Thu. Jun 30th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Paracetamoli ёshtё njё bar mjaft efektiv nё uljen e temperaturës tek fёmijёt, por studimet e mё shumё se 200 mijё fёmijёve, kanё bёrё tё ditur se ata tё cilёt e kanё marrё kёtё bar nё vitin e parё tё jetёs, kanё pasur rrezik 46% mё tё lartё pёr t’u prekur nga astma.

Hulumtuesit kanё thёnё se s’ e kanё tё qartё nёse bari ndikon direkt nё rritjen e rrezikut pёr astmё ose ёshtё ndonjë faktor tjetër ndërmjetës, transmeton Telegrafi.

Rreziku mund të jetë më i madh Po qe se një nënë shtatzënë a ka përdorur paracetamolin për më shumë se një ankesë. Paracetamoli është ilaçi më i përdorur për gratë shtatzëna kunër dhembjeve, ftohjes dhe gripit.

Megjithatё, ekspertёt thonë se prindërit edhe mё tej nevojitet ta përdorin barin pёr temperaturё tё lartё, pavarësisht gjasave mё tё rritura pёr t’u prekur nga astma.

Por ata porosisin qё ky bar tё mos përdoret rregullisht tek fёmijёt dhe nevojitet tё rezervohet vetëm pёr rastet kur temperatura e lartё arrin 39 ose mё shumё, ose nёse fëmija ka dhembje shqetësuese. /Telegrafi/

 

 

The post Paracetamoli rrit rrezikun e prekjes nga astma appeared first on Telegrafi.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page