Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Këto dy netët e fundit kanë qenë të nxehta, por gjithsesi një çarçaf e kërkojmë nëpër gjumë edhe gjatë këtyre temperaturave. Po si shpjegohet kjo fiziologjikisht e psikologjikisht?

Na rregullon temperaturën e trupit

Çarçafi është pjesë e pandarë e jona që në fëmijëri, kur mami dimër-verë të mbështillte se ftoheshe

Ulin ankthin dhe stresin. Psikologët besojnë se mbështjellja me çarçaf e ul nivelin e stresit duke prodhuar më shumë serotoninë.

Na ndihmojnë të na zërë gjumi më shpejt

Ndihemi të sigurt dhe të mbrojtur.

 

l.h/ dita

[ad_2]

Leave a Reply