Pesha e trupit – këto janë pesë mënyrat për ta menaxhuar situatën


Këto janë 5 mënyrat më efektive për të menaxhuar peshën e trupit tuaj dhe sigurohuni që s’ harroni të ushtroni, sa herë që të keni mundësi.

Trupi është po aq i fortë sa mendja e tij, kështu që mbajeni veten të motivuar dhe të gatshëm për të përballuar çdo sfidë përpara, transmeton lajmi.net.

  1. Mëngjesi

kurse duket mjaft e çuditshme për të ngrënë kur përpiqeni të humbni peshë, në fakt, të hani mëngjes në një orë zgjim mban nivelet e kolesterolit të ulët dhe nivelet e insulinës të qëndrueshme, gjë që fillon metabolizmin.

Mëngjeset e shëndetshëm nevojitet të kenë një proteinë, disa fibra dhe nevojitet të përmbajnë sa më pak sheqer të rafinuar.

  1. Shmangni stresin

Ka prova që sugjerojnë se sekretimi i kortizolit, i cili është një hormon në trupin tuaj që prodhon në kohë stresi, është i lidhur me një rritje të yndyrës në bark.

Kjo është ajo që ne sugjerojmë në mënyrë që të minimizojmë nivelet e stresit gjatë gjithë ditës:

Gjumi është shumë i dobishëm dhe i nevojshëm për trupin, në mënyrë që të sigurohet që të merrni të paktën 7 orë gjumë çdo natë.

Koha personale: Përpiquni të gjeni kohë për veten tuaj çdo ditë. Pesëmbëdhjetë minuta janë të mjaftueshme për të pastruar mendjen tuaj nga mendimet negative dhe për t’u çlodhur, shkruan alternative medicine.

Shmangni punën në dhomën tuaj të gjumit sa më shumë që të jetë e mundur. Në këtë mënyrë, mendja dhe trupi juaj do të dinë që dhoma gjumi është një zonë e sigurt, nga mjedisi i ngjeshur i përditshëm.

  1. Ecni sa më shumë që të jetë e mundur

Studimet tregojnë se burrat, të cilët kanë zvogëluar hapat e tyre të përditshëm, pa ndryshuar dietën në të cilën ndodhen, çojnë në një rritje të yndyrës në bark prej 7% në 2 javë. Në mënyrë që të qëndroni në formë, sigurohuni që të merrni një pedometër dhe synoni të rritni numrin e hapave të përditshëm që bëni.

Vetëm po të keni një punë të ulur, ngrihuni në këmbë dhe ecni për 30 hapa çdo 30 minuta. Një gjë tjetër që nevojitet të bëni gjithnjë natyrisht është të merrni shkallët në vend të ashensorëve dhe të shkoni në shëtitje në vend të makinës, kurdo që të jetë e mundur.

  1. Drithërat janë rruga përpara

Vetëm po të s’ keni fikur ende kokrra të rafinuara për kokrra të plota, nevojitet ta bëni këtë menjëherë. Drithërat integrale ndihmojnë glukozën dhe insulinës në trupin tuaj dhe shpejtojnë shkrirjen e yndyrës. Një gjë tjetër që nevojitet marrë në konsideratë është shmangia e kokrrave të bardha, në vend të kësaj ndryshoni ato për bukë gruri kafe dhe oriz kafe të egër.

  1. Hidratoni trupin tuaj

Pirja e shumë uji gjatë gjithë ditës rrit proceset që lidhen drejtpërdrejt me humbjen e peshës. Për më tepër, uji mban mbeturinat dhe toksinat jashtë trupit dhe përmirëson shëndetin e përgjithshëm.

Pini rreth 6 -8 gota ujë në ditë.

Mund të thoni që jeni mjaft të hidratuar Vetëm po të dhe kur urina juaj rrjedh pothuajse e qartë. Me kusht që është ende e verdhë, pini edhe pak ujë./Insajderi.org

loading...

