Përse COVID-19 goditi më fort vendet me të ardhura më të larta?

Pasi koronavirusi i ri shpërtheu jashtë Kinës në janar, ekspertët kanë pasur frikë nga ndikimet katastrofike në vendet në zhvillim, me sisteme të dobëta të kujdesit shëndetësor

Megjithatë, deri më tani, numri i vdekjeve më të larta është raportuar në vendet më të pasura në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara.

Në një hartë të Johns Hopkins University, e cila po përdoret gjerësisht, pikat e kuqe që përfaqësojnë numrin e rasteve të konfirmuara tregojnë një ndarje të dukshme veri-jug. Në Afrikën Nën-Sahariane në veçanti duket se ka relativisht pak infeksione.

Ekspertët kanë sugjeruar një numër arsyesh:

Mungesa e testimeve – Ekziston një thënie mes shkencëtarëve se mungesa e provave nuk është dëshmi e mungesës. Shumë vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme nuk kanë aftësinë për të testuar dhe identifikuar personat e infektuar. Sëmundja mund të jetë përhapur e pazbuluar.

Ndërveprim i ulët – Vendet ku koronavirusi arriti së pari janë vendet me më shumë lidhje me vendin e tij të origjinës, Kinën. Udhëtimet për në Afrikën Nën-Sahariane, “ndërsa janë mjaft të shpejta, janë shumë më të pakta sesa udhëtimet midis Evropës, Shteteve të Bashkuara dhe Kinës”, tha epidemiologia i Universitetit të Harvardit, Megan Murray.

Pandemia ka të ngjarë të arrijë disa javë më vonë se në zonat më të lidhura, por ajo do të arrijë, thonë ekspertët.

Më pak njerëz në rrezik – Kur mbërrin pandemia, vendet në zhvillim mund të jenë në një avantazh të vogël për shkak të demografisë së tyre. Të moshuarit janë më të goditurit nga COVID-19, dhe demografia është shumë më e re në botën në zhvillim. Më shumë se 60% e popullsisë së Afrikës është nën 25 vjeç, sipas Bankës Botërore. Vetëm 5% janë 60 vjeç e lart. Në Azi, kjo shifër është rreth 12%. Në të kundërt, popullsia në Evropë është rreth 24% në moshën 60 vjeç dhe më e vjetër, dhe në Amerikën e Veriut është 21%.

Dendësia e popullsisë – Bota në zhvillim ka disa mega-qytete me popullsi të dendur që mund të jenë vatra të transmetimit viral. Por, ka edhe zona të mëdha rurale ku distancimi fizik nuk është një rekomandim i shëndetit publik, është një mënyrë e të jetuarit. Kjo mund të jetë duke ngadalësuar epideminë në disa vende në zhvillim.

Nga ana tjetër, familjet e atjeshme mund të kenë më shumë anëtarë dhe një gamë më të gjerë moshash sesa në vendet e industrializuara. Kjo mund të përkeqësojë impaktin, nëse do të mbërrijë dhe kur të mbërrijë sëmundja.

Klima? Ndoshta jo – Ndërsa virusi mund të përhapet më lehtë në ajrin e ftohtë dhe të thatë të zonave me dimër të butë, ekspertët vërejnë se nxehtësia dhe lagështia nuk e kanë ndaluar atë të përhapet në vende si Singapori dhe Hong Kongu.

Ndërsa bota në zhvillim ende nuk e ka përjetuar goditjen e COVID-19, ekspertët thonë se pasojat mund të jenë shkatërruese kur të arrijë virusi, pasi sistemet shëndetësore do të ngarkohen shpejt në maksimum.

Larja e duarve dhe distancimi fizik, strategjitë tek të cilat u mbështet bota e industrializuar për të zvogëluar shpërthimin, janë “thjesht jo praktike për pjesën më të madhe të Afrikës nën-Sahariane”, shkruante eksperti i shëndetësisë globale i Universitetit të Uashingtonit, Kingsley Ndoh, në gazetën The Seattle Times.

Uji për t’u larë është më pak i disponueshëm në zonat e varfra rurale dhe lagjet e mbingarkuara dhe të pista urbane.

Dhe ndërsa urdhrat për qëndrimin në shtëpi kanë ngadalësuar ndjeshëm ekonomitë perëndimore, ato do të shkaktonin një epidemi të urisë në vendet në zhvillim, ku është e përqëndruar tashmë varfëria.

