Perimet Që Largojnë Fryrjen e Stomakut


Nëse ka këshillë që pranohet  nga të gjithë ekipet e specialistëve është që njeriu duhet të hajë sa më shumë perime.

Zakonisht, specialistët janë të ndarë për vlerat dhe kundërvlerat e yndyrnave apo karbohidrateve, por kur vjen puna tek perimet të gjithë bien dakord se ato janë një nga bazat e një regjimi të shëndetshëm ushqimor.

përmbajnë shumë fibër.

Gratë, sipas specialistëve, duhet të konsumojnë të paktën 25 gramë fibër në ditë.

racion me brokoli ofron 4 gramë fibër.

Kjo tregon qartë sa shumë perime duhet të konsumojë njeriu në ditë për të plotësuar nevojën për fibër.

Nga ana tjetër, fibra ka edhe një efekt anësor që manifestohet më qartë tek disa njerëz.

Ngrënia e perimeve ka raste që shkakton fryrje në .

Kjo shfaqet kryesisht në momentet kur njeriu kalon nga një regjim ushqimor të pasur me dhe yndyrna në një tjetër të pasur me perime.

Për të minimizuar problemet me stomakun, të dhënat të cilave u referohet   këshillojnë përfshirjen graduale të perimeve në regjimin ushqimor.

Me kalimin e kohës, fibra s’ do të shkaktojë më fryrje.

Nëse ju keni një të ndjeshëm, specialistët këshillojnë që perimet t’i hani të gatuara.

tjetër këshillë e specialistëve është që të jeni të kujdesshëm në përzgjedhjen e perimeve.

Disa prej tyre kanë të shkëlqyer, janë të pasur në vlera dhe s’ shkaktojnë fryrje.

gjithsesi ju rekomandon të mos e teproni edhe me sasinë.

Që s’ Shkaktojnë Fryrjen e Stomakut

ofron shumë vitamina dhe antioksidantë.

Nga ana tjetër kastraveci s’ përmban shumë fibër, ndaj gjasat për fryrje në stomak janë minimale.

Për më tepër, kastraveci është hidratues për organizmin.

Shpargu

Shpargu përmban një amino acid që e ndihmon organizmin të largojë lëngjet e tepërta dhe fryrjen.

Megjithatë, me shpargun duhet të tregoni kujdes me sasinë.

Nëse e teproni, do të përballeni me fryrjen në stomak.

Avokado është i pasur me dhe rekomandohet në kur e keni tepruar me kripën dhe ndiheni të fryrë.

Avokado përmban yndyrna të shëndetshme.

Këto yndyrna e ndihmojnë trupin të përthithë ushqyes të tjerë.

Kungujt E Njomë

Shumë perime përmbajnë sheqerna dhe që shkaktojnë gazra dhe fryrje.

Kungujt e njomë kanë më pak nga këto përbërës, ndaj konsiderohen idealë, sipas të dhënave të AgroWeb.org.

dhe spinaqi në veçanti përmbajnë shumë vitaminë B që largon ndjesinë e fryrjes.

Barishtet konsumohen të kavërdisura me vaj ulliri dhe ose në sallata.

Turshi

turshi është e shëndetshme për stomakun dhe përmban shumë probiotikë.

Sigurohuni që ta përgatisni vetë në shtëpi për një rezultat më të mirë dhe kujdes me sasinë.

janë të pasura me antioksidantë dhe konsiderohen një perime që s’ shkakton fryrje.

Megjithatë, reagimi ndaj domates varet nga organizmi i njeriut dhe shëndeti i stomakut./AgroWeb.org

Postime të ngjashme