Wed. Aug 10th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Si frut tropikal, mango ka shije dhe aromë delikate. Kush e ka provuar e di këtë gjë.

Shija e saj e ëmbël sjell edhe shumë të mira për shëndetin. Është alkalik dhe me shumë enzima e vitamina, të cilat luajnë rol të rëndësishëm për shëndetin tonë.

Të mirat e saj fillojnë nga ndikimi për të mirë në tretje, humbje të peshës, aciditet, eshtra e imunitet.
 

Nga lista në vijim do t’i kuptoni të mirat e saj veç e veç:

Humbje e peshës
Frutat e mangos funksionojnë në tretmanin e çrregullimeve metabolike dhe parandalimin e rritjes së masës së yndyrës, duke ulur kolesterolin LDL në proces.

Kujdesi për sytë
Vitamina A, e cila gjendet në mango është e nevojshme për zhvillimin e eshtrave dhe dhëmbëve. Mango ka gjithashtu vitaminë C esenciale, e rëndësishme për sistemin imunitar dhe prodhimin e kolagjenit. Kjo vitaminë gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në përthithjen e hekurit.

Tretja
Duke qenë se përmbanë fibra dhe enzima, mango është shumë ndihmuese për tretje.

Pastron trupin
Mango është ushqim alkalik që balancon nivelet e brendshme të acidit. Një ekuilibër i pH-së më i ulët se ai normal është i lidhur me sëmundjen e veshkave, dëmtimin e muskujve dhe osteoporozën.

Kundër kancerit
Vitaminat e saj shërbejnë për luftën kundër kancerit të gjirit,

[ad_2]

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

You cannot copy content of this page

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x