Related posts:

COVID-19/ Harxhi: Si bëhet përcaktimi i shkakut të humbjes së jetës
A do të kemi pushime verore në det sivjet? Flet shefja e OBSH-së në Kosovë
Koronavirusi “mbyll” metron e Nju Jorkut pas 115 vitesh
Si Të Përmirësoni Sistemin Tretës Nga Problemet Prej Karantinës
Pas rihapjes, kishat në Greqi kremtojnë Pashkët një muaj me vonesë
1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
“Ulja drastike e peshës është si të bjerë tërmet brenda trupit”, specialisti i bimëve mjekësore: Ja ...
Donacion nga UNICEF dhe USAID për QKMF-në në Klinë
Kthimi Në Normalitet – Si Do Të Duket Shqipëria Pas Daljes Nga Izolimi
18 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
IKSHPK-ja bën thirrje sërish që të respektohen masat parandaluese ndaj koronavirusit
Kujdesë para se të blini ujë në shishe të plastikës!
29 prill 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Mënyrat praktike të përdorimit të qepës kundër sëmundjeve
Edhe 3 raste të reja me koronavirus, shkon në 227 numri i të infektuarve
Asnjë rast i ri me koronavirus në Mal të Zi
Eduarti shpreh dëshirat për të ardhmen e fëmijës që presin
Konfirmohen edhe 10 raste të reja me koronavirus, vetëm një i shëruar
Si Ta Përdorni Xhelin E Aloe Verës Kundër Djegieve Në Shtëpi
“Këto duar”, Miriam Cani publikon foto me Duamin
Ja si është gjendja e të prekurve me COVID-19
Për stresin dhe zemrën: Shtatë ushqime ideale të Pasura me magnez
Ushtria amerikane zbulon testin e gjakut, tregon Në rast se je i infektuar me Covid-19 brenda 24 orë...
Shqipëri: Policia dhe Delta Forcë ndalojë qytetarët të bëjnë plazh në bregdetin e jugut
Receta e Shpejtë e Luleve të Kungullit me Vezë
8 arsye pse nevojitet të pini çaj çdo ditë
OBSH: Rastet e koronavirusit në Europë arrijnë gati 1 milion, javët e ardhshme ‘kritike’
Shkencëtarët krijojnë dezinfektuesin që mbron sipërfaqet nga virusi për 90 ditë
Mbi 1,6 milion të infektuar me Covid-19 në botë, rreth 96 mijë viktima dhe 335 mijë të shëruar
5 Gjëra Që s' Duhet T’i Bëni Pas Daljes Nga Karantina
Inspekcioni në Prishtinë kontrollon bizneset për dezinfektimin e hapësirave
Gara për vaksinën kundër koronavirusit – Dy kompani fillojnë testimin te njerëzit
Çfarë i Ndodh Organizmit Vetëm po të Konsumoni Një Lugë Mjaltë Herët Në Mëngjes
Tjetër standard ISO tek mjekësia, këtë herë për shiringat dhe përdorimin e tyre
A e keni ditur? Kafshimi i maces çon në depresion
Tre pacientë të Klinikës Emergjente rezultojnë pozitiv me COVID-19
A duhet të rrinë fëmijët me gjyshërit mes rrezikut të koronavirusit?
Mungesa e Vitaminës D – Si Ndikon Për diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) – Ja ku...
Kosova shënon edhe 79 raste të reja me koronavirus, shkon numri në 362
Mbi 2 milionë të prekur, OBSH: Kujdes me zbutjen e masave të izolimit
“Corriere Della Sera” shkrim për mjeken shqiptare: Kur vendosi të vinte, të atin e kishte në karanti...
Mjekët Skënder Brataj e Andi Koraqi shërohen nga COVID-19
Çfarë është lupus?
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 11 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Keni ethe dhe kollë? Gjashtë hapat që duhet të ndiqni kur jeni në shtëpi - Gazeta Express
Shkëlqimi dhe rënia e zyrës së punës!
14 raste të reja me koronavirus dhe dy të shëruar
Rritet sërish numri i viktimave në Itali nga koronavirusi
6 gjëra që nevojitet t’i dini patjetër para se të përdorni shirita për pastrimin e pikave të zeza
Ndikimi I Dhjamosjes Në Shëndetin E Meshkujve Dhe Femrave – Çfarë nevojitet Të Bëni
Mjeku kosovar nga Berlini: Nga nesër kthimi në normalitet vazhdon me intenzitet të shtuar
