Për mjekët e QSUT që më shpëtuan jetën

E quaj një detyrim
t’ju shpjegoj miqve dhe dashamirësve të shumtë një problem të rëndë
shëndetësor, që sapo kam lënë pas. Pata një krizë të fortë tensioni, që u
shoqërua gati nga një gjendje kome për rreth dhjetë orë. Nipi im i
dashur, Artioni dhe bashkëshortja ime e bekuar Pranvera më çuan pa
hezitim në urgjencën e Qendrës Universitare Shëndetësore “Nënë Tereza”.

Për dreq qëlloi ditë pushimi, po kjo gjë nuk ndihej në urgjencë, ku
unë shkova pa ndjenja. Di që në kohë rekord m’u gjet diagnoza dhe më
filluan një mjekim intensiv në mjediset e urgjencës. Në gjendjen që isha
unë nuk munda të fiksoj asnjë emër dhe asnjë fytyrë, por ishte ai ekip i
shkëlqyer mjekësor që më nxori nga thonjtë e sigurt të vdekjes.

Mbasi ndenja disa orë në urgjencë (nga të cilat s’mbaj mend asgjë) më
çuan një kat më lart, në reanimacionin qendror, ku vijoi trajtimi
intensiv. Reaminacioni qendror kishte një ekip të shkëlqyer djem e
vajzash të reja, të udhëhequr nga Profesor Doktor Ilir Ohri.

Nuk mund të them se kishte kushte ideale, por mund të them se kishte
kushte të shkëlqyera, përkushtim maksimal të ekipit mjekësor. Terapia e
tyre intensive dhe e studiuar më ngriti në këmbë për 24 orë. Dhe kjo gjë
u bë pavarësisht emrit tim, mbasi orët e fillimit isha një person gati i
panjohur si gjithë të shtruarit e tjerë. Aty nuk mungonte asgjë, po mbi
të gjitha pavijoni sundohej nga dashuria dhe pasioni i pabesueshëm i
ekipit mjekësor.

Edhe pas disa vizitave që më bëri në pavijon Drejtori i Përgjithshëm i
Qendrës “Nënë Tereza”, zotit Enkelejd Joti, asgjë nuk ndryshoi në
trajtimin tim, mbasi kisha marrë shërbimin maksimal qysh në fillim. Do
ishte në nderin tim t’i përmendja me emër e mbiemër të gjithë ata që më
shërbyen pa asnjë interes, por fatkeqësisht me përjashtim të Petrit
Mënkshit nga Zagoria nuk fiksova dot asnjë emër tjetër.

Kam qenë dhe në spitale me famë botërore, por askund nuk kam marrë
një shërbim të tillë dhe krejtësisht-krejtësisht FALAS. Njerëzit duhet
t’i provojnë një herë vetë spitalet tona shtetërore dhe pastaj të
shkruajnë e të flasin, por jo për të gjetur gjilpërën në kashtë.

Mund të them pa asnjë teprim se mjekësia jonë shtetërore është
bashkëkohore dhe ja kalon asaj privates nga cilësia e shërbimit dhe
pasioni i parrëfyer i ekipeve mjekësore. Nuk jam në gjendje të shkruaj
më shumë se kaq dhe pse rasti e do.

Po s’më mbetet gjë tjetër t’ju them njëmijë herë Faleminderit ekipit
të urgjencës dhe reanimacionit, që më shpëtuan jetën. Faleminderit
Profesorit Ilir Ohri, Faleminderit Profesor Ziniut, Faleminderit
Enkelejd Jotit.

Faleminderit të gjithëve dhe mirënjohje pa fund. Krenar që njoha këta
njerëz të jashtëzakonshëm të armatës sonë të shëndetit. Respekte pa
fund!

Arben Duka

Related posts:

