Përse nevojitet të konsumoni ujë me Xhenxhefil – Kura Natyrale për Stomakun, diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) e Artritin


nga më të veçanta që mund të gjeni në treg.

Jo vetëm meqenëse është shumë natyrale, por meqenëse ka një të jashtëzakonshme e që s’ mund ta ngatërrosh me asgjë.

Pak djegës, me aromë që të zgjon shqisat shpesh mund ta gjeni në receta të shëndetshme.

Por sipas specialistëve xhenxhefili ofron një tjetër përfitim për trupin tuaj, atë të qetësimit të një sërë problemesh me , diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit), artritin apo Alzhaimerin.

me xhenxhefil duket se është këshilla më natyrale për të kaluar çdo problem me organizmin tuaj, por kini parasysh disa këshilla që ju tregon.

Përse nevojitet ta përdorni?

vjen në ndihmë në shumë forma, përfshirë kapsulat e suplementëve, pluhurat spërkatës në formën e erëzave dhe pomadat  për përdorime të ndryshme.

Megjithatë në ndihmën ndaj stomkun xhenxhefili ndihmon në frenimin e oreksit të tepërt.

Çaji i xhenxhefilit apo bima vetë ka disa veti si rregullimin e metabolizmit dhe nxjerrjen e sheqernave nga trupi.

gjtiha këto ndihmojnë në menaxhimin e peshës së tepërt të shoqëruar sigurisht me një dietë të shëndetëshme.

Gjithashtu ndihet edhe si një meaxhues i mirë i diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit) siç përmendëm edhe më lart pasi ndihmon me sheqerin në .

Në një studim ku morën pjesë 41 persona të cilët morën 2 gramë pluhur xhenxhefili për 12 javë të dhënat treguan për një ulje të ndjeshme të sheqerit në .

Vetitë e tij antinflamatore ndikojnë edhe në sëmundje të tjera si artriti apo Alzhaimeri.

së fundi mbi dhimbjet e stomakut, xhenxhefili ndihmon në largimin e të përzierave dhe ndihmon në tretjen e mirë të ushqimit.

Kujdes me sasinë

Megjithëse plot vlera për shëndetin dhe xhenxhefili s’ vjen pa efekte anëosre.

Sigurisht Vetëm po të e teproni me konsumoni e tij mund të shkaktojë urth, gazra, fryrje stomaku, dhembje apo djegie të gojës.

Megjithëse janë efekte anësore të rrala është mirë që të kini kujdes me sasitë.

Sasitë e rekomanduara për janë 4 gram oluhur në ditë ose 1-2 feta të freskëta për të bërë rreth 4 gota ujë me xhenxhefil.

Vetëm po të po merrni mediakmente ose vitamina të tjera gjatë kësaj kohe, flisni me mjekun tuaj përpara se të shtoni ujë me xhenxhefil në dietën tuaj.

Si ta përgatisni

Si fillim lajeni mirë rrënjën e xhenxhefilit tuaj dhe qërojeni me kujdes nga lëkura.

Me anë të një rende ose me thikë grini hollë rreth 1 lugë çaji xhenxhefil të freskët ose 4 gramë në formën e pluhurit.

Ndërkohë zieni 4 gota ujë dhe kur të fillojë të vlojë, shtoni xhenxhefilin e lëreni për disa minuta.

Më pas hiqeni ujin nga zjarri dhe lëreni të pushojë për 10 minuta para se ta kulloni për .

Në fund pasi ta keni kulluar, mund të shtoni ose mjaltë në varësi të shijes dhe konsumojeni të ngrohtë ose të ftohtë të ruajtur në frigorifer./

Postime të ngjashme