Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.

Burimi: Profili në FB i Dr.Avdi Tahiri

Spitali i përgjithshëm Ferizaj
                                         
                                                REAGIM

Mbrëmë  gjatë orarit të tij të punës në vendin e tij të punës para pacientit është sulmuar fizikisht Dr.Sefedin Fazliu nga familjarët e pacientit që ka qenë duke e trajtuar pikërisht atë pacient.

Dr.Sefedini është njëri ndër mjekët më të përkushtuar që ka spitali ynë por mund të them edhe në nivel vendi. sot  aktualisht ushtron detyrën si Shef i Shërbimit Emergjent në S.P.Ferizaj i cili asnjëherë nuk heziton dhe nuk priton t’ju ofrojë ndihmë pacientëve edhe pse ndonjëherë  stërngarkuar me punë,sepse edhe pse Shërbim Emergjent mbi 90% të rasteve që kërkojnë shërbim te ne janë jo emergjente.Unë si koleg dhe mik i tij jam me fat që punoj dhe ndaj obligimet me të.

Ky rast është i  treti brenda dy muajve që nga persona të pandërgjegjshëm dhe të trimëruar nga agonia e drejtësisë Kosovare dhe atyrë që udhëheqin me shëndetësinë  sulmohen tre puntorë  shëndetësor në shërbimin tonë(infermierët Arjeta Salihu dhe Shkëlqim Neziri),por edhe në shërbimet tjera emergjente në mbarë Republikën e Kosovës.

Shërbimet  Emergjente në nivel vendi janë mjedise ku çdo ditë të lume shpëtohen jetë njerzish e njëheritë edhe mjediset ma të pasigurta për punë.Nuk ka shancë të kalojë një ditë punë në shërbimin tone pa kaluar ndonjë puntor nëpër sharje,kërcnime e gjëra tjera poshtruese nga njerzë të paskruplltë ku gjithë mllefin e tyre nga përditshmëria në pamundësi ta bëjnë tjetërkund e bëjnë tek ne sepse ne nuk mbrohemi nga askush,në hapsirat tona futen pas asnjë pengesë kush mundet edhe ata që nuk janë pacientë sepse ne nuk kemi mbrojtje nga askush.Kur kësaj i shtohet edhe deklaratat e lloj lloj personi publik nëpër portale  se duhet sulmuar mjekët atëherë kjo dukuri merr karakter shtazarak.
Shërbimi Emergjent  nuk ka roje sigurie edhe pse si shef i këtijë shërbimi 5 vjet rresht kam kërkuar nga drejtoria ,kjo kërkesë asnjëherë nuk është aprovuar.Këtë gjë e ka bërë edhe vetë dr.Sefa.Mjekët dhe personeli shëndetsor janë bërë thes boksi sepse nuk mbrohemi .

Njerzë,a mundeni të hyni në objektet qeveritare,të drejtësisë,gjyqe ,banka apo edhe shërbimet komunale pa kaluar së paku në dy dyer sigurie dhe roje që bëjnë kontrolla si ne do sulmojmë e jo për të kryer shërbime.

Ata që kanë këto privilegje nuk janë aspak të rëndësishëm se sa ne.
Nuk ka asnjë shërbim në Republikën e Kosoves ku kryhet punë ma shpejtë se në shërbimet emergjente ,jo vetëm në shëndetësi,por edhe në çdo shërbim tjetër.
Koha e pritjes në shërbimet emergjente në Evropë  e botë është mbi 5 orë, tek në 0-5 minuta.

Mjekët emergjent dhe infermierët që punojnë në këto shërbime janë aset shumë i rëndësishëm dhe jetik për shëndetësinë në mbarë botën dhe mjekët më të vlerësuar,më të çmuar dhe mbrojtur  ku polici e ruan në çdo çast, ndërsa tek ne, ma i mbingarkuari me punë ,më i pa  vlerësuari dhe ma  rrezikuari gjatë punës së tij.

Pa shërbime emergjente shëndetësia Kosovare do të kolapsojë për 2 orë.

