Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Një nga mënyrat më efektive për ta mbajtur veten në formë (fizikisht dhe mendërisht) është me të vërtetë e lehtë: ecja. 

Ndonëse mund të duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, ecja ka shumë përfitime shëndetësore që mund t’ju mbajnë në majë të formës dhe t’ju ndihmojnë të kapërceni mërzinë dhe madje edhe humorin e keq. Ecja vetëm për gjysmë ore pesë ditë në javë është gjithashtu e mjaftueshme që ju të përmbushni qëllimet tuaja të rekomanduara të ushtrimeve javore.

Sipas NHS, të rriturit duhet të synojnë të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet me intensitet të moderuar në javë, dhe ecja numërohet këtu.

5e2abe7ef748ef7d1bf4c672 image2 1

Për më tepër, është gjithashtu një aktivitet i lehtë që është i arritshëm për pothuajse të gjithë, siç shpjegon Tompion Platt. Ai vazhdon duke thënë “pa marrë parasysh nivelin e fitnesit tuaj, ecja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të filluar, pavarësisht Po qe se është një shëtitje e shpejtë në parkun tuaj lokal ose një shëtitje në kodër në fshat”, shkruan Metro.

Siç e zbuloi bamirësia kur bashkoi faktet dhe shifrat se sa mirë mund të jetë ecja për ju, ecja rregullisht me çdo shpejtësi mund të bëjë gjëra të mëdha për shëndetin tuaj fizik, duke përfshirë gjithçka, duke përmirësuar fleksibilitetin tuaj, duke rritur sistemin tuaj imunitar, dhe zvogëlimin e rrezikut tuaj për të zhvilluar diabetin (sëmundjen e sheqerit) Tipi 2 dhe lloje të caktuara të kancerit.

ecje2

Në fakt, hulumtimi i tyre ka zbuluar se njerëzit aktivë kanë rrezik 40-50 për qind më të ulët për t’u prekur nga kanceri i zorrës së trashë sesa njerëzit joaktivë, dhe rreziqe më të ulëta për zhvillimin e kancerit të gjirit dhe mushkërive.

Dhe, Po qe se doni të merrni përfitimet edhe më tej, mund të provoni të ecni me një ritëm të shpejtë. Të ecësh me një ritëm të shpejtë do të thotë që duhet të marrësh frymë pak më shpejt, të ndihesh pak më i ngrohtë dhe të ndjesh zemrën të rrah pak shpejt, dhe hulumtimi tregon se kjo bën gjëra të mëdha për zemrën, mushkëritë dhe presionin e gjakut.

woman walking in nature

Po qe se kjo s’ do të mjaftonte për të ecur, Tompion na tregon se ka edhe një mori përfitimesh të shëndetit mendor, veçanërisht për ata që duan të ecin në hapësirën e gjelbër.  “Ka gjithnjë e më shumë dëshmi se kalimi i kohës jashtë dhe në kontakt me mjedisin natyror mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin mendor dhe të jetë një mënyrë e mirë për të zvogëluar stresin, depresionin dhe lodhjen”.

Në fakt, një sondazh i kryer nga Ramblers dhe YouGov zbuloi se 89.9 për qind e të gjithë të anketuarve ranë dakord që ecja në natyrë ose hapësira të gjelbra i ndihmon ata të lëshohen dhe të pushojnë. /Telegrafi/

The post Përfitimet e shëndetit mendor dhe fizik nga ecja për vetëm 30 minuta në ditë appeared first on Telegrafi.

[ad_2]