Skip to toolbar

Po na anashkaloni në dialog


Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me anë të një letre të gjatë drejtuar kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti ia ka shprehur shqetësimet e tij për siç thotë ai, anashkalimin që iu është bërë rajonit të Luginës së Preshevës.

Sipas tij, në platformën e dialogut të Qeverisë së Kosovës s’ përmendet Lugina e Preshevës.

Ai i ka kërkuar të parit të Qeverisë që të përfshijë edhe Luginën e Preshevës në procesin e dialogut me Serbinë.

Më poshtë mund ta lexoni letrën e plotë të Shqiprim Arifit:

I nderuar kryeministër Hoti,

Në paraqitjen tuaj në Parlament, ku qartësuat përceptimin dhe platformën tuaj për negociatat në fazën finale me Beogradin, thatë se s’ ka nevojë askush të ndjehet i trazuar dhe i anashkaluar.

Jam unë pra, ai që ndjehem i trazuar dhe jam unë ai që tani ndjehem i anashkaluar!

Ne i gëzohemi faktit, që ju për vetëm një muaj siç thatë, keni mundur ta heqni mjegullën diplomatike të shkaktuar dy vitet e fundit me politika më shumë për konsum intern të panevojshme se sa me politika të konsulidimit të shtetit.

Ne i gëzohemi gjithashtu faktit, që sipas jush në agjendën ndërkombëtare tani kemi një vijë të qartë, me të cilën ne mundemi të jemi pjesë e dialogut pa brengosje dhe pa shqetësime.

Ne i gëzohemi gjithashtu faktit që sipas jush e kemi vënë në theks se integriteti territorial i Republikës së Kosovës, s’ do të jetë temë në dialog dhe do të jetë i mbrojtur përse i shërben vet integritetit të Republikës së Kosovës, paqes dhe stabilitetit në rajon.

Ne i gëzohemi gjithashtu faktit që sipas jush e kemi mbështetjen e SHBA-së në mënyrë te qartë, por edhe të Bashkimit Europian, duke patur parasysh takimet e fundit që keni zhvilluar në BE.

Ne i gëzohemi edhe faktit që sipas jush keni vendosur një platform të qartë për dialogun dhe i keni vendosur temat e para që po zhvillohen dhe besoni se do ti përfundoni me sukses.

Mirëpo, me këto faktet e juaja të lartëcekura ne ndjehemi prap të harruar dhe edhe me shumë të anashkaluar, përse as edhe një fjalë s’ e dëgjuam në platformën tuaj politike për marrëveshjen përfundimtare në Bruksel me Beogradin, për shqiptarët e Luginës së Preshevës. As edhe një fjalë!

Po qe se Shqiptarët e Luginës së Preshevës s’ janë të përfshirë në këtë marrëveshje “gjithëpërfshirëse”, atëherë ju në mënyre të drejtpërdrejtë po anashkaloni Luginën e Preshevës.

Ju lutemi ta bëni të qartë, a do ti anashkaloni apo a do ti integroni në marrëveshjen përfundimtare me Beogradin?!

Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë të shkelur dhe të diskriminuar si para ashtu edhe pas luftës së UÇK-së!

Minoriteti serb në Republikën e Kosovës janë të privilegjuar si para por edhe pas luftës dhe madje janë pjesë përbërëse e Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Ne kërkojmë nga ju, pasi që po e vendosni platformën tuaj politike për negociatat dhe marrëveshjen përfundimtare me Republikën e Serbisë, ta përfshini brenda platformës tuaj edhe Luginën e Preshevës dhe të i sqaroni në tryezë në Bruksel, problematikat tona që janë prezente me dekada të tëra.

Po qe se ju s’ e bëni, mu në këtë momentum, atëherë kush, presidenti Vucic?

Përndryshe, ne e kuptojmë këtë

  1. si një qasje e cila përjashton/anashkalon shqiptarët e Luginës nga marrëveshja përfundimtare dhe 2. cila e lejon të përfshihet Lugina e Preshevës në një proces të asimilimit total dhe të krijimit të një “Çamërie të dytë” dhe 3. si një vendim definitiv dhe determinues që Lugina e Preshevës mos me qenë pjesë përbërse e strategjisë kombëtare të Republikes së Kosovës.

Me këtë po na largoni nga projekti kombëtar i Republikës së Kosovës perfundimisht! Me këtë Kosova Lindore zyrtarisht më s’ egziston.

