Përgjimi: “vëzhgimi” nga larg

Jemi ne shekullin e 21: ky shekull ku teknologjia mbizoteron dhe na percjell ne vete ate… “dimensionin” e TEKNOLOGJISE

Me
ane te teknologjise, shume gjera behen te mundura, te gjithe e dime
kete. Megjithate, teknologjia aq sa eshte e nevojshme, eshte edhe e
rrezikshme dhe e demshme! Gjithekush, qe nga femijet e ketij brezi, qe e
cojne kohen me telefonat e tyre celulare gjate gjithe dites, pa e
menaxhuar kohen, e deri tek te gjithe ne te tjeret, teknologjia mund te
kete ndikuar ne shume raste per keq.

Teknologjia ka ndikuar kaq
shume ne jetet tona, duke na perparuar por edhe… sigurisht qe ka te
keqija! Ky perparim kaq i madh i teknologjise, ka bere te mundur cdo
gje! Sot, fale kesaj “teknologjise se perparuar”, jane te mundura shume
“alternativa” dhe kategori pergjimi, sidomos nga hakerat, personat me
aftesi te perparuara informatike, komjuterike etj. Hakerat e sherbimeve
te fshehta dhe hakerat e ndryshem si “Black Hat Hackers” apo “Red Hat
Hackers” te cilet u perkasin te ashtuquajturit “Dark Web” (shqip Rrjeti i
Erret) i cili eshte rrjeti apo webi me i rrezikshem dhe me i panjohur,
qe eshte “streha” e hakerave me te rrezikshem.

Menyrat e
pergjimit nepermjet teknologjise jane nga me te ndryshmet. Nje nder keto
menyra, jane kamerat: qe nga kamerat ne vendet publike ose dhe kamerat e
sigurise, e deri tek kamerat ne telefonat celulare. Hakerat e
perparuar, e kane te thjeshte te “sundojne” celularin apo kompjuterin
tuaj, duke ju monitoruar juve nepermjet kameres se pajisjes suaj.
Pergjime te tilla, i bejne te mundur hakerave te monitorojne momente te
ndyrshme te dites suaj, dhe sigurisht, nepermjet kameres, edhe momentet
tuaja intime.
Dikur, u shfaq nje informacion, se ne tualetet publike
dhe tualeteve te restoranteve, mbaheshin kamera, filmimet e te cilave
“shiteshin” tek perdoruesit e “Deep Web” (“Rrjeti i thelle” i
internetit). Sic thashe, hakera te ndryshem “profesioniste” mund tju
monitorojne juve direkt kur ju jeni duke perdorur pajisjen tuaj. Ne
vitin 2014, disa hakera te kategorise “Red-Hat hackers”, arrinin
serverin e pajisjes se dikujt, duke marre IP e pajisjes se nje X personi
nga adresa e tij ne nje rrjet social, e me pas keta hakera arrinin te
kishin te mundur, te kontrollonin file-t (skedaret dhe materialet e
pajisjes) si dhe te monitoronin kameren e pajisjen LIVE dhe i “shisnin”
keto materiale dhe monitorimin e kameres ne Deep Web, duke bere te
mundur qe perdoruesit e tjere te “Deep Web” te blinin dhe te kishin per
vete materialet dhe monitorimin e kameres live per nje periudhe te
caktuar, me cmime nga $55.00 deri ne $465.00 ne varesi te kohezgjatjes.

KUJDES! Ata “sy” qe ju i konsideroni “te verber” mund t’ju vezhgojne!

Related posts:

Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Ikja e mjekëve vazhdon: mbi 150 në këtë vit
Për ty qytetar i pabindur
E pranon edhe Trump: New York një katastrofë, hotele e stadiume do kthehen në spitale
Pneumonia virale
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Terapia 3D po vazhdon në Qendrat e Mjekësisë Familjare dhe Urgjencë
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
TRE RASTE ME COVID-19! TESTIMI 2 Sot më 04.04.2020 (01:30 pas mesnate), në Laboratorin e Mikrobiolog...
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Ulen vdekjet nga koronavirusi në Itali, brenda 24 orëve humbin jetën 525 pacientë
Doktor Enver Hoxha ekspozon fakte të krimit serb në Kosovë
Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Sa shumë kisha humbur në sakrificën time për jetët e të tjerëve
Basri Lenjani: shumica e rasteve që udhëzohen për në Emergjencë mund të trajtohen nga mjeku familjar
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Çka është Demenca alkoolike? - Kush e shkakton Demencën alkoolike?
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Sot qëndrova në komunën e Malishevës, për të parë nga pranë gjendjen e krijuar pas përhapjes se viru...
Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?
Mjekja Shqiptare e cila po arrin majat e suksesit në shkencë në Itali
QKUK: Kryhet rasti i parë në Kosovë në Stroke Center, pacientit i shpëtohet jeta dhe invaliditeti
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
“Wiener Linien” ua vazhdon biletat studentëve deri në shtator
Rama sqaron shpërblimin për mjekët që luftojnë COVID-19, ja kush përfiton
Të martën riatdhesohen 150 shtetas kosovarë nga Suedia, Finlanda e Norvegjia
Për Mjekët!
Gjermanët vendosin nëse duan të jenë dhurues organesh
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Ja kur konsiderohet se Gjyqtari ka kryer shkelje disiplinore!
Doktoresha kosovare e tregon ilaçin kundër Koronavirusit
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Mungesë e barnave jetike për pacientët
Ish-shefi i Mossad, Tamir Pardo, bashkohet me startapin e kanabisit mjekësor Cann10
Ikën 525 mjekë: Shëndetësia kroate, para kolapsit
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
Çfarë është kanceri i gjirit?
Good Girl Gone Bad
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Arbenita nga Prishtina, me tumor në gjuhë, fyt dhe nofull, ka nevojë për ndihmën tuaj
Microbiome therapy protects against recurrent bacterial vaginosis
Drejtpërdrejt, në KTV
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
6 arsye për të mos studiuar Mjekësinë
Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindje
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
New original investigation from researchers at @MayoClinic and American Board of Anesthesiology: Sub...
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Të dashur miq, Tani kur deklarata nga Shtëpia e Bardhë qartësoi gjithçka rreth të sotmes dhe të ard...
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Gjykata Kushtetuese pezullon Ligjin për Pagat – nuk zbatohet së paku edhe katër muaj
Ligji për Paga, Sindikata e Shëndetësisë përfundimisht në grevë
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
As new clusters emerge, WHO warns virus may be here to stay
Përmbajtja e Kontratës së Punës
Presidenti austriak thyen rregullat: Pas orarit të mbylljes, vazhdon “muhabetin” në restorantin e sh...
Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën
Çfarë e shkakton lupusin?
Më shumë se gjysma e mjekëve do të largoheshin nga Shqipëria
Skandaloze, Sindikata e Shëndetësisë kërcënon anëtarët se kush largohet do t’i hiqet shujta e mëngje...
Kirurgët vazhdojnë t'a marrin rrogën e njejtë 549 euro dhe jo 1195 euro
Çka janë Organizatat e të punësuarve?
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Kosovari 70-vjeçar “ia shkel” 158 km në orë, mbetet pa patentëshoferi
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Çka është Sektori publik?
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Deputeti Bekë Berisha: E kam shumë zor një “thmijaçi” si Albin Kurti me i thënë kryeministër
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Mbi 50 shqiptarë humbën betejën nga koronavirusi në SHBA
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Kastravec për fytyrë të pastër
Komiteti Teknik i Ekspertëve: S’gjejmë arsye të ndryshojmë strategjinë e testimeve për COVID-19
COVID-19 is now a pandemic: What next?
Ja mundësitë natyrale për luftimin e tensionit të lartë
Modeli arsimor izraelit, rektori i Universitetit të Gjakovës, Artan Nimani, takim në Parlamentin e I...
Mjekja e urgjencës në Gjermani: Bravo Kosova për menaxhimin
Nëse doni të shmangni sëmundjet e zemrës filloni nga kujdesi për dhëmbët
Një javë blackout shëndetësor do i mësonte këtij shteti dhe këtij populli se pse është e shenjtë blu...
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
COVID-19: Vetizolohen 14 punëtorë mjekësor në Vushtrri
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
A do të kolapsojë shëndetësia kosovare nëse pezullohet Ligji i Pagave?
Ja sa persona në Shqipëri janë të diagnostikuar me Diabet
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Skandaloze: Express dhe Monitor.al plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve

Sun Apr 7 , 2019
Gazeta Shëndeti posedon dëshmi nga Ministria e financave se sa merr akutalisht pagë një mjek specialist në Kosovë. Gazeta Express dhe Monitor.al pa i analizuar deklaratat dhe faktet fare marrin guximin e shthurur mediatik të plasojnë lajm të rremë rreth pagave të mjekëve. Nuk është aspak e vërtetë që mjekët […]