrethanën e dytë, kjo ka të bëjë në rastet kur bëhet deklarimi i rremë në raport me përgatitjen profesionale/specialistike në tejkalim të specializimit të dokumentuar me certifikatën e specializimit. Kjo ka të bëjë me veprën penale ‘legalizim i përmbajtjes së rreme’”, ka thënë Pleurat Sejdiu, Kryetar i Odës së Mjekëve të Kosovës.
Por, mospërdorimi i vulës nga ana e Sejdiut dhe Bekteshit, nuk është e vetmja shkelje.
Në raportet mjekësore të vulosura nga drejtori i SHSKUK-së, Basri Sejdiu, shihet se aty shkruan kardiolog invaziv në kundërshtim me licencën e tij të punës.
Në të njëjtën formë ka vepruar edhe drejtori i Klinikës së Kardiokirurgjisë dhe Kardiologjisë, i cili është nënshkruar si kardiolog, por në licencën e tij të punës shkruan vetëm specialist i mjekësisë interne.
Ndërsa, sipas të dhënave që Ministria e Shëndetësisë i ka dërguar Odës së Mjekëve të Kosovës, konfirmohet se në licencat e punës së Sejdiut edhe Bekteshit shkruan se ata kanë specializim të mjekësisë interne.
“Vulat, të cilat janë duke u përdorur nga dr. Sejdiu dhe Dr Bekteshi, nuk janë valide dhe janë në kundërshtim me përmbajtën e licencave valide, pra në kundërshtim me dispozitat ligjore në fuqi. Që të dy, dr. Sejdiu dhe dr. Bekteshi, kanë licenca valide të lëshuara nga Ministria e Shëndetësisë me specializim të Mjekësisë Interne, dhe në faksimilet e prodhuara nga OMK-ja, titulli korrespondon me Licencën e Punës”, ka theksuar Sejdiu nga Oda e Mjekëve të Kosovës.
Derisa drejtori i Klinikës së Kardiokirugjisë dhe Kardiologjisë Invazive, Tefik Bekteshi, nuk ka pranuar të japë sqarime lidhur me këtë, drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, përmes një përgjigjeje me shkrim, ka insistuar se faksimilja e tij është konform një vendimi valid të lëshuar nga bordi për licencim të datës 07 maj 2012.
Tutje, Sejdiu ka kritikuar qasjen e televizionit për këtë temë duke thënë se kjo po bëhet në kohën kur shëndetësia, e sidomos Kardiologjia, ka arritur suksese të mëdha, derisa nuk ka sqaruar se përse ka refuzuar ta marrë vulën valide të Odës së Mjekëve të Kosovës.
Megjithatë, Sejdiu ka pranuar se çështja e përdorimit të vulës nga ana e tij, është duke u trajtuar nga Oda e Mjekëve të Kosovës.
“Më habit insistimi juaj të bëni lajm në temën e faksimileve dhe titullit tim në këtë kohë të arritjeve të mëdha në shëndetësi, e posaçërisht në Kardiologji. Për informimin tuaj të drejtë, titulli në faksimilen time është konform vendimit valid të lëshuar nga Bordi qendror për licencim me datë 07.05.2012, vendimi nr. 05-2520. Oda e Mjekëve të Kosovës është, momentalisht, në shqyrtim të kësaj çështjeje. Shpresoj që në të ardhmen do të drejtoheni kah temat me rëndësi jetike për pacientët e Kosovës”, ka thënë Basri Sejdiu, Drejtor i përgjithshëm i SHSKUK-së.
Është rregullorja për regjistrimin, licencimin dhe rilicencimin e mjekëve, e cila e rregullon çështjen licencimit të mjekëve.
Sipas nenit 21 të kësaj rregulloreje, neni 2, 3, 4, 5 dhe 56 përcaktojnë se faksimilet e profesionistëve shëndetësorë lëshohen në bazë të thirrjes profesionale, për të cilën është licencuar mjeku.
Derisa Ligji i odave mbi profesionistët shëndetësorë parasheh rrethanat se kur odat kanë për obligim të njoftojnë organet kompetente.
Dhe kjo bëhet në rastet kur dyshohet se në procedurat e licencimit dhe revokimit të licencës ka dyshime për kryerje të veprës penale.

Related posts:

Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
Kirurgu kosovar apel Qeverisë: Shtojeni dozën sa s'është vonë!
Bajrami tregonpër pagesat që ka kryer sot Ministria e Financave
Gjermania regjistron rritjen më të madhe të rasteve me COVID-19 në disa muaj
Fluturimet e "Austrian Airlines" nga Aeroporti i Prishtinës po realizohen me ritëm të lartë
Nga sot ka nisur projekti i skanimit të kartotekave të vjetra të letërnjoftimeve
Kuvendi nesër vazhdon me seancë plenare
Ramush Haradinaj shpall kandidaturën për president të Kosovës
AAK kundër Hotit, s' e pranon Skender Hysenin në dialog
Ramush Haradinaj shpalli kandidaturën e tij për president të vendit
Të premten mblidhet Kuvendi, në rend dite formimi i Komisionit Hetimor për hidrocentralet
Finlandë: 95 shtetas të Kosovës vendosen në karantinë
Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 
Rinia është transformuesi i vërtetë i shoqërisë
Ushtria e Kosovës, shembull i profesionalizmit dhe i besueshmërisë
Instituti gjerman paralajmëron për në vjeshtë vaksinën ndaj coronavirusit
10-vjeçari nga Kosova mbytet në pishinë në Durrës
Kërkesa për kryeministër shqiptar mund t’i ngadalësojë bisedimet për koalicion në Maqedoninë e Veriu...
