Përballja me koronavirusin, dimri mund të jetë i vështirë, por ekziston një shpjegim shkencor që jep edhe shpresë!


Dimri vjen shpejt dhe bashke mete eshte edhe koha e ftohjes dhe gripit.

Kjo ka ngritur frikën se coronavirusi do të rritet kur stinët të ndryshojnë, ndoshta duke çuar në një valë të dytë të sëmundjes që është edhe më e madhe se e para.

Sidoqoftë, parashikimi se si do të duket një dimër me COVID-19 është kompleks dhe mbretëron pasiguria – dhe ka arsye për të qenë të shqetësuar, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Se sa i keq do të jetë një dimër në hemisferën veriore varet jo vetëm nga coronavirusi, por nga ajo që ndodh me të gjitha gabimet e tjera, sjelljen tonë dhe suksesin, ose dështimet, nga politika e qeverisë.

Por ekziston edhe fusha relativisht e re e shkencës që tregon se një infeksion viral mund të bllokojë një tjetër, megjithëse me implikime ende të panjohura për coronavirusin.

Pra, po shkojmë drejt vizionit të kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, për normalitetin “që nga Krishtlindja” apo mund të jetë një “rrugëtim i ashpër”?

A do të përhapet coronavirusi më shumë gjatë dimrit?

Kjo është një pyetje pa përgjigje por shkenca shkon drejt PO-së. Kjo kryesisht bazohet në ato që dimë për viruset e tjera, shkruan BBC.

Ekzistojnë katër lloje të tjera të coronavirusit, të cilët shkaktojnë simptoma të zakonshme të ftohjes dhe secili përhapet më lehtë në dimër.

Gripi, rhinoviruset, të cilët shkaktojnë edhe ftohjen e zakonshme, dhe virusi syncytial i frymëmarrjes (RSV) kanë sjellje të ngjashme.

“Mund të jetë sezonal, bazuar në viruse të tjera që priren të arrijnë kulmin në dimër”, ka thënë për BBC, Dr. Rachel Lowe, nga Shkolla e Higjienës dhe e Mjekësisë Tropikale në Londër.

Ajo shtoi: “Por mekanizmat shtytës kuptohen dobët, Po qe se janë kushtet meteorologjike apo sjellja njerëzore”.

Siç thuhet më tej në shkrim, të gjithë viruset mbijetojnë jashtë trupit më mirë kur është ftohtë.

Në këtë drejtim, Grupi Këshillimor Shkencor në Mbretërinë e Bashkuar për Emergjencat (Sage) thotë se një temperaturë prej 4C është një pikë e veçantë “e ëmbël” për coronavirusin.

Ne mblidhemi brenda shtëpisë pasi të ndryshojë moti. Ne gjithashtu mbajmë dritaret mbyllur kështu që ka pak ventilim. E gjithë kjo mund të ndihmojë përhapjen e coronavirusit.

Ndërkohë një raport i Akademisë së Shkencave Mjekësore vlerëson se mund të ketë 251,000 vdekje këtë dimër në Mbretërinë e Bashkuar, në një skenar të rastit më të keq.

Kjo shifër supozon numrin R – numri i personave që çdo person i infektuar e kalon virusin tek tjetri – që rritet në 1.7. Ishte rreth 3.0 para bllokimit dhe është nën 1.0 për momentin.

Sidoqoftë, një rritje më e vogël në R do të çonte në një rritje dukshëm më të vogël të rasteve.

“Njerëzit janë të shqetësuar në mënyrë të arsyeshme, unë mendoj”, tha Prof. Wendy Barclay, nga Imperial College London, për BBC.

Ajo shtoi: “Është krejt e mundur që do të ketë një valë të dytë, është e qartë që ne s’ kemi arritur asgjë si imuniteti i tufës dhe dimri është shumë qartë një kohë që ju do të prisni që të ketë një valë të dytë”.

“Është një e panjohur shumë e madhe për momentin, mendoj se gjërat mund shkojnë për keq”.

Sipas shkrimit të BBC, përcjell Telegrafi, vlerësohet se vetëm rreth 5% e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar janë infektuar me coronavirus deri më tash – ose me fjalë të tjera rreth 95% s’ kanë imunitet aspak.

Ndërkohë SHBA ka demonstruar se rastet mund të rriten Po qe se kontrolli i virusit rrëshqet.A do të jenë problem viruset e tjera të dimrit si gripi?

Frika e madhe është se ne do të goditemi me një sezon me të vërtetë të keq të gripit dhe një valë të dytë të coronavirusit.

Sidoqoftë, s’ është e qartë se sa nga rregullat normale zbatohen.

Transformimi masiv i shoqërive dhe mënyra sesi sillemi – nga larja e duarve tona më shumë, mbulesat e fytyrës, distancimi social dhe puna nga shtëpia – për të ndaluar përhapjen e coronavirusit duket se kanë pasur një ndikim edhe te viruset e tjera.

“Është e mundur që distancimi shoqëror ka ulur sasinë e gripit që është përreth dhe kjo do të ishte e shkëlqyeshme, por s’ mendoj se mund të mbështetemi në këtë”, thotë Prof. Barclay.

Po qe se ka nivele të larta të viruseve të dimrit që shkaktojnë kollë dhe ethe, si coronavirusi, atëherë shumë më tepër njerëz do të nevojitet të testohen.

Në këtë drejtim, prof. Julian Hiscox, nga Universiteti i Liverpoolit, i tha BBC-së: “Unë mendoj se nevojitet të jemi të përgatitur për një valë të dytë dhe të mos ndalojmë – për sa i përket distancimit tonë shoqëror dhe higjienës sonë, mbasi do të vijë përsëri, Po qe se s’ e bëjmë”.

“Një nga mënyrat që unë mendoj se nevojitet të përgatisim është testet shumë të mira diagnostikuese…”.

Kjo është edhe arsyeja pse Mbretëria e Bashkuar është duke u përpjekur të zgjerojë kapacitetin e testimit në 500,000 në ditë dhe duke imunizuar një numër rekord njerëzish kundër gripit.

Çfarë ndodh kur përzihen viruset?

Një nga aspektet më të diskutuar shkencërisht dhe të pashpjegueshme të dimrit është se si coronavirusi i ri, i quajtur zyrtarisht Sars-CoV-2, do të bashkëveprojë me viruse të tjera.

Viruset e frymëmarrjes të gjithë përpiqen të infektojnë të njëjtën “pasuri” në trupin tuaj – qelizat në hundën tuaj, fytin dhe mushkëritë.

Dhe kjo mund të çojë në “konkurrencë”.

Studimet kanë treguar që një infeksion viral mund, në thelb, të “nxjerrë jashtë” një tjetër.

Për shembull, një shpërthim i madh i rhinovirusit mund të ketë vonuar pandeminë e gripit të derrit të vitit 2009 në disa vende evropiane.

Një shpjegim është se reagimi i përgjithshëm imunitar ndaj një infeksioni parandalon tjetrin nga hyrja.

Dr. Pablo Murcia, nga qendra për hulumtime të viruseve në Universitetin e Glasgow, i tha BBC: “Një virus infekton, shkakton një përgjigje të lindur imune dhe inflamacion dhe kjo përgjigje fillestare do të mbrojë kundër viruseve të caktuara, për një periudhë të ndryshueshme kohe”.

Por të njëjtat studime kanë treguar se disa viruse realisht shkojnë mjaft mirë së bashku dhe qarkullojnë në të njëjtën kohë.

prandaj rrjedhimisht shtrohet pyetja: Si do të përshtatet Sars-CoV-2 në këtë peizazh kompleks?

“Të dhënat tona treguan se gripi është parë shumë rrallë në infeksione të përziera, kështu që unë mendoj se s’ do të shohim shumë Sars-CoV-2 dhe bashkë-infeksion të gripit”, tha Dr Murcia.

Ka pasur pak raste të regjistruara që dikush është infektuar me të dy viruset – dhe rezultati ishte shumë më i keq se sa ndonjë infeksion vetëm.

Sidoqoftë, Dr. Murcia tha që lloje të tjera të coronavirusit duket se shkaktojnë infeksione në të njëjtën kohë me RSV, adenoviruset dhe disa viruse parainfluenza.

“Jam i shqetësuar për të tashmen dhe të ardhmen”, ka thënë tha ai.

 

l.h/ dita

Related posts:

Çfarë nevojitet Të Bësh Përpara Se Të Ruash Pulën Në Ngrirje
COVID-19- Çfarë nevojitet Të Dinë Diabetikët Dhe Ata Që Vuajnë Nga Zemra
Pejë, 59 pacientë me koronavirus, 17 në gjendje të rëndë
Si Të Përballesh Me Simptomat Fizike Të Ankthit
Mbani Maskat dhe Ruani Distancimin Social! Covid 19 Mund Të Mposhtet
​specialistët në ShBA: COVID-19, jashtëzakonisht i përhapur
​Mbi 700.000 të vdekur nga koronavirusi në botë
A janë disa njerëz të mbrojtur? Shumica s' paraqesin probleme nga covid, ende enigmë arsyeja
Ambasada e Kosovës në Gjermani: 608 kosovarë të infektuar me koronavirus kanë hyrë në Gjermani
Infektohen me koronavirus nusja e dhëndri bashkë me dasmorët
Njerëzit mund të transmetojnë koronavirusin te macet dhe qentë
Sa të shqetësuar nevojitet të jeni Në qoftë se gjeni flokë në ushqimin tuaj?
“COVID-19 s' është hajgare, por diçka që po i bën njerëzit të vuajnë dhe po ua merr jetën”
E vërteta e ‘kutisë’ së Pandorës. Çfarë kemi mësuar gabim?
Studimi: Vala e dytë e COVID-19 mund të jetë dy herë më e fuqishme, ja si mund të parandalohet
Suksesi i radhës i Ardiana Matoshit – Fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në Festivalin “Fantaspoa” në ...
Mësoni përqindjen se sa po na mbron maska nga infektimi me koronavirus
Kopshtet private të komunës së Gjakovës kërkojnë ndihmën tuaj!
Bota në kërkim të një vaksine kundër Covid-19, por specialistët e OBSH-së japin lajmin e keq
Si të përshtateni me ndryshimet në vendin e punës
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 4 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Vdes gjatë rezonancës magnetike një vajzë 7-vjeçare në Prishtinë
6 të vdekur dhe 101 persona pozitiv në 24 orët e fundit në Shqipëri
215 persona pozitivë me COVID-19
13 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Reklama e vajzës me banane shkakton furtunë në web, Audi pendohet
Frutat dhe Perimet Që s' nevojitet ti Ruani asnjëherë Bashkë
Kungullurë – Receta Perfekte Për T’u Shijuar Gjatë Verës
Në “zemër” të Europës bie 25 cm dëborë në mes të verës, po cilësohet si e pazakontë nga specialistët
Mbi 10 Milionë të Shëruar Nga COVID-19 Në Mbarë Botën
Mjeku kosovar del pozitiv me COVID-19: Të jesh pozitiv s' është marre
DW: Rritje Dramatike e Koronavirusit në Ballkan – Ç’po Ndodh me Këto Vende
Selmanaj, pozitiv me COVID-19
Vrapi, 4 Gabime Që Pengojnë Dobësimin
Pejë, 57 pacientë me COVID-19, 16 pacientë në gjendje të rëndë
COVID-19: 6 Grupimet e Simptomave Të Zbuluara Nga specialistët
Bimët mjekësore me aftësi shëruese e qetësuese
Psikologët: Karantina Zgjoi Problemet e Shëndetit Mendor
Shenjat e qarta se mund ta keni pasur virusin pa e ditur
Të mbijetuarit e COVID-19 tregojnë rritje të shkallës së çrregullimeve psikiatrike, zbulon studimi i...
trajtimi me Niseshte dhe Vezë që Largon Çdo Papastërti nga Fytyra
Vushtrri, 33 pacientë me COVID-19
Pite Tigani Të Mbushura me Çokokrem – Mëngjes Me Shije
Thaçi i uron nënës ditëlindjen e 83-të
Të gjithë janë shëruar, ky është shteti i vogël që mposhti koronavirusin
Shëndet i Mirë nga Lëngu i Gjetheve të Qershisë
Krem Pite Plot Delikatesë – Receta e Thjeshtë Si Ta Përgatisni
Pinxhur – Salca e Traditës Plot Shije Dhe Aromë
Martohet kryeministrja më e re në botë, dalin pamjet nga dasma e thjeshtë
A kanë disa njerëz mbrojtje kundër coronavirusit?
Si Të Qëroni Dhe Ruani Domatet Me Disa Metoda Krejt Të Lehta
Podujevë, arrestohet pacienti me COVID-19 s' ishte vetizoluar
Kuqi: QKF në Therandë ka filluar kēto ditë të mbingarkohet me pacient të infektuar me Covid 19
3 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusinCOVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Hoti e ka lajmëruar opinionin posa ka marrë informatën për COVID-19
10 aktivitete që ju ekspozojnë ndaj koronavirusit, të renditura sipas rrezikshmërisë
Helmimi nga ushqimet – Sa zgjat dhe çfarë të bëjmë?
Naze dhe të vjella te fëmijët – Çfarë nevojitet të bëni?
Goditjet në kokë te fëmijët – Kur nevojitet të shqetësohemi?
424 pacientë me COVID-19 të shtrirë në SHSKUK, 46 në gjendje të rëndë
Pas 16 vitesh bashkëjetesë, kryeministrja e Finlandës i jep fund beqarisë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 3 Gusht 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Vdes një 28 vjeçar nga COVID-19 në Shkodër
Prishtinë, 65 raste të reja me COVID-19
Një Mënyrë e Re Jetese: COVID-19 s' Do Të Largohet, Njerëzit nevojitet të Përshtaten
250 raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
Kosova afër tretmanit me Plazmë Gjaku Për të Prekurit me COVID-19
Shtatë të vdekur nga COVID-19
Nga ajri tek prodhimi i kopjeve të ARN-së, çfarë ndodh me virusin Covid-19 kur hyn në trup
Qepët – Si T’i Karamelizoni Pa i Djegur
Të ankuarit dëmton trurin, si të shpëtoni nga ky zakon
Sallatë me Kinoa – E Lehtë dhe e Shëndetshme
trajtimi me Mjaltë dhe Vaj – Zgjidhja Perfekte për Flokët e Thatë e të Dëmtuar
Shumë Ujë Pak Kalori: 9 Ushqimet Më Të Mira Të Verës
Mënyra se si personat me diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit), mund të humbasin peshë
Tërshëra, 3 Gabimet Që Të Pengojnë Të Humbisni Peshën
Probiotikët, Ku T’i Gjeni Po qe se s' Konsumoni Dot Bulmet
Shqipëria e Pesta në Evropë Për Shifrën e Lartë të Problemeve nga Zemra
Peshkimi: Produktet Shqiptare Çanë Tregjet Evropiane
Nxirret një trup i pajetë nga Liqeni i Radoniqit
Si të Largoni Sheqerin e Tepërt nga Trupi – Ushqimet e Duhura
Pejë, 17 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë
Britanikët bëjnë zbulimin e madh, testi i Covidit do të realizohet për 90 minuta
Vitaminat Që Funksionojnë Njësoj Si Antibiotikët
46 pacientë me COVID-19 të shtrirë në Spitalin e Gjakovës
Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra – Shije dhe Ëmbëlsi Fantastike
FDA autorizon marketimin e IQOS, zvogëlon ekspozimin e toksikanteve
Sot protestojnë infermierët dhe mamitë
Vdes nga COVID-19 një mjek në Shqipëri
Kusari-Lila: Kryeministrit Hoti i uroj shërim të shpejtë, e i shëruar të largohet nga posti i Kryemi...
2 Gusht 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Kryeministri kosovar i infektuar me COVID-19, bëhet lajm ndërkombëtar
Raka paralajmëron: Me rritjen e rasteve, kapacitetet shëndetësore të Kosovës janë rrezikuar seriozis...
Latifi për vëllanë që i vdiq nga Covid-19: Ti Baca Dem, mbolle besim dhe dije
ende s' ka datë për rihapjen e çerdheve në Prishtinë
Vdes një qytetare nga Theranda, ishte e infektuar me COVID-19
Pesë të vdekur e 123 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
166 raste të reja me Covid-19 dhe 4 viktima në Maqedoninë e Veriut
Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur
Robotët gjatë kohës së pandemisë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Facebook e çon BE-në në gjyq

Tue Jul 28 , 2020
  Facebook e ka çuar në gjykatë Bashkimin Evropian për pushtimin e privatësisë të punonjësve të saj, tha sot kompania e mediave sociale. Ndërmarrja e mediave sociale pretendon se rregullatorët e BE-së kanë bërë pyetje të gjerë përtej qëllimit të dy sondave të vazhdueshme antitrusti, dhe ka kërkuar që Gjykata […]