Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Zgjidhni problemet e shëndetit me gllënjka të ngrohta të mbushura me xhenxhefil shërues.

Mësoni më shumë rreth asaj se si rrënja mund të ndihmojë në luftimin e viruseve, lehtësimin e dhembjeve në nyjet tuaja dhe qetësimin e problemeve të tretjes – pastaj provoni një pije shëruese të shijshme.

Lufton viruset

Një gllënjkë me xhenxhefil mund të mbështesë mbrojtjen imune brenda tre orësh, thonë specialistët nga Shoqata Mjekësore Amerikane, plus ul kohën e rikuperimit në gjysmë Po qe se sëmuresh. Meritat i takojnë përbërjeve antivirale që rrisin aktivitetin e virusit që lufton qelizat imune me 33 për qind.

lemon and ginger tea wellme facebook

Lehtëson dhembjet e kyçeve

Vetëm një lugë çaji xhenxhefil çdo ditë ndihmoi në lehtësimin e dhembjeve kronike dhe ngurtësisë në 63 për qind të vuajtjeve pas një jave, sipas një studimi në Journal of Arthritis. Marrja e një doze në formën e secilës prej këtyre pijeve shëruese të xhenxhefilit do të ndihmojë në dhimbjen e nyjeve.

Lehtëson problemet e tretjes

Xhenxhefili i ngrohtë dhe pikant mund të lehtësojë tretjen e ushqimit dhe të zvogëlojë gjasat e problemeve të stomakut në të ardhmen. Kjo është thënë nga studiuesit tajvanez, të cilët zbuluan se xhenxhefili rrit prodhimin e enzimës tretëse dhe shkakton tkurrjet e muskujve që shpejtojnë kalimin e ushqimit nëpër traktin tretës.

md Lemon Ginger Tea

Ngrohësi me mollë-xhenxhefil

  • ½ filxhan lëng molle
  • ¼ nektar mango
  • 2 feta xhenxhefil të qëruar
  • 1 lugë gjelle uthull molle

Në filxhan, përbërësit vendosni në mikrovalë derisa të nxehen, rreth 1-2 minuta. Bën 1 porcion. 

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page