Vjedhje brenda veturës në pikë të ditës në Prishtinë
Stuhi e fortë në Gjilan, shkaktohen dëme të konsiderueshme materiale
Pasuria e kryetarit të gjykatës në Gjilan
Gjermani: Shqiptarja, doktoreshë dhe ligjëruese në “George C. Marshall European”
Polici Maliq Hoti i cili vdiq sot ishte duke u trajtuar në oksigjenoterapi
Tre skenarët e Ministrisë së Arsimit për vitin e ri shkollor
Kryesuesi i Këshillit Prokurorial me 95 mijë eruo para të gatshme në banka
Kryetares së Gjykatës së Prishtinës i shtohet pasuria
Komuna e Malishevës tërhoqi vendimin për ndërtimin e gurëthyesit
Sot në Kosovë lansohet fushata ‘Së bashku kundër #COVID-19’
Turqia dëshiron zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Greqinë me anë të dialogut
Rriten rastet pozitive me COVID-19
Prishtina e Gjilani prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
163 pacientë u shëruan nga COVID-19 në 24 orët e fundit
11 vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19
Mos i fajësoni qytetarët e Ballkanit për rritjen e madhe të rasteve të COVID-19
Lutfi Haziri preferon hapjen e shkollave
Drita pret që të zhvillohet ndeshja kundër Linfield
Blerta Deliu pret debat në PDK Nëse nevojitet të hyjë në Qeverinë Hoti
Vetura CD në vozitje të rrezikshme
MSh-ja del me udhërrëfyes klinik për menaxhimin dhe tretmanin e COVID-19
Në Kosovë s' dihet se cila grupmoshë është më e prekur nga COVID-19
Kampionati i ri në futboll, me apo pa tifozë?
Futbollistët e Dritës kthehen në Kosovë, sytë kah vendimi i UEFA-s (FOTO)
Në mes të pandemisë, sipërmarrësit e rinj shqiptarë hapën biznesin e tyre në Lubjanë
"Matje pulsi" për përfshirjen e PDK-së në Qeverinë Hoti
Gjykata jep detaje se si dukuri vrasja e 83 vjeçares në Ferizaj
Në Grykën e Deçanit arrestohen dy të dyshuar për armëmbajtje pa leje
22 kompjuterë vidhen nga lokali i “Play Station” në Klinë
Tre pacientë me COVID-19 të intubuar në Vushtrri
Licencohen edhe 10 laboratore private për teste të COVID-19
Punëtorja lëndohet nga shpërthimi i zjarrit në një depo në Pejë
Akt i rëndë në Prishtinë, dy vajza të mitura viktima të dhunës seksuale
Kryetari i Gjykatës së Gjakovës me 15 mijë euro para të gatshme
Policia kap të infektuarin me COVID-19 në sheshin e Vushtrrisë
Policia heton vdekjen e gruas në Istog e cila u dërgua e vdekur në QMF
I dyshuari në Prishtinë arrestohet për marrëdhënie seksuale me dy të mitura
Spitali i Pejës, 11 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Lošinj, ishulli i shërimit dhe ripërtëritjes |Revista Monitor
Ministri i Arsimit raporton në Komision Parlamentar për fillimin e vitit të ri shkollor
Kryesia e Kuvendit shqyrton sot propozimin për Komision Hetimor për hidrocentralet
Shakhtar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Shaktar Donetsk kualifikohet në gjysmëfinale të Europa Ligës
Vdes Ernest Jusufi, drejtori i birrarisë ‘Peja’
Vlorë, të shtëna në ambientet e hotelit, arrestohet i dyshuari
Pasuria e Kryetarit të Deçanit
Pasuria e deputetit Shkumbin Gashi
BE-ja kritikon Bjellorusinë për dhunën pas zgjedhjeve, paralajmëron marrje të masave
Me kusht që Biden fiton zgjedhjet, kjo do të jetë zv/presidentja e ShBA-së
Ministri Likaj diskutoi me Asociacionin e Komunave për fillimin e vitit shkollor
Tradita e veshjeve kombëtare s' harrohet, pavarësisht posteve dhe pozitës
Kjo është pasuria e vajzës deputete të Gani Gecit
PDK nevojitet të hyjë në koalicionin qeveritar
Përhapja e koronavirusit në Francë, 'vështirë e kontrollueshme pa përpjekje të përgjithshme'
Llapi zyrtarizon marrëveshjen me sulmuesin nga Mali i Zi
COVID-19, Syla takon ambasadorin e OSBE-së Braathu, i tregon për mungesën e stafit në spitale dhe kl...
Manchester United zhvillon ‘bisedime joformale’ me Barcelonën për Dembelen
Shkencëtarët, skeptikë Me kusht që nevojitet t'i besohet vaksinës së zhvilluar nga Rusia
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *