Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani gjatë një vizite që i bëri dje Klinikës së Neonatologjisë në QKUK, theksoi se stafi mjekësor meriton rritje të pagave.
Ajo ka folur edhe rreth pezullimit të Ligjit të pagave, duke thënë se institucioneve të larta shtetërore nuk iu lejohet të ndërhyjnë në këtë proces derisa të merret vendimi i Kushtetueses.
Osmani tha se pavarësisht se çka ndodh me ligjin për paga, nëse ai do të hartohet nga fillimi apo do të merren vetëm me dispozita të caktuara të ligjit, punëtorët shëndetësorë meritojnë trajtim më të mirë.
“Sa i përket Ligjit për paga, siç e dini, ai për momentin është në Gjykatën Kushtetuese. Kushtetuta nuk lejon as Qeverinë e Kosovës, as neve si Kuvend të ndërhyjmë në atë proces derisa të kemi vendim nga gjykata dhe ai vendim siç jemi njoftuar pritet në mars, sepse deri në mars është pezulluar hyrja në fuqi.
Ajo çka dua të them është se sikur në kohen kur ka ardhur ligji për pagat në Kuvendin e Kosovës, por edhe sot e kam arsyetuar së bashku me kolegë të tjerë deputetë që janë edhe mjekë me profesion, që mjekët, infermierët, stafi mjekësor, absolutisht meritojnë rritje të pagave.
Mënyra se si janë trajtuar deri tani ka qenë e padinjitetshme dhe shpresoj shumë që pavarësisht se çka ndodh me ligjin, a duhet ta hartojmë nga fillimi apo vetëm duhet të merremi me dispozita të caktuara të atij ligji, mjekët, infermierët dhe gjithë punëtorët shëndetësorë meritojnë trajtim tepër më të mirë se sa e kanë p as deri tani, duke e pasur parasysh se kanë profesionin më të shenjtë dhe më të rëndësishëm atë të mbrojtjes së jetës”, u shpreh Osmani.Ndryshe vendimi për pezullimin e përkohshëm të ligjit të pagave është marrë nga Gjykata Kushtetuese me kërkesë të Avokatit të Popullit, pas 35 ankesave për këtë ligj, në kohëzgjatje deri më 30 mars 2020.

Related posts:

Këto janë pagat e mjekëve në Zvicër
Përsëri specializantët ankohen se nuk janë paguar
Spital të ri për kirurgjinë, mjeku: Kemi punuar me automatik te koka
Gripi në shkollë, Mjekët: Përhapet me shpejtësi
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Çfarë e shkakton gjakderdhjen e hundëve gjatë dimrit?
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë
Mjekë nga Kosova do të nisen për në Shqipëri
Ligji për Pagat: Doktorët të premtën në grevë!
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Vigor
Dr.Jusuf Ulaj: Jeta e hajnit është me shumë strese
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
2 mjekë për 200 vizita në 24 orë
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni sonte, duke filluar nga ora 21:00, në Syri TV. Intervista do t...
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Rinis futbolli edhe në Austri
Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Selman Waksman, nobelisti që shpëtoi botën nga turbekulozi
Çfarë të bëni kur jeni me kollë?
10 këshilla për parandalimin e ftohjes
5 Must-Follow Rules If You Want to Get Strong
Kosova ka nënshkruar marrëveshje, kurse Serbia ia ka ndaluar Gjermanisë t’ia marr infermierët
Tetë zakone të këqija që dëmtojnë sistemin tonë imunitar
Ushqimi dhe të sëmurët me ulçerë
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
Miq të nderuar, Për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit politike në vend, sot jam i ftuar në em...
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
Mjekët nisin protestat në Francë: kërkojnë që qeveria të rrisë investimet për spitalet publike
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Sulmi ndaj personit zyrtar
Kirurgu Shqiptar i shpëton jetën gjermanit të moshuar
Sot zhvillova disa biseda telefonike me kolegë liderë shqiptarë që janë bartës institucionesh në Shq...
Ky është plani i Qeverisë Kurti për fëmijët e porsalindur në Kosovë
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
AMC dhe Cycle Kosovo dhurojnë shtretër për foshnje në Repartin e Neonatologjisë në Mitrovicë
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Gazetari i RTK-së përkrah fuqishëm grevën e Kirurgëve
Çka është Agjërimi? - Vlera dhe Historia e Agjërimit
Impresionuse me zërin e saj, e reja shqiptare po shkëlqen në Zvicër
Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?
Kanabisi mund të shkaktojë depresion dhe nxit vetëvrasje
Deputeti i VV’së: Mos pritni mrekulli
Skuqjet në fytyrë
Do me thënë, vendimi i qeverisë për kufizim të lëvizjes është shkelje e Kushtetutës, por ama shkelje...
Rëndësia dhe nevoja për njohjen e dhënjes së ndihmës së parë
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
10 shprehitë e njerëzve të fortë mendërisht
Ministri Ismaili po manipulon me kërkesën e Kirurgëve
Vir
OBSH: Covid-19, më i rrezikshëm se terrorizmi
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Kurz: Së shpejti do të hapen edhe kufijtë
Parashikimi i fundit afatgjatë – dimri në Evropë ka mbaruar
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Mesazhi prekës i mjekëve dhe infermierëve të Infektivës
I infektuari nga Vushtrria një 71 vjeçar
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Vdekja e kardiologut të njohur nga Drenasi, Dr. Sami Gjoka, na pikëlloi shumë. Kontributi i tij isht...
Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Paradokse!
Të shërbesh me shpirtin e Infermierit!
Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht
Dr.Bashkim Gllareva: Për të gjithë ata që na shajtën, na ofenduan!
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim...
Çka është Migrena? - Neurologjia
Mbi 500 mjekë të prekur nga virusi, qeveria kineze kërkon të fshehë shifrat për personelin
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Varshmëria nga droga, bixhozi dhe rrjetet sociale.
Mjeku austriak largohet nga salla në gjysmë të operacionit, pacienti vdiq
Kurz beson në hapjen e shpejtë të kufijve
Vinkristin
Ambasada e Kosovës në Austri: 36 qytetarë të Kosovës janë riatdhesuar në Kosovë
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin ...
Çka është karma?
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja me COVID-19, shkon në 400 numri i të prekurve
Çka janë sëmundjet kronike të veshkave?
Zonat e parkimeve afatshkurtra rikthehen në Vjenë dhe Salzburg
71 vjet më parë ka hyrë në fuqi Traktati i Atlantikut Verior, baza legale e themelimit të NATO-s. Që...
Britania kërkon Mjekë dhe Infermierë, lehtësohen procedurat
COVID-19 ICU team have a message for you. "Spread the message, NOT the Virus. Stay home, stay s...
Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet
Dr.Hamdi Ramadani: Vdekja e Kobe Bryan është ngjarje tragjike për mbarë botën
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Ventrikulit
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus

Wed Feb 5 , 2020
Më 30 dhjetor të vitit të shkuar, Li Wenliang do të lëshonte një “bombë” të vërtetë në një grup chati, të aplikacionit “WeChat”. Ai shkroi se shtatë pacientë ishin diagnostikuar me një sëmundje të ngjashme me virusin SARS. Wenliang sqaroi se, sipas testeve që kishte vërejtur, bëhej fjalë për koronavirusin […]