Po qe se Vuani Nga Artriti – Cilat Janë Ushqimet Që nevojitet Të Shmangni

loading...


specialistët thonë se njerëzit që vuajnë nga artriti nevojitet të përpiqen të kufizojnë ndjeshëm konsumin e ushqimeve që nxisin Inflamacionin.

Çfarë Është Inflamacioni

Inflamacioni është një reagim i imunitetit ndaj toksinave ose lëndëve të huaja në trup.

Qëllimi i tij është që të ndihmojë trupin të eliminojë këto substanca të huaja dhe të riparojë dëmin e kryer.

Inflamacioni kronik ose sistemik është i dëmshëm përse trupi sulmon veten.

Inflamacioni mund të prekë enët e gjakut dhe më pas trurin.

Inflamacioni kronik, shkakatari i saktë i të cilit s’ dihet ende, nxit shfaqjen e shumë sëmundjeve.

Bëhet fjalë për sëmundjet e zemrës, sindroma metabolike, Alzheimeri, depresioni dhe artriti.

Ushqimet Që nevojitet Të Shmangni Po qe se Vuani Nga Artriti

Beteja kundër shumë sëmundjeve, përfshirë edhe artritin mund të nisë pikërisht në tryezë, duke shmangur një sërë ushqimesh.

Alkoli

Alkoli përkeqëson inflamacionin në trup, sidomos Po qe se pini 1-2 pije për vakt.

specialistët porosisin kufizimin e ndjeshëm të tij për të mbajtur nën kontroll sëmundjen.

Buka e Bardhë

Sipas të dhënave të AgroWeb, buka e bardhë është një burim karbohidratesh të përpunuara.

Ajo nxit inflamacionin dhe është e dëmshme për pacientët që vuajnë nga artriti.

Në vend të bukës së bardhë mund të zgjidhni bukë me drithëra të plotë që është e pasur me fibër, vitamina dhe minerale.

Akullorja

Sheqeri nxit inflamacionin dhe bashkë me qumështin mund të përkeqësojë simptomat e artritit.

specialistët janë kundër konsumit të rregullt të akullores.

Patatet e Skuqura

Njerëzit që vuajnë nga artriti nevojitet të qëndrojnë larg patateve të skuqura.

Ato përmbajnë acide yndyrore omega-6 që nxisin inflamacionin dhe përpos të tjerave janë karbohidrat i përpunuar i pasur me kripë.

Pijet e Gazuara

Këto pije janë plot e përplot me sheqer dhe substanca të tjera që ndezin inflamacionin dhe shumëfishojnë dhimbjet e shkaktuara prej artritit.

Në vend të pijeve të gazuara ju mund të pini çaj jeshil ose ujë me fruta.

Patatinat

Këto karbohidrate të përpunuara janë plot me kripë dhe të skuqura në vaj vegjetal.

Ato irritojnë inflamacionin dhe shkaktojnë dhembje tek pacientët e prekur nga artriti.

Mishi i Kuq

Mishi i kuq rrit inflamacionin, sidomos kur është gatuar në zgarë.

specialistët thonë se njerëzit nevojitet të shmangin sa më shumë konsumin e këtij mishi.

Margarina

Margarina është e tejmbushur me yndyrna artificiale të cilat ulin kolesterolin e mirë dhe rrisin atë të keq.

Në vend të kësaj yndyrne zgjidhni ato të shëndetshme siç janë avokado, arrat dhe farat e linit./AgroWeb.org

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *