Për një javë 27 viktima nga koronavirusi – Kosova akoma pa vaksina anti-Covid


(IKSHPK), ka regjistruar të shtunën 292 raste të reja me coronavirus, pas testimit të 2,833 mostrave në institucionet publike dhe ato private.

Në 24 orët e fundit, ky Institut ka regjistruar tri viktima të diagnostikuar me sëmundjen .

Prej 13 marsit të vitit të kaluar, autoritetet shëndetësore në kanë regjistruar 65,982 persona të infektuar.

ndërkohë, nga e hëna deri të shtunën në kanë humbur jetën 27 persona, duke çuar numrin e përgjithshëm në 1,571 viktima, njofton Telegrafi.

Kosova është i vetmi vend në rajon që akoma s’ ka nis vaksionimin anti-Covid-19, edhe pse është paralajmëruar se vaksinat e para do të vinë gjatë muajit shkurt.

në detyrë, Avdull ditë më parë ka thënë se sasitë e para, disa mijë vaksina 10/12 mijë vinë gjatë shkurtit dhe të tjerat vinë çdo dy javë sasi tjera.

“Besoj që deri në muajin e pranverës do t’i vaksinojmë kategoritë më të ndishme. ndërsa pandeminë e kalojmë kur ta kalojnë edhe vendet tjera”, ka thënë ai.

po ashtu, ditë më parë ka thënë se janë duke bërë përgatitjet e duhura për të ruajtur vaksinat antiCovid, sapo ato të arrijnë.

“Ndërkohë, Komiteti për imunizim kundër në Kosovë ka hartuar planin e Imunizimit kundër COVID në Kosovë, duke bërë gati infrastrukturën e nevojshme dhe siguruar zinxhirin e ftohtë të ruajtjes së vaksinave (deri në -70 gradë celsius) dhe duke përgatitur kapacitet njerëzore që do të kryejnë vaksinimin. fundi, dje është bërë e ditur nga mekanizimi COVAX se 100 800 (Astra Zeneca) vaksina pritet të arrijnë në Kosovë gjatë shkurtit për të filluar me vaksinim”, thotë .

Më shumë se 186 milionë doza të vaksinave kundër Covid-19 janë administruar në 82 vende të botës që nga nisja e procesit e deri më tani. Sipas të dhënave të përpunuara nga “Bloomberg”, rreth 6,34 milionë doza vaksine kundër Covid-19 administrohen çdo ditë.

Në botë, kryeson për vaksinimin Izraeli, me 78 doza për 100 banorë, e ndjekur nga Emiratet e Bashkuara Arabe me rreth 52 doza për 100 banorë.

Në Rajon, ishte vendi i parë që nisi procesin e vaksinimit kundër Covid-19. Ajo nisi procesin e vaksinimit kundër Covid-19, më 24 dhjetor , 3 ditë para vendeve të Bashkimit Evropian. siguroi vaksina nga - dhe Sputnik V, vaksina ruse. Më vonë, siguroi edhe vaksinën kineze.

, nisi më 11 janar vaksinimi kundër Covid-19, 308 ditë pas identifikimit të dy rasteve të para me virusin Sars-Cov-2 dhe 15 ditë pas vendeve të Bashkimit Europian. Në stadiumin “Air Albania” u vaksinuan 48 mjekë që shërbejnë në spitalet Covid. Shefja e Shërbimit të Spitalit Infektiv, Najada Çomo dhe kryeministri ishin të parët që morën vaksinën e /BionTech në praninë e kamerave.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, që prej 11 janarit, kur edhe nisi procesi, e deri më 17 shkurt, janë vaksinuar me dozën e parë 1090 personel shëndetësor, 611 me dozën e dytë.

Gjithashtu, janë vaksinuar edhe 46 të moshuar në Shtëpitë e të Moshuarve, duke e çuar në total numrin e vaksinave të administruara, në 1747.

Shqipëria renditet si vendi i dytë me numrin më të lartë të dozave të vaksinave kundër Covid-19 të administruara e krahasuar me vendet e rajonit me një raport 0,06 për 100 banorë, dhe e fundit në raport me vendet e Bashkimit Evropian.

i Shqipërisë, deklaroi dje se brenda 14 muajsh do të kryhet i gjithë procesi i vaksinimit në vend, ku sipas tij, do të kryhen 300 deri në 500 vaksinime në ditë.

Maqedonia e Veriut nisi më 17 shkurt procesin e vaksinimit kundër Covid-19 me 4680 dozat e Pfizer/BioNtech të dhuruara nga Serbia. ndërsa i Zi, Bosnjë-Hercegovina dhe Kosova akoma s’ kanë nisur këtë proces, njofton KP.

Postime të ngjashme