Sat. Dec 3rd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Poezi

Poezi për nënën – shkruar nga Shpresa Gashi

NENE E DASHUR

Ika larg e merguar
jeta ime s’gjen qetësi
malli im mē ka përvêluar
veq kujtimet më mbajnē nē gji

Dua t’vi si njē pulëbardhë
tē të puthë e t’ledhatoj
ti puthë kēmbē sy e duar
dhimbjet ne shpirt ti qetêsojē

Nën qdo lotë qê ti derdhê
Çdo dhimbje ne shpirt që ti mban
dhe mua zemra më therr
e ndiej dhembjen tênde pranē

Flasim shpesh qajmē dhe halle
derte derdhim te dya bashke
e ndiej zērin tēnd tē mekur
mallin tênd që nē shpirt e mban

Shpesh i lutem Perêndisë
dhe shumē vite të jetoshē
pêr çdo breng dhe mall që ke
nga shpirti te ta largojê

Shpresa Gashi Zurnaci
Turqi

You cannot copy content of this page