Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Pacientët po shkojnë në Mjekësi Familjare jo për kontrollë por për Diklofen, Dexason dhe Diazepam

Shumë ankesa kanë ardhur në emailin tonë të cilët kanë thënë se pacientët nuk po shkojnë më te mjeku për t’u kontrolluar por për të marr injeksione: Diklofen, Dexason dhe Diazepam ose siç shkruajnë disa terapinë 3D.
Pacienti nga shtëpia e tij niset me mendimin për të marrë injeksione, pra nuk vjen për kontrollë. Pra që në fillim mungon kultura e pacientit ose kultura e pacientit është zero dhe edhe nëse mjeku e kontrollon pacientin dhe nëse i shkruan ekzaminime ose forma joampullare të barnave përsëri pacienti është i pakënaqur nëse nuk i shkruan injeksion dhe ky është ferri i pacientit shqiptar. Të kesh punë me pacientë shqiptarë është si të kesh punë me dreqin thotë njëri nga emailshkruesit.
Çka është akoma më skandaloze ka raste të shumta kur pacienti kontrollohet 3 herë brenda ditës duke i ndërruar mjekët dhe duke u mbidozuar me injeksione dhe duke kaluar në varshmëri  dhe pastaj edhe bëhet edhe barrë shtetërore.
Përdorimi i tepërt i benzodiazepinave 
Përdorimi afatgjatë i benzodiazepineve mund të ketë një efekt të ngjashëm në tru si alkooli dhe gjithashtu implikohen në depresion, ankth, çrregullim posttraumatik (PTSD), mani, psikozë, çrregullime gjumi, mosfunksionim seksual, delirium dhe çrregullime neurokognitive përfshirë demencën e vazhdueshme që shkakton benzodiazepinë, e cila vazhdon edhe pas ndërprerjes së barnave). 
Ashtu si me alkoolin, efektet e benzodiazepines në neurokiminë, siç janë nivelet e ulëta të serotoninës dhe norepinefrinës, besohet të jenë përgjegjës për efektet e tyre në disponimin dhe ankthin. 
Përveç kësaj, benzodiazepinat mund të shkaktojnë ose të përkeqësojnë në mënyrë indirekte simptoma të tjera psikiatrike (p.sh., gjendja shpirtërore, ankthi, psikoza, nervozizmi) nga përkeqësimi i gjumit (p.sh. çrregullimi i gjumit të shkaktuar nga benzodiazepinë). 
Ashtu si alkooli, benzodiazepinat zakonisht përdoren për të trajtuar pagjumësinë në një afat të shkurtër (të përshkruara dhe të vetë-mjekuara), por përkeqësojnë gjumin në një afat të gjatë. 
Ndërkohë që benzodiazepinat mund t’i bëjnë njerëzit të flejnë, por derisa në gjumë, drogat pengojnë arkitekturën e gjumit: uljen e kohës së gjumit, vonimin e kohës për të fjetur REM dhe uljen e gjumit të thellë të ngadalshëm (pjesa më e madhe e gjumit për energjinë dhe humor) 

Related posts:

