Mon. Aug 8th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Pagjumësia (Insomnia) është një çrregullim i shpeshtë i gjumit, i cili mund të ndikojë në kualitetin tuaj të jetës. 

Njerëzit me insomni kanë probleme të bien në gjumë ose të qëndrojnë në gjumë. Ata mund të zgjohen gjatë natës ose të zgjohen herët në mëngjes.

Kjo gjendje mund të jetë afatshkurtër (akute) ose mund të zgjasë gjatë (kronike). Pagjumësia akute zgjat nga 1 natë deri në disa javë. Pagjumësia është kronike kur ndodh të paktën 3 netë në javë për 3 muaj ose më shumë.

Shkaqet e pagjumësisë

Pagjumsia mund të jetë primare dhe sekondare.

Shkaqet e pagjumësisë parësore përfshijnë:
-Stresin në lidhje me dukuri të rëndësishme të jetës, si humbja ose ndryshimi i punës , vdekja e një të dashur, divorci ose ndërrimi i vendbanimit.
-Gjërat përreth jush si zhurma, drita ose temperatura
-Ndryshime në orarin e gjumit tuaj si “jat lag”, një ndërrim i ri në punë ose zakone të këqija që keni zgjedhur kur keni pasur probleme të tjera të gjumit

Shkaqet e pagjumësisë sekondare përfshijnë:
-Problemet e shëndetit mendor si depresioni dhe ankthi
-Medikamente për ftohjen, alergjitë, depresionin, tensionin e lartë dhe astmën
-dhembjet ose sikleti gjatë natës
-Kafeina, duhani ose përdorimi i alkoolit
-Hipertiroidizmi dhe probleme të tjera endokrine
Çrregullime të tjera të gjumit, si apnea e gjumit ose sindroma e këmbëve të shqetësuara

Simptomat

Simptomat e pagjumësisë mund të përfshijnë:
-Vështirësi për të rënë në gjumë gjatë natës
-Zgjimin gjatë natës
-Zgjimin shumë herët
-Ndjenjë që s’ keni pushuar pas gjumit 
-Lodhje gjatë ditës ose përgjumje
-Irritueshmëri, depresion ose ankth
-Vështirësi pët të kushtuar vëmendje dhe për tu përqëndruar
-Probleme me memorien

Si mund ta parandalojmë pagjumësinë?

Zakonet e mira të gjumit, të quajtur edhe higjiena e gjumit, mund t’ju ​​ndihmojnë të mposhtni pagjumësinë. Këtu janë disa këshilla:
-Shkoni të flini në të njëjtën kohë çdo natë dhe ngrihuni në të njëjtën kohë çdo mëngjes. Mundohuni të mos bëni “një sy gjumë” gjatë ditës, meqenëse ato mund t’ju ​​bëjnë më pak të përgjumur gjatë natës.
-Mos përdorni telefona ose libra elektronikë para gjumit. Drita e tyre mund ta bëjë më të vështirë gjumin.
-Shmangni kafeinën, nikotinën dhe alkoolin vonë gjatë ditës. Kafeina dhe nikotina janë stimulues dhe mund t’ju ​​mbajnë zgjuar. Alkooli mund t’ju ​​bëjë të zgjoheni në mes të natës dhe të dëmtojnë cilësinë e gjumit.
-Bëni stërvitje të rregullt. Mundohuni të mos ushtroni para gjumit, meqenëse mund ta bëjë të vështirë të flini. specialistët sugjerojnë të ushtroni të paktën 3 deri 4 orë para gjumit.
-Mos hani një vakt të rëndë vonë gjatë ditës. Por një ushqim i lehtë para gjumit mund t’ju ​​ndihmojë të flini.
-Bëni dhomën tuaj të gjumit të rehatshme: të errët, të qetë dhe jo shumë të ngrohtë ose shumë të ftohtë. Me kusht që drita është problem, përdorni një maskë për gjumë. Për të mbuluar tinguj, provoni kutitë e veshit ose një makinë të bardhë zhurme.
-Ndiqni një rutinë për t’u çlodhur para shtratit. Lexoni një libër, dëgjoni muzikë ose bëni një banjë.
-Mos e përdorni shtratin tuaj për asgjë tjetër përveç gjumit.
-Me kusht që s’ mund të flini dhe s’ jeni të përgjumur, çohuni dhe bëni diçka qetësuese, si leximi derisa të ndjeheni të përgjumur.

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x