Me këtë na lini nën mëshirën e Serbise. Me këtë po thyeni 100 vjet politkbërje kombëtare.

z.Kryeministër do të mbani përgjegjësinë poltike, morale dhe kombëtare bashkë me të githë ata që ju mbështesin në këtë rrugë të negociatave në Bruksel.

Me respekt,

Shqiprim ArifiRelated posts:

Gjykata lëshon urdhër-arrest ndaj deputetit kosovar për ta çuar në burg
Driton Selmanaj infektohet me COVID-19
Agjensia Kundër Korrupsion planifikon strategji të re për kontrollin e pasurisë së deklaruar
Ish-anëtari i bordit të Postës bëhet drejtues i Bordit të KEK-ut
16 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës
Gjykata e Apelit ende s' ka vendosur për ministren e dënuar nga Gjykata Themelore
Dilemat për kthim në shkolla në kohë të COVID-19
Dorëzohet donacioni me 30 ventilatorë nga Bashkimi Europian
Drejtori i Akademisë së Drejtësisë raporton para Komisionit për Legjislacion
I dyshuari në Suharekë godet me traktor një grua
Grumbuj njerëzish tek objekti i regjistrimit të veturave
Qeveria Hoti shkarkon bordet e emëruara nga Qeveria Kurti
Mitrovicasi arrestohet për rrahje të fëmijëve
600 euro dënim për të akuzuarin se mbajti pushkë gjuetie pa leje
Pesë të arrestuar në rajonin e Mitrovicës pasi s' respektuan masat mbrojtëse
Tre pacientë në intubim po trajtohen në Spitalin e COVID-19 në Vushtrri
I dehuri në Mitrovicë arrestohet për prishje të qetësisë publike
I infektuari me COVID-19 then izolimin në Podujevë
Sekuestrohen 370 kilogramë duhan brenda një shtëpie në Ferizaj
Digjet shtëpia në Lipjan shkaku i kabllos
Mbi 9 mijë të infektuar me koronavirus në Kosovë
A do të jenë shqiptarët e Luginës pjesë e qeverisë së re të Serbisë?
Kreu i OBSH-së me paralajmërime të zymta për vaksinën ndaj COVID-19
Gjithkush ka të drejtë të infektohet
Ish-mbreti i Spanjës largohet nga vendi
Zyrtari serb i Kroacisë do të marrë pjesë në festimet e “Stuhisë”
Aeroporti i Vjenës ulë çmimin e testit të Covid 19
TikTok do të ndalohet në ShBA Po qe se s' shitet deri më 15 shtator
Testet e antitrupave tregojnë se 2.5% e italianëve janë infektuar me coronavirus
Uji i vaditjes fut në konflikt banorët e Martaneshit me kompanitë e HEC-eve
Ministria e Financave shpall konkurs për Drejtor të Përgjithshëm të Doganës
Mbi një mijë gjoba për mosrespektim të masave kundër pandemisë
Parku i qytetit në Prizren i mbushur plotë me qytetarë
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com se pse e la Sandhausenin për St.Paulin
Leart Paqarada tregon për KALLXO.com arsyen se përse iu bashkua St. Paulit
Ambasada është shtëpia e gjithë mërgatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër
Gjyqtarja e Apelit Shkodër, Lindita Hoxha, përballet me probleme për pasurinë
Nesër s' do të punojë tregu
Rreshteri i policisë që dyshohet se e rrahu babanë, lihet i lirë
Shkolla e harruar e Muzikës dhe Baletit
Roli i ShBA-së i pazëvendësueshmëm në dialog
Inaugurohet ura e re në Gjenovë, pas rrëzimit që shkaktoi dhjetëra viktima
Aksident, vetura për pak sa s' fluturon nga ura në fshatin Komoran
Konfirmimi për shërim nga COVID-19, me anë të telefonit
Një zyrtar i Qendrës për Regjstrimin e Automjeteve në Podujevë, infektohet me COVID-19
424 persona me COVID-19 po trajtohen në spitalet e Kosovës, 46 në gjendje të rëndë
Shpend Ahmeti jep detaje për hapjen e çerdheve që janë në kompetencë të Komunës
6 të vdekur dhe 101 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
Zyrtarja e Komunës së Prizrenit i fton 40 persona në ndejën e martesës
Gjetjet e Auditorit - Komuna e Kamenicës asfaltoi rrugë pa projekt ekzekutiv
Komuna e Skenderajt nënshkroi një kontratë pa pasur buxhet të mjaftueshëm
Vrasja në Gjakovë, arsyetimi i Gjykatës për dënimin e të akuzuarit me 16 vjet burg
Profilet ekzistuese të Arsimit Profesional s' analizohen nga relevanca
Konstituohet Kuvendi i Serbisë
Shoqatat e personave me nevoja të veçanta ankohen për mospërfillje gjatë pandemisë
Shtatë të vdekur nga COVID-19 brenda 24 orëve
5 vjet nga miratimi në Kuvend të Gjykatës Speciale
Shefi i OSBE: Përse stafi mjekësor në Kosovë nuk paguhet për orët shtesë?
Shefi i OSBE: Pse stafi mjekësor në Kosovë nuk paguhet për orët shtesë?
Vjosa Osmani takohet me infermierët, përkrah kërkesat e tyre
A e ka pezulluar Kosova lobimin?
Malishevasi pranon se e kishte mbajtur pa leje armën e dajës
126 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Prishtina dhe Mitrovica me më së shumti raste në 24 orët e fundit
Fushë Kosova nga nesër hap kopshtet private
Blerja e sistemit raketor kinez "shpërfaq thellimin e lidhjeve Serbi-Kinë"
Shqipëri, sekuestrohet pasuria e biznesmenit me dyshimin se rrjedhin nga trafiku i drogës
Mbi 3,800 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komuna e Mitrovicës sqaron mos përfshirjen e emrit të vogëlushes rome Elizabeta Hasani në pllakën ...
Pronarët e pishinave protestojnë kundër vendimit të qeverisë për mbyllje
Komuna e Suharekës shpall konkurs për mësimdhënës
Dy kompani amerikano-izraelite dhe zvicerane po hulumtojnë për shërimin e pacientëve me COVID me ila...
Militantët e IS-it marrin përgjegjësinë për sulmin në burgun afgan
Vdes një person në Mitrovicë, dyshohet se ra nga dritarja e hotelit
Deputetja e PDK-së kërkon që emri i vajzës rome të përfshihet në pllakën përkujtimore të masakrës në...
Shkeljet e Komunës së Skenderajt në tenderë e në menaxhim të kontratave
Jemi të fokusuar në luftën kundër COVID-19 dhe rimëkëmbjen ekonomike
Thaçi, Veseli e Haradinaj urojnë Hotin të shërohet nga COVID-19
Ahengje e pishina të hapura në Pejë, arrestohen të dyshuarit për mosrespektim të masave ndaj COVID-1...
ShSKUK pranon donacion me maska e denzifektues nga Gjermania
Nxënësit në Gjermani u rikthehen shkollave
Policia në Gjakovë jep detaje për aksionin për parandalimin e COVID-19
Mjekët nga diaspora, aktivitet sensibilizimi mbi valën e dytë të Covid-19
Aksioni i policisë në Prizren për masat kundër COVID-19
Malishevë, arrestohen katër persona për vrasje në tentativë
Gjendet një mjet i pashpërthyer në Klinë
5 viktima, 126 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri
Në Gjakovë arrestohen 4 persona, s' respektuan masat ndaj COVID-19
Qëllimi është që të kemi polici të besueshme e profesionale
Vaksina ruse për COVID-19 në muajin nëntor?
Në spitalin e Gjakovës 26 pacientë me COVID-19, prej tyre 22 në oksigjeno-terapi
Merrni përgjegjësi për postin të cilin e mbani pa legjitimitet
Dy të arrestuar për plagosje e një personi në Vushtrri
Vushtrri- Iu gjet arma në brez, arrestohet
Vetura përplaset për mbrojtëset e urës në Korenicë të Gjakovës, dyshohet se vozitësin e zuri gjumi
Arrestohen dy persona për mosrespektim të vendimit të qeverisë
Qeveria ta kthejë kokën nga ne (VIDEO)
Aheng në pandemi, arrestime në Suharekë për mosrespektim të masave ndaj COVID-19
Istog, arrestohet i dyshuari për shtytje në vetëvrasje të një gruaje
Shkaku i COVID-19 shtyhet seanca e gjykimit për listën e veteranëve të UÇK-së

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

​ Nesër në Bruksel mbahet takimi i specialistëve

Wed Jul 29 , 2020
Nesër në Bruksel mbahet takimi i radhës në  nivel ekspertesh midis koordinatorin Skënder Hyseni dhe përfaqësuesit serb, Marko Gjuriq. Koordinatori Hyseni, tha së në këtë takim do të diskutohet për elemente të veçanta të marrëveshjes finale Kosovë Serbi. kurse, analistet vlerësojnë se Qeveria s’ ka seriozitet të plotë për procesin […]