Për pesë ditë gruaja 105-vjeçare nga Turqia mposhti koronavirusin

loading...


Një grua turke 105-vjeçare në Stamboll ka “mundur” coronavirusin në vetëm pesë ditë.

Sipas mediave të huaja, pasi vuri re simptoma si dobësi dhe humbje të oreksit, Huriye Baskapan dhe fëmijët dhe nipërit e saj shkuan në spital për diagnostikim dhe trajtim.

Ajo u shtrua në spital kur testi i saj COVID-19 doli pozitiv dhe u vërejtën probleme në veshkat dhe mëlçinë e saj.

Vajza e saj dhe një nip ishin gjithashtu të infektuar me të njëjtin virus përcjell Telegrafi.

Por, përkundër moshës së saj të vjetër dhe sëmundjeve kronike, ajo arriti të mposhtte sëmundjen me një trajtim pesë-ditor.

Anëtarët e tjerë të familjes së saj gjithashtu u kuruan dhe u kthyen në rutinën e tyre të përditshme.

“Sëmundja ime kaloi shpejt. s’ mund ta kuptoja se çfarë dukuri. Vetëm më thanë që isha i infektuar me këtë virus”, tha Baskapan.

Ajo falënderoi mjekët dhe shtetin turk. “Ata u kujdesën për ne në spital. Ata u kujdesën për ne”, tha ajo.

Mjeku i saj Emre Ozge tha që ata i dhanë “një trajtim agresiv” për dy ditët e para dhe rishikuan trajtimin sipas testeve ditore të gjakut dhe ekzaminimeve fizike.

“COVID-19 mund të jetë fatal për pacientët në moshë të shtyrë dhe me kushte themelore shëndetësore. Ajo iu përgjigj shumë mirë trajtimit”, tha Ozge./Familjajonë/

Related posts