“Si i mbijetoni mbylljes kur vareni nga puna juaj e përditshme për t’u ushqyer?” vuri në dukje Drejtori i Përgjithshëm i  Organizatës Botërore të Shëndetësisë  Tedros Ghebreyesus.

Zoti Ndoh thotë se inkurajimi i njerëzve për të veshur maska mund të ndihmojë në ngadalësimin e përhapjes, aty ku opsionet e tjera nuk ekzistojnë. Në shumë vende, udhëheqësit fetarë mund të jenë lajmëtarë më të besuar sesa zyrtarët e qeverisë, tha ai.

Ai përmend si shembuj të mirë, testet me kosto të ulët që po zhvillohen në Senegal dhe një fabrikë etanoli në Nigeri që po prodhon në masë dezinfektantët e duarve.

Me një nivel të të infektuarve ende relativisht të ulët, shton zoti Ndoh, “ka ende një hapësirë të vogël mundësie për qeveritë afrikane që të zbatojnë masa të posaçme për Afrikën, në betejën kundër kësaj pandemie.” /VoA

The post Përse COVID-19 goditi më fort vendet me të ardhura më të larta? appeared first on Telegrafi.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Vdes babai i Berat Buzhalës, ishte i infektuar me Covid-19
Si nevojitet të jetë Notre Dame pas rindërtimit
PËR APO KUNDËR GJENDJES SË JASHTËZAKONSHME? Flet Lul Raka
Është akuzuar se do e përdorë vaksinën për të kontrolluar njerëzit, reagon Bill Gates: Kush nevojite...
Eduart Ndocaj humb peshë në mënyrë drastike, ja si duket ish-deputeti
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘Jeta është e fuqishme’, foto hit në internet! Foshnja lind me kontraceptivin e nënës në dorë
10 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 205 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 61 pacientë të tjerë
Vdesin 3 të infektuar nga koronavirusi në Kosovë
Vdes 21 vjeçarja me Covid 19 pas lindjes
Shtohen rastet e ‘sindromës së zemrës së thyer’ për shkak të pandemisë
Një vaksinë ruse jep rezultate premtuese
COVID: Mbi 12 milionë raste në shkallë globale
Avdiu: Shumë të infektuar me Covid-19 në Kosovë po e mbajnë të fshehtë
FSSK: Me kusht që s' ndiqen masat, Kosova rrezikon të bëhet Wuhani i Ballkanit
Në QKUK po trajtohen 282 pacientë me Covid-19 pozitiv
Studimi mbi 17 milionë njerëz: Nga mosha, sëmundjet e deri tek raca! Të gjithë faktorët pse vret Cov...
Alarmi i autoriteteve britanike: Kush është mbipeshë, rrezikon më shumë nga koronavirusi
Këto produkte nevojitet të shmangen gjatë verës
Menaxhimi i frymëmarrjes te pacientët me Covid -19 – Shëndrit Lumi (VIDEO)
36 raste të reja me koronavirus në zonat e banuara me serbë në Kosovë
Isa Mustafa pozitiv me COVID-19
Më shumë se 7 mijë persona të prekur me COVID-19 vetëm për 24 orë në Meksikë
Oferta e rrallë nga ishulli i Karaibeve: Një vit punë nga “plazhi” për të interesuarit
“Vaksina kundër Covid paralizon fëmijët”, Kanye West dhe deklarata e frikshme
Tetë persona ndalohen në Prizren, s' respektuan orarin e lëvizjes
Dy viktima dhe 90 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Rezultatet shokuese të studimit të fundit për COVID-19/ Shkencëtarët: Mund të shkaktojë dëmtime të r...
Për të gjithë ata që s' vënë maskë, Eminem u bën “diss” me këngën e re
Vdes 17 vjeçari në Mitrovicë, aksidentalisht vetura iu përfshi nga zjarri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 10 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
‘New York Times’ rendit Shqipërinë dhe Kosovën ndër vendet ku mund të shkojnë amerikanët për pushime...
OBM: Temperatura mesatare globale pritet të rritet me 1,5 gradë
9 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 207 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 32 pacientë të tjerë
Regjistrohen edhe 8 vdekje të reja nga koronavirusi në Kosovë
Shumë gra e bëjnë këtë dhe s' e pranojnë – Ky gjest i zakonshëm mund të ketë pasoja në shëndetin ton...
FDA: Kujdes nga këta dezinfektues duarsh, po shkaktojnë marramendje, kokëdhimbje dhe verbërim
Konfirmohet rasti i parë me Covid-19 tek të porsalindurit në Kosovë, gjendja e foshnjës stabile
