Parandalimi i diabetit (sëmundja e sheqerit) – Pesë Hapa Si Të Kujdeseni Në Shtëpi


Një nga sëmundjet më të përhapura të globit është pa dyshim , e sidomos i tipit 2.

është cilësuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si sëmundja e shekullit pasi prek rreth 5% të njerëzve.

Ndaj edhe parandalimi i tij është shumë i rëndësishëm duke qënë se rrezikon çdo ditë njerëz nga të gjitha moshat.

Është shumë e rëndësishme të ndiqni rregulla strikte Po qe se ndjeni që jeni të rrezikuar nga kjo sëmundje.

Kryesisht për personat me probleme të mbipeshës, histori të sëmundjes së diabetit (sëmundja e sheqerit) në familje apo ata që vuajne nga paradiabeti duhet të jetë shumë i madh.

Baza nga ku mund të filloni me parandalimin e kësaj sëmundje është sigurisht ushqimi dhe stili i jetesës.

Në këtë artikull ju tregon pesë hapa të thjeshtë se si mund të parandaloni prekjen nga diabeti (sëmundja e sheqerit).

Konsumoni shumë fibra

e pasura me fibra janë një mik shumë i mirë i trupit tuaj dhe do t’ju ndihmojnë në parandalimin e diabetit (sëmundja e sheqerit).


Fibrat përveçse do të ndihmojnë në balancimin e shëndetëshëm të sheqerit në , ndihmojnë edhe në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

e pasura me fibra ndihmojnë edhe në humbjen në peshë pasi ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur në mënyrë të shëndetëshme.

Sasi të mëdha fibre mund të gjeni tek frutat si banania, portokalli, mollët apo luleshtrydhet.

Tek perimet zgjidhni perimet me lëkurë të errët pasi sa më e errët lëkura aq më shumë fibra përmbajnë ato.

Këtu fusim spinaqin, karrotat, patatet apo brokolit.

Konsumoni shumë drithëra

Shumë nga ushqimet tuaja më të preferuara janë të përbëra nga drithërat, duke filluar që nga orizi apo gruri.

Ushimet me bazë gruri dhe drithërash e ndihmojnë trupin të ndihet i ngopur më shpejt.

Gjithashtu do të balancojnë dhe  nivelin e sheqerit në që është një nga shkaktarët kryesor të diabetit (sëmundja e sheqerit).

Humbisni në peshë

Po qe se jeni mbipeshë hapi i parë drejt parandalimit të diabetit (sëmundja e sheqerit) është sigurisht reduktimi i kësaj .

Çdo kilogramë i humbur në këtë rast është një mundësi e fituar për jetesë të mirë e të shëndetëshme.

Një studim i fundit tregoi se personat që merrën më aktivitet fizik dhe humbasin rreth 7% të peshës së tyre trupore ulin rrezikun e prekjes nga diabeti (sëmundja e sheqerit) me 60%.

Dietat strikte me pak dhe pak kalori mund t’ju ndihmojnë të humbsini shpejt në peshë, por s’ ndihmojnë dibetin.

Po qe se i mohoni trupit tuaj marrjen e vitaminave dhe karbohidrateve të nevojshme ju limitoni edhe vlerat e tyre ndaj trupit tuaj.

Është shumë e rëndësishme që krahas regjimit të striktë ushqimor të ushtroheni rregullisht.

Jetesa aktive mund të ulë sheqerin në gjak dhe të mbushë trupin tuaj me insulin natyrale.

Këta dy faktorë do t’a mbajnë sëmundjen e diabetit (sëmundja e sheqerit) shumë larg trupit tuaj duke ju dhuruar një jetesë të shëndetëshme.

Sigurohuni të paktën të ecni rregullisht, të ngjisni shkallët apo të mereni me ushtrime aerobike.

Kur duhet të shkoni tek mjeku

Shoqata Amerikane e diabetit (sëmundja e sheqerit), të cilit i referohet i rekomandon rregullisht kontrollet e diabetit (sëmundja e sheqerit) për personat që janë mbi 45 vjeç.

Po qe se jeni mbipeshë është e këshillueshme të kontrolloheni shpesh në çdo moshë pasi jeni më të rrezikuar.

ndërsa pas moshës 45 vjeç këshillohet kontrolli i trupit çdo vit./AgroWeb.org

Postime të ngjashme