Sun. Nov 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

ndërsa afrohet vera, poleni është i pranishëm gjithandej, kështu që për shumë familje nënkupton kthimin e kruajtjes së syve dhe rrjedhjen e hundëve, të cilat janë shoqëruese të domosdoshme të  polenit

Me kusht që ju dhe fëmijët tuaj i përkisni atij grupi për të cilin lumturia s’ është shumë e favorshme, s’ ka asnjë arsye të mbylleni në shtëpi gjatë gjithë verës.

1. Mjalti i prodhuar natyrshëm: një nga mjetet shëruese më të mira natyrore për alergjinë në polen

Një lugë çaji me mjaltë thuhet se bën mrekulli kur bëhet fjalë për lehtësimin e simptomave. Për rezultate më të mira, duhet të zgjidhni mjaltin që është prodhuar në vend, ose i marrë nga druri i manukës dhe i cili s’ është përpunuar.

Përveç kësaj, mjalti është një nga ilaçet më të ëmbla për alergjinë në polen, i cili ekziston si i tillë, andaj është i preferuari i fëmijëve. Mjafton të hani një lugë çaji mjaltë çdo mëngjes para se të dilni nga shtëpia.

2. Në dushin e mbrëmjes, shpëlani të gjitha polenët dhe alergjenët nga vetja

Poleni mund të mbërrijë pothuajse kudo, veçanërisht pas një pjese të gjatë të ditës të kaluar duke luajtur jashtë. andaj ka kuptim të bëni dush para se të shkoni në shtrat, në mënyrë që poleni të hiqet nga flokët dhe lëkura juaj. Dhe jo vetëm kaq, rrobat duhet të lahen shumë më shpesh, veçanërisht Me kusht që ato bien në kontakt me bar ose polen.

allergy proofing your home

3. Fshini të gjitha sipërfaqet në shtëpi

s’ ka trajtim më të mirë për polenin sesa pastrimi i mirë, meqenëse alergjenët qëndrojnë më shumë në sipërfaqe. Gjatë ditëve të ngrohta, duket pak joreale të mbash dritaret të mbyllura gjatë gjithë ditës, megjithatë, duke pastruar rregullisht sipërfaqet në shtëpi dhe pragjet e dritareve.

Duke fshirë pluhurin nga sipërfaqet e tilla me një peshqir të njomur kuzhine, dhe kur ta bëni këtë me një leckë të zakonshme, ju do të parandaloni transferimin e polenit në pjesët e tjera të shtëpisë tuaj.

4. Çajet bimore si mjete shëruese natyrale për alergjinë e polenit

Me kusht që ju pëlqejnë çajrat bimorë, do të jeni të kënaqur të mësoni se shumë prej tyre në të vërtetë janë një ilaç natyral për alergjitë. Çajrat e kamomilit, jamballit dhe hithrës përmbajnë të gjithë antioksidantë dhe antihistaminë. Ngrohtësia qetësuese e kësaj pijeje do t’ju ndihmojë gjithashtu të pastroni hundën.

5. Hudhra dhe qepa: një ilaç natyral për alergjitë

Me fillimin e ditëve të nxehta verës, ushqimet që përgatitni duhet të kenë më shumë hudhër dhe qepë. Ky kombinim klasik është baza e shumë vakteve të shpejta. Dhe për këtë arsye, ato janë një nga ilaçet e fuqishme për alergjinë e polenit, të cilat mund t’i përfshini lehtësisht në zakonet tuaja të përditshme.

Gjithashtu, kërkoni ndihmën e një profesionist mjekësor, i cili do të sigurojë këshilla për ilaçe të veçanta dhe antihistaminikë që japin rezultatet më të mira.

[ad_2]

You cannot copy content of this page