Ambasadori i ri austriak nis detyrën në Shqipëri
Pandemisë COVID-19 po i vjen fundi!
Shqipëri: Diaspora me zyre të dedikuara në çdo bashki
Mërgimtarët në Zvicër, në mbështetje të memorialit të Luftës Çlirimtare të Kosovës
Fluturime nga Prishtina për në Gjermani
Shitet fabrika e çokollatave “Mars Austria” në Burgenland, 110 punëtorë mbesin pa punë
U rihapën sot kufijtë tokësorë të Kosovës
Dr. Bilali: Do të kthehemi në normalitet, para zbulimit të vaksinës
Zvicër: Shoqata “Swiss Albania Event” organizon expo-online “Trego trashëgiminë tënde"”
Deri tani janë riatdhesuar 3000 qytetarë në Kosovë
Njoftim për bashkatdhetarët në diasporë që marrin rrugën drejt Kosovës
Njoftim për bashkatdhetarët në Austri që marrin rrugën drejt vendlindjes
Vazhdojnë fluturimet nga Prishtina drejt Cyrihut
Vazhdon riatdhesimi, sot u kthyen edhe 150 shqiptarë nga Zvicra në Kosovë
Kosovë: Hapen kufijtë tokësorë, pas një jave edhe ata ajrorë
Nga nesër kthehen në punë të gjithë punëtorët e sektorit publik në Kosovë
Mosha mesatare e mjekëve në Kosovë është 53, rrezikohet mbyllja e spitaleve pas gjashtë vitesh
Nga Zvicra në Kosovë dhe anasjelltas, në kohë pandemie
Hyn me AK47 në “Denner”, arrestohet personi pasi e paraqet një shqiptar në polici
Ministria e Shëndetësisë i takon LDK-së, ky është emri potencial për ministër
Në tremujorin e parë të vitit 2020, 150 kosovarë marrin pasaporta austriake
Futbollistët shqiptarë, Mërgim Berisha dhe Albert Vallci, fitojnë Kupën e Austrisë
Austri – Kosovë - Austri: Nisën linjat e rregullta të autobusëve
Koronavirusi prek edhe remitencat e diasporës në Kosovë
Berisha: Gjatë pandemisë, kam importuar dyfish më shumë nga Kosova në Zvicër
Ordinanca e tetovarit hap dyert për pacientët shqiptarë në Zvicër
Foshnja e vdekur nga koronavirusi ishte infektuar në Maqedoni
Nga 15 qershori, Airprishtina nis fluturimet për në Shkup dhe Ohër
Tri komunat e prekura sot me COVID-19
Trafiku ajror ndërkombëtar mund t’i kthehet normalitetit vetëm në 2023 |Revista Monitor
Virusi kthehet në Malishevë, flet kryetari i komunës
Barometri: Sa janë prekur nga pandemia ndërmarrësit shqiptarë në Zvicër
15-vjeçari kosovar provoi t’i ikte policisë austriake me motoçikletë
I riu shqiptar shpallet ndër kuzhinierët më të mirë në Francë
Vazhdon riatdhesimi: 145 kosovarë u kthyen nga Belgjika në Prishtinë
149 shtetas kosovarë u kthyen nga Zvicra në Kosovë
Dy futbollistë shqiptarë do të “luftojnë” me njëri-tjetrin për kupën e Austrisë
Prizrenasja përfaqëson Zvicrën për çmimin e madh letrar "Bachmann"
"KÂ kamping" në Austri - Albinfo
Hapen xhamitë në Zvicër, rregullat që nevojitet t'i respektojnë myslimanët
Diaspora shqiptare në Gjermani vazhdon ta ndihmoj Kosovën
140 punëtorë nga Kosova me viza sezonale arritën në Austri
Ambasada e Kosovës në Itali, me njoftim të rëndësishëm për riatdhesim
Shpikja e shkencëtarit shqiptarozviceran, në shërbim të luftimit të koronavirusit
Dikur i ndjekur politikisht, sot udhëheq kompaninë e tij të telekomunikacionit në Innsbruck
Numri i vdekjeve nga Covid 19 në Austri, ndër më të ulëtit në botë
Gjeometritë e distancimit social |Revista Monitor
Fluturimi i radhës nga Prishtina për në Cyrih
Këngëtari shqiptar, përfaqësues i Zvicrës në Eurovizion, do të ketë një këngë shqip
Fluturim special sot nga Prishtina për në Itali
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Liridon Lika ka doktoruar në Shkenca politike dhe shoqërore
Çifti shqiptar e lidh, rrah dhe poshtëron ish të dashurin e gruas
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin
Në Austri: Nga 29 maji hapen hotelet, pishinat dhe eventet kulturore deri në 100 persona
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Balerina nga Ferizaj diplomoi në "Joffrey" të Nju-Jorkut
Presidenti austriak i del në mbrojtje restorantit shqiptar në Vjenë
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Për herë të parë nga marsi, sot zero raste me COVID-19
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Diaspora shqiptare shembjen e Teatrit Kombëtar e sheh si akt të pahijshëm, kërkon të drejtën e votës
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Ambasada e Kosovës në Austri ua uron festën e Fitër Bajramit!
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Zvicra kërkon të mbahen hapur kanalet për dërgimin e parave të migrantëve
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Aplikimin për hyrje në Kroaci mund ta bëni edhe online
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Në Gjermani Kisha bëhet "xhami" për myslimanët që s'kanë ku të falen
Qeveria austriake me udhëzime në gjuhën shqipe: rruga jonë drejt rikthimit
Studentja shqiptare shpallet fituese e “Çmimit Kombëtar të Ekselencës” në Kanada
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
Njoftim lidhur me faljen e Fitër Bajramit në Zvicër
Riatdhesohen edhe 20 kosovarë të tjerë nga Austria
“Nënë Tereza” e Grac-it, ndër shoqatat e para shqiptare në Steiermark
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Hungaria hap kufirin me Austrinë
148 shtetas kosovarë u kthyen nga Franca në Prishtinë
Sllovenia s' ka lehëtsime kufiri për shtetasit shqiptarë
afër 50 mërgimtarë janë riatdhesuar nga Sllovenia në Kosovë
Në Maqedoninë e Veriut regjistrohen 40 raste të reja me Covid-19
Numri i ri i magazinës albinfo.ch, në shenjë të "heronjve të pandemisë"
Shtetasi i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, akuzohen për 55 thyerje banesash
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Ambasada e Kosovës në Itali me njoftim mbi riatdhesimin e shqiptarëve
Nesër do të kthehen kosovarët të cilët kishin mbetur në Dubai
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
‘Hello’, distancim social. Mirupafshim shtrëngim duarsh |Revista Monitor
Hendboll: FC Bayern me një trajner shqiptar
Muzetë e Vjenës rihapen, hyrja falas në disa prej tyre
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kur duhet të shkoni tek Gjinekologu?

Tue Jan 29 , 2019
Sigurisht që Gjinekologët janë mjekët e parë të cilët femrat nuk preferojnë t’i vizitojnë. Vizita gjinekologjike shkakton emocion, frikë dhe ndjenjën e turpit tek femrat megjithëse mund të zgjasë shumë pak. Nuk duhet harruar se kontrolli gjinekologjik është një element i domosdoshëm për jetën e një femre. Me anë të […]
Gjinekologu