Pesë Ushqimet Që Hani Shpesh Në Drekë Por s’ Ju Ngopin

loading...


Dreka është një shumë i rëndësishëm për organizmin.


Falë këtij vakti, njeriu merr energjinë dhe fuqinë e nevojshme për të vazhduar pjesën e mbetur të ditës.

Megjithatë, ka disa ushqime që kanë një efekt të kundërt duke mos e shuar ndijesinë e urisë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për listën e ushqimeve që s’ duhet t’i hani gjatë drekës, pavarësisht se konsiderohen të shëndetshme.

Makaronat

Makaronat janë një që të ngopin shpejt, megjithatë ato janë thjesht të përpunuara.

Këto shpërbëhen shpejt dhe për pasojë ndiheni të uritur dhe të përgjumur në pak kohë.

Salca e makaronave nga ana tjetër mund të jetë plot e për plot me sheqerna, kripë dhe yndyrna duke përkeqësuar kështu mjegullimin e trurit dhe gjendjen e përgjumur.

andaj Me kusht që keni projekte e dokumenta që kërkojnë vëmendjen tuaj, është e udhës të mos hani në drekë.


e Skuqura Dhe Paninet Me Qofte

Kombinime të tilla janë padyshim të shijshme, megjithatë ato ofrojnë sasinë e plotë të kalorive që i duhet njeriut në herët a vonë të tërë dhe kanë shumë kripë.

Me kusht që juaj përbëhet nga një panine e tillë, të skuqura e pije të gazuar, atëherë organizmi do të jetë plot me yndyrna të ngopura, sheqerna dhe kripë.

do të përpiqet që të përpunojë këto përbërës sa më parë dhe do të përballeni me shumë gazra të stomakut.

Supa Me Perime

Supa me perime mund të jetë e pasur me ushqyes dhe pak , por ajo s’ të mban të ngopur deri në mbrëmje.

Kjo ndodh posa supa s’ përmban proteinë, e cila ka aftësinë të na mbajë të ngopur për shumë kohë.

Me do të ndiheni të uritur të paktën një orë pas ngrënies së supës e do të bëni të gabuara.

Supat më të përshtatshme për vaktin e drekës janë ato që përmbajnë pule apo gjeli të detit.

Përpos tyre, përpiquni të hani edhe një mollë ose me drithëra të plota.

e Fshatit

Si në rastin e supës, sallata s’ ofron ushqyes që ju mbajnë të ngopur.

I gjithë sekreti i ngopjes qëndron tek të cilën e gjeni tek salmoni, qiqrrat ose mishi i pulës.

Përpos tyre, përpiquni të hani edhe arrorë, fara dhe ./AgroWeb.org

Postime të ngjashme