Prandaj,ju bëj thirrje të gjithë atyre duke filluar nga MSH,gjykatat e prokuroria por edhe nga Sindikata e  Oda e Mjekëve ti reagojnë dhe ti dënojnë këto akte qyqare ndaj nesh ,sepse neve nuk do t’na mbetet gjë tjetër veçse të ikim nga ky vend e pastaj dimrin e madh  do e vuani pa ne.

Dr.Avdi S.TAHIRI
Specialist i Mjekësisë Emergjente.

Related posts:

Sa është i pasur ish- ministri Arben Vitia?
Rektori i UP-së, Marjan Dema me mbi 53 mijë euro para të gatshme
Washington DC: Shqiptarja, finaliste për çmimin “Excellence in Advocacy Award”
Bekë Berisha me kredi deri ‘në fyt’
Bekim Haxhiu vozit veturë 33 mijë eurosh
Shtetet e Bashkuara duan njohje dypalëshe
VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA
Gjilanasja: Virusi s' është rrenë, po e provoj në lëkurën time
Virusin e kam zënë hajgare, shumë i vështirë është
Drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës mban mbi 28 mijë para kesh në bankë
Gjilani vazhdon kontratat me Gerhard Prognin dhe Fiton Hajdarin
„Tour de Suisse” e motoristëve shqiptarë, në kohë pandemie
Spanja regjistron rekord të të infektuarve me COVID-19 prej përfundimit të izolimit
Pasuria e zv/drejtorit të Policisë së Kosovës, afër gjysmë milioni
Junik – Qindra hektarë kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri – FOTO
Pandemia “gëlltit” investimet e huaja në Kosovë
Pompat e karburanteve, ku mund të furnizoheni më së liri në Austri
Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike
Haradinaj- Stublla nis ndryshimet në misionet diplomatike
Presidenti Thaçi tani apelon që të gjithë t`i respektojnë masat anti COVID-19
Pasuria e U.D të kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës
KFOR i përgjigjet një kërkese urgjente të QKUK-së për ilaçe kundër helmimit
Zëvdendësdrejtori i policisë mban në bankë 45 mijë euro kesh
​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite
Labinot Tahiri shpenzon 107 mijë euro në vetura në vitin 2019
Lista e pasurive milionëshe të Behgjet Pacollit
Daut Haradinaj merr borxh tek familja e gruas për shtëpinë
Rreth 10 milionë afganë besohet se kanë qenë të infektuar me coronavirus
Pasuria e Drejtorit të Antidrogës në Policinë e Kosovës
Endrit Shala vozitet me veturë më të shtrenjtë se shefi i tij Fatmir Limaj
Albin Kurti me vetëm 934 euro në bankë
Në Klinikën ku trajtohet Coronavirus oksigjeni bartet me dorë pasi mungon sistemi
Sa kushton BMW e Fatmir Limajt?
Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi
Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...
156 persona shëndetësohen nga COVID-19
3862 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komunat e prekura sot nga COVID-19
Dyshime se polici vdiq pasi ambulancës iu ndal oksigjeni dhe u prish lifti i spitalit
Vajzat kanë studiuar më shumë se djemtë gjatë pandemisë, thotë hulumtimi
328 policë të infektuar me COVID-19
Ujësjellësi, sistemi i vjetër dhe i ngarkuar i kanalizimit bënë që Prishtina të mos i përballojë res...
Javën e kaluar vdiq edhe një polic në Mitrovicë nga COVID-19
Mbyllen hetimet për rastin e polices në Gjilan e cila vrau familjen e saj dhe veten
Komuna e Rahovecit paralajmëron për vërshime
Kryeministri paralajmëron rrezik nga vërshimet, thotë se janë në gatishmëri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sot më shumë çmohen botoxet e analfabetët sesa të bësh 30 vite shkollim

Thu Nov 7 , 2019
Shkruan: Elfije Krasniqi Ndodhe kjo kur jetojmë në kohën e maskarenjëve. Ndodhe kjo kur vlera dhe respekti ndaj profesionistëve shëndetesorë është rrënuar tërësisht. Ndodhë kjo kur më shumë çmohen botoxet e analfabetët  sesa të perfundosh 30 vite shkollim. Ndodhe gjithqka kur ti kohën tënde dhe të familjes tënde ia dedikon […]