Izraeli, superfuqi botërore në sektorin e mjekësisë dhe farmaceutikës
Çka është Dializa peritoneale?
Pata kënaqësinë të bisedoja me ambasadorët e Kosovës në Gjermani, Zvicër, Austri dhe Francë, të cilë...
Vezika urinare
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj
Mjekët dalin në pension, të rinjtë s’kanë interes për të punuar në spitalin e syve në Gjakovë
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
Koronavirusi s’kursen as mjekët: dy të shuar
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
Ja çka thotë Kryeministri italian rreth përhapjes së koronavirusit
Rreziqet potenciale që ndikojnë në pjellshmëri
Materniteti në vitet 50-të në Prishtinë
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Katër përfitimet kryesore të suplementeve të kolagjenit
Vertigo Arteriosklerotike
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Osmani: Stafi mjekësor meriton rritje të pagave
Shqipëri: Regjistrohet viktima e parë nga gripi
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Sulmi ndaj personit zyrtar
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Demenca vaskulare
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Cilët faktorë e rrisin rrezikun për hipertension?
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Stomatologët, mjekët e përgjithshëm e specialistët janë të papunë
Çka është Akti i Brendshëm i Punëdhënësit?
https://avmajournals.avma.org/…/abs/10.…/javma.2001.219.1573
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Mjekët reagojnë ndaj shkrimit Hendbollisti i nënshtrohet 39 operimeve në Francë shkaku i operacionit...
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
Visceral
How long does it stay in your system?
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Ligji për Sigurime Shëndetësore mbeti vetëm në letër
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Kirurgjia Abdominale:Rezultatet e testit për Drejtor
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Baba Vanga parashikoi 23 vjet më parë virusin në Kinë dhe tërmetin në Turqi!
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Ventrikujt e Trurit
Sot mbetëm me turp, ata na thonë “vëllezër e motra”, po ne si i trajtojmë “kosovarët”?
Qeveria i largon nga puna disa sekretarë të ministrive, i qet në listën tepricë
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Cilat janë aktivitetet fizike të forcimit të muskujve dhe kockave?
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Mjeku Shqiptar në SHBA, zbulon një bakter të rrezikshëm që vjen në rrugë të pazakontë (Foto)
Ja 5 arsyet pse femrat nuk shijojnë seksin
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Këtu janë vajzat më të bukura në botë, kurse numri i lindjeve po bie
Profesioni i Mjekut dhe Popullata e paedukatë
Këtë vit do të hapen dy konkurse për specializime në QKUK
Inteligjenca Artificiale, platforma izraelite Invertex u skanon trupin dhe u tregon masën e veshjeve
Çka është Organizata e punëdhënësve?
Me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë besimtarëve të besimit katolik iu përcjellë urimet më të pë...
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Dhënia e ndihmës personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Mbyllet një shkollë në Vjenë, në ditën e parë të rihapjes
Në bazë të ligjit për Greva, personi që pengon grevistët dënohet me gjobë 500 deri 5000 euro
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Mundësimi i arratisjes së personave të privuar nga liria
Artistët e Berlinit i shndërrojnë ballkonet në një ekspozitë arti |Revista Monitor
Viremi
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Mjekët: Të decentralizohen furnizimet publike
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Familjarët e të moshuarit e lan vet në Emergjencë
Si quhen me emër të përbashkët: lëkura, leshi, halat, gjembat?
Ulet numri i viktimave në Itali. Vazhdon bilanci negativ në Britani e SHBA
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Policët do të paguhen për rrezikshmëri e mjekët akoma jo
Dr.Gazmend Bojaj në mesin e 100 mjekëve më të mirë të familjes në botë
King Chulalingkorn Memorial Hospital Bangkok THAILAND
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Përhapet virusi “Influenca A”, infektologët kërkojnë kujdesë
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
Fluturimet nga Prishtina në Zvicër dhe Gjermani
Ministria e Shëndetësisë: 9 raste të reja me COVID-19, shkon në 409 numri i të prekurve
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
20 raste të reja me coronavirus
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Si quhet organi embrional përmes të cilit ushqehet embrioni i gjitarëve?
Sa forma të konstipacionit kemi?
Enologji / Këshillat e specialistëve për degustim në shtëpi |Revista Monitor
Mjekët shqiptarë rrëfejnë arsyet e largimit nga Shqipëria

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Sjelljet e pacientëve në të shtetit dhe në privat

Sun May 5 , 2019
Shënim: artikulli paraqet realitetin që ka ndodhur dhe po ndodh vazhdimisht. Këtë e  dinë edhe pacientët që të gjitha gjërat që janë të shkruara në këtë artikull janë të vërteta dhe qëndrojnë plotësisht edhepse disa e kanë të vështirë t’a pranojnë por e vërteta nuk tjetërsohet por mbetet e vërtetë deri […]