Sun. Jun 26th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Poezi

Poezi për 17 shkurtin

17 Shkurti

Sa kohë ka kaluar
derisa erdhi kjo ditë
Sa shumë njerëz janë flijuar
sa shumë kemi prit.

Plot sakrifica e mundime
plot vuajtje e padrejtësi
kaloj kjo Kosova ime
gjatë rrugës për Pavarësi.

Vite e vite të tëra
trimat për liri luftuan
Ditë e ditë të tëra
nënat lotuan.

Sa e shenjtë
E sa çmuar është kjo ditë
Sa me mall therrasim:
“KOSOVA REPUBLIKË”

Ëndrra shekullore
e shqiptarëve je ti
amaneti i atyre që ranë për liri
Fjala: “PAVARËSI”

 

Shih edhe: Ese për 17 shkurtin

 

Poezi për 17 shkurtin (poezi tjetër)

17 shkurti

Serbisë i ikën vëllezrit

Edhe kushërinjte e parë

Duan të rrinë me Kosoven

Që s’jane as soj’e as farë..

I la vetem Mali i Zi

Me shekuj në dashuri

Kërkojnë nga shqiptaret

Qe t’u bejne shoqeri..

Miqësine po ta doni

Beni mire te na uroni

Fjale te mira te na thoni

Ashtu siç e do gjitoni

Ato që s’i thoni ju
Do i thote bota mbare

Gjithë ata që na duan

Anë’e’mbanë shqipëtarë

 

Një urim në zemër kemi

Ta gezojmë pamvaresine

Nëse duam veten, vendin

Do jet fat per kombin tim

Ndershmëria e dashuria

Mos te zgjas vetem nje dite

Korrupsioni e harbutria

Mos sundoftë vit për vit

 

Burimi: Rapitful

 

Poezi për 17 shkurtin
Poezi

You cannot copy content of this page