Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Poezi

Poezi për Adem Jasharin shkruar nga Nijazi Kastrati

PËR TY BAC

Për Ty këndohet kënga sot bac
Për Ty ndizen dhe zjarre
Për Ty që tri ditë rresht
Luften me armik s’e ndale.

Për Ty që botën mbarë habite
Se si mund të ndodhë kjo vërtetë
Për Lirinë e atdheut e tërë një familje
Nuk kurseu aspak dhe të tyren jetë.

Bashkluftarë të tu ishte e tërë familja
Gra e fëmijë në luftë pa dallim
Askush nuk kishte frikë nga mortaja
Nga tankset e topat që hidhnin pa pushim.

Për rezistencen heroike të familjes jashari
Dhe barbarët mbetën të çmendur aty
A mund të gjendet ndokund në botë
Një Adem luftëtar po sikur ky.

Sot të ngritur në lapidare
Buste, shtatore e memoriale kudo
Nderime të bën e gjithë bota
Pasi lirinë na e sole Bac, tash i qetë pusho!

 

Poezi për Adem Jasharin
Poezi

 

You cannot copy content of this page