Çfarë është sulmi në tru dhe cilat janë simptomat?
​Britanikët me numrin më të ulët të vdekjeve ditore që nga marsi
Lëng limoni dhe vaj ulliri, mrekullitë që bën kjo përzierje
Parandaloni thinjat duke ngrënë këto ushqime!
Bare e restaurante në kohë pandemie – Si mund të duken ato në të ardhmen?
Vdes edhe një person nga koronavirusi
Gabimet Që Duhet Të Shmangni në Përgatitjen e Kremit të Zupës
64 pacientë të shëruar dhe 22 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut
Ëmbëlsi Ideale Për Ata Që Pëlqejnë Gatimet Mesdhetare
Koronavirusi, dy pacientë në Infektive në gjendje të rëndë
Si të ruani një raport minimal me partnerin tuaj?
Motivimi, suksesi dhe menaxhimi i kohës
Shokuese – Shkoni sa më rrallë që të jetë e mundur, ja si koronavirusi infekton njerëzit në supermar...
Manastirliu: Të ruajmë distancimin fizik që të kufizohet përhapja e infeksionit
Shpresë në Spanjë – Bie numri i viktimave nga koronavirusi
Mjekët psikiatër: “Na pret një ‘cunami’ i sëmundjes mendore pas izolimit”
Këto fustane verore duhet t’i keni në garderobën tuaj
Haziri: Masat dhanë efekt – që tri ditë në Gjilan nuk kemi asnjë rast me koronavirus
Fëmijët bujarë janë më të lumtur, por sa zgjat lumturia?
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Vetëm po të infektoheni me COVID-19
Stërvitjet e rregullta përmirësojnë parametrat e cilësisë së spermës
Krijimi i vaksinës anti-Covid/ Universiteti i Oksfordit jep lajmin e mirë
Shkolla n’shpi, si kemi mësuar dhe si po mësojmë?
Zyrtari i Ministrisë së Shëndetësisë me Covid-19, testohen 58 kolegë të tij
Plani i Nju Jorkut për gjurmim masiv të COVID-19
Studimi/ Shkencëtarët zbulojnë vitaminën që ndihmon në luftën kundër koronavirusit
Tetë pacientë me koronavirus po trajtohen në Klinikën Infektive
Kotoleta me Kungulleshka – Si T’i Përgatisni Plot Shije Në Shtëpi
Sardelet – Pasuria Plot Vlera e Ujrave Shqiptare
Qofte Shtëpie me Lulelakër – Si t’i Përgatisni Me Recetën e Shpejtë
​s' sulmon vetëm mushkëritë, këto organe gjithashtu preken nga koronavirusi
11 RASTE ME COVID-19 DHE 2 TË SHËRUAR!
Biskota të Lehta me Mollë – Shije dhe Aromë Fantastike në Shtëpi  
Kujdes, këto ushqime s' nevojitet t’i hani asnjëherë me stomakun bosh!
Zakonet zor se vdesin!
Çfarë është homocisteina?
Çfarë thotë gjatësia për shëndetin tuaj?
Hartës së qyteteve të prekura me coronavirus i shtohen edhe Rahoveci e Istogu
Me kusht që keni planifikuar dasmën pas kësaj date mos e anuloni! Klosi jep lajmin e mirë
Edhe ngjyra e urinës mund të tregojë infeksionin me coronavirus. Duhet të jeni të kujdesshëm
Klea Huta zgjedh mënyrën unike për të zbuluar gjininë e bebit/ VIDEO
Si ta bësh fëmijën të buzëqeshë
“Për të krijuar imunitetin e tufës, nevojitet të vdesin 2 milionë amerikanë”- Çfarë thotë shkencëtar...
22 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Testi që po habit të gjithë: Cila gotë ka më shumë ujë?
Edhe një i vdekur nga koronavirusi në Kosovë, numri shkon në 7
PYETJA SHEKSPIRIANE: T’I LIROJMË APO MOS T’I LIROJMË?
Kujdes me vitaminën D gjatë pandemisë së coronavirusit: Kjo është sasia të cilën duhet ta merrni
QKMF-ja në Rahovec pa termometër, indinjohet qytetari

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Germans opt for staycations as virus fears linger

Sat May 23 , 2020
The beaches in the state of Mecklenburg-Western Pomerania, open to state residents since May 18, will open to residents of other German states on May 25 Germans usually love their sun-soaked summer holidays abroad. But fears of a second wave of coronavirus infections have prompted a new holiday destination of […]