Shkencëtarët po krijojnë mish me bazë bimore
Mbi tre milionë të infektuar me koronavirus në SHBA
Francë, shkon në 29.965 numri i të vdekurve nga COVID-19
Dr. Visar Zekaj rezulton pozitiv me Covid-19
Japoni, hapen parqet e argëtimit, rregulli i çuditshëm që është vendosur
Buburrecat e shërojnë reumën
Bajrami deklarohet sërish për ndarjen e 170 eurove
Në SHSKUK po trajtohen 268 pacientë me Covid-19
Risia e veçantë në Belgjikë për turizëm brenda kufijve
Zemaj: I kërkova Ambasadorit të Kosovës në Maqedoni të Veriut të adresojë shqetësimet sa i përket lë...
BESNIK PECI: JU FTOJ TË SHOHIM POZITIVISHT mbasi EDHE NATA MË E ERRËT E KA AGIMIN E SAJ
Besnik Peci: Ju ftoj të shohim pozitivisht pasi edhe nata më e errët e ka agimin e saj
“Mami, ti je e shëmtuar”, si t’i përgjigjesh fëmijës pas një fjalie të tillë
Studiuesit zbulojnë sa përqind na mbron maska
Përhapja e coronavirusit me anë të ajrit, pesë gjërat rreth rrezikut dhe mënyrat për të mbrojtur vet...
Në këtë vend u shënuan 100 mijë raste me COVID-10 vetëm për pesë ditë
Raporti i OKB: Virusi s' ishte befasi, shkenca e thotë qartë: Mos ndërhyni në jetën e egër
Sa kohë nevojitet për ta marrë virusin në restorant
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 09.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK: Respektoni masat dhe oraret e lëvizjes
Aprovohet medikamenti rus, vret 77,5% të koronavirusit në 5 ditët e para
82 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Qeveria s' e kalon nismën e Kuvendit për luftimin e COVID-19
77 raste aktive me koronavirus në Gjilan
Ecja mund të ul rrezikun e diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) për 43 për qind
Afro 2 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë
214 RASTE ME COVID-19 DHE 60 TË SHËRUAR!
8 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Pas 137 ditësh… Bergamo, asnjë pacient me Covid-19
Rezultoi pozitiv me COVID-19/ Habit presidenti brazilian, heq maskën para gazetarëve
Rekord i ri infektimesh! SHBA sërish bilanc alarmues
Ky është vendi që bëri maskat të detyrueshme kudo
Pandemia, Parisi bën gati kinemanë që u ofron shikuesve distancim fizik
Fjolla Potoku nga Mitrovica ka nevojë për ndihmë
Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha pozitiv me Covid-19
Kryeministri australian: S’kemi kontroll mbi virusin
Tre produkte që nevojitet të përdorni Po qe se jeni djegur nga dielli, jo më kos…
Adelina Thaçi infektohet me Covid: U ruajta, por disa e fshehin pa pikë turpi dhe infektojnë
Dy mjekë të Klinikës së Onkologjisë dalin pozitiv me koronavirus
Këngëtarja Adelina Thaçi rezulton pozitive me koronavirus
Drejtori i Shëndetësisë në Prishtinë tregon se si merren mostrat për COVID-19 në QKMF (VIDEO)
60 mijë raste me koronavirus për në të ardhmen në SHBA
Shoqata e Gastronomëve drejton disa kërkesa tek institucionet shtetërore
Mjeku shqiptar i infektuar me Covid-19 tregon për ditët e kaluar në spital: Jeta dhe vdekja e kishin...
Në QKUK dhe 7 spitale po trajtohen 270 pacientë me COVID-19 – dy persona në gjendje kritike
FOTO: “Lejoni dasmat”, nuset dalin në protestë në Romë
Çfarë u mungoi më shumë italianëve gjatë pandemisë
Maqedoni: Në kufi kosovarëve do u kërkohet test për koronavirus
Shkencëtarët paralajmërojnë për një valë potenciale të dëmtimit trunor të lidhur me COVID-19
Dy viktima dhe 68 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 08.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni qenë në plazh dhe jeni bërë si aragostë? 7 zgjidhjet emergjente pa qenë nevoja të shkoni në far...
Historia e rrallë/ Turisti jeton në aeroport për 110 ditë, për shkak të bllokimit prej koronavirusit...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 07.07.2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Rikthehet tradita e bukur e artizanatit te Pazari i ri, nga produkte kozmetike te bizhuteritë